Jazzowy poranek na Lotnisku Chopina w Warszawie

Justyna Elżbieta Barańska
Justyna Elżbieta Barańska
Kategoria muzyka · 17 marca 2015

Niedzielny poranek na Lotnisku Chopina w Warszawie rozpoczął się bardzo nietypowo. Najpierw w strefie odlotów pojawił się niezwykły instrument – fortepian Steinway & Sons z limitowanej edycji Arabesque. Chwilę później lotnisko rozbrzmiało jazzowymi aranżacjami znanych utworów w wykonaniu Włodka Pawlika – polskiego laureata nagrody Grammy.

 

Niecodziennego recitalu wybitnego polskiego jazzmana wysłuchało kilkuset pasażerów oczekujących na odlot z Warszawy. Mogli oni usłyszeć m.in. takie utwory, jak: Fly Me to the Moon, The Girl from Ipanema oraz kompozycje z nagrodzonej Grammy płyty Włodka Pawlika "Night in Calisia".

 

Koncert okazał się wyjątkowy nie tylko ze względu na miejsce i artystę, który zasiadł za klawiszami, ale także za sprawą instrumentu, na którym zagrał. Arabesque, bo o nim mowa, to wyjątkowy fortepian legendarnej marki Steinway & Sons zaprojektowany przez znanego amerykańskiego designera Dakotę Jacksona. Limitowana seria kilkudziesięciu luksusowych fortepianów została stworzona z okazji 160. rocznicy powstania marki, na której instrumentach grali najlepsi muzycy klasyczni i jazzowi minionego i obecnego stulecia. To obecnie najdroższy fortepian do kupienia w Polsce.

 

Organizatorami koncertu Włodka Pawlika byli: wyłączny dystrybutor Steinway & Sons w Polsce – firma Zibi S.A. oraz Lotnisko Chopina.

 

***

 

Steinway & Sons jest producentem najwyższej klasy fortepianów i pianin na świecie. Od 1853 roku nieprzerwanie wyznacza standardy dźwięku i piękna. Instrumenty te wybierane są przez 9 na 10 artystów koncertowych. Firma skupia elitarne grono Artystów Steinway, do którego należą najlepsi muzycy świata, w tym 23 pianistów z Polski. W portfolio Steinway & Sons znajdują się również pianina i fortepiany marek Boston i Essex.

 

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce i jednym z największych w Europie Centralnej. Istnieje od 1934 r. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, General Aviation oraz cargo.

W 2013 r. z usług lotniska skorzystało ponad 10,6 mln pasażerów, czyli blisko połowa całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce. Na lotnisku operuje 27 regularnych przewoźników (w tym trzech niskokosztowych), którzy w sezonie zimowym 2014/15 obsługują połączenia do 80 portów w 38 krajach na czterech kontynentach.