Ethno Jazz Festival | OBIEREK i KRZYWA GRZYWA na Folkowym Graniu w Starym Klasztorze

Redakcja
Redakcja
Kategoria muzyka · 18 lutego 2015

Ethno Jazz Festival zaprasza na kolejny wieczór z cyklu Folkowe Granie w Starym Klasztorze.

19 marca w gotyckich wnętrzach klubu muzycznego Stary Klasztor zaprezetują się dwa znakomite wrocławskie zespoły folkowe - OBIEREK oraz TRIO KRZYWA GRZYWA.

Będzie klasycznie i nowocześnie - nastrojowo i tanecznie... Trzeba być!


 

OBIEREK

Zespół powstał we Wrocławiu dwa lata temu z inicjatywy Marka Kapłona. Wykonuje muzykę potocznie nazywaną neo-folkiem.


 

Muzycy inspiracji szukają w polskiej muzyce ludowej oraz ogólnoświatowym folku, ale nie tylko, muzyka OBIERKA jest bowiem połączeniem tradycyjnego folkowego dźwięku, etnicznych rytmów oraz nowoczesnego elektronicznego brzmienia. Taka mieszanka spotyka się z żywiołowym przyjęciem publiczności na koncertach.


 

Zaletą zespołu jest oryginalność i wyjątkowy styl, a także fakt, że muzyka oraz teksty tworzone są przez samych muzyków zespołu.


 

Skład zespołu:

Monika Łojek – wokal, instrumenty perkusyjne,

Marek Kapłon – gitara akustyczna, lider zespołu

Jacek Lech – gitara basowa, kontrabas

Ireneusz Baron - instrumenty klawiszowe, djembe

Jakub Niwiński - perkusja


 


 

TRIO KRZYWA GRZYWA

"Istniejemy od 2006 roku niezmiennie jako trio: Ewgenij Genew – akordeon i śpiew, Jacek Lech – kontrabas, Grzegorz Dąbrowski – skrzypce i śpiew. Zdążyliśmy od podszewki poznać rozliczne konteksty muzyczne tak w Polsce jak i za granicą. Graliśmy na dużych scenach w ramach festiwali czy festynów, w klubach, potańcówkach, w TV przy okazji gali towarzyszącej wyborom Miss World, różnego rodzaju bankietach i eventach, urodzinach czy w ramach konkursu II programu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. „Rżnęliśmy” do rana na niejednym weselu. Te wszystkie sytuacje nauczyły nas tego, że niezależnie od profilu imprezy naszą rolą jest granie dla ludzi w taki sposób, by nie byli zmuszeni oceniać naszej muzyki czy naszego rzemiosła, tylko dali się porwać granym przez nas dźwiękom.


 

Przebyta przez nas droga nauczyła nas i tego, że ważną cechą zespołu muzycznego świadczącą o jego wyjątkowości i atrakcyjności jest jego wyraźna tożsamość muzyczna. Nasza opiera się głównie na źródłach tradycyjnej muzyki krajów Europy Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem Bułgarii, Grecji,Macedonii, Polski, Rumunii czy Serbii, jak i wpływów folkloru żydowskiego. Gdy trzeba potrafimy jednak zaskoczyć np. barokowym tańcem francuskim, standardem jazzowym czy bułgarskim tangiem zagranym w charakterystycznym dla nas stylu.


 

Ze względu na bułgarskie korzenie naszego akordeonisty i wieloletnią praktykę muzyczną ośmielamy się twierdzić, iż należymy do nielicznych zespołów, poza Bałkanami, które w sposób lekki i niejako „naturalny” grają nieparzyste rytmy i złożone melodie bałkańskie. Dodatkowo potrafimy improwizować, zmieniać i dopasowywać rytmy czy tempo do sytuacji.


 

Gdy gramy dla ludzi pochodzących z Bałkanów niemal zawsze są korowodowe tańce i radość tychże ludzi wynikająca z przywołania przez nas muzyki z ich rodzinnych stron. Z kolei grając dla innej publiczności, zwykle jesteśmy dla niej atrakcyjni ze względu na żywiołowy charakter wykonywanej przez nas muzyki, która dodatkowo jest oswojona chociażby za sprawą piosenek sygnowanych przez Gorana Bregović'a."


 


 

19.03.15 godz.19.30 Klub Muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

Folkowe Granie w Starym Klasztorze

OBIEREK

TRIO KRZYWA GRZYWA

bilety: 10 zł – przedsprzedaż w klubie i rezerwacje: bilety@o2.pl, 15 zł – przed koncertem