Muzeum Emigracji w Gdyni ogłasza „Powrót Panufnika” i odkrywa na nowo wybitnego kompozytora, klasyka XX wieku, którego znakomita twórczość powraca do Polski z okazji 100-lecia urodzin artysty.
„Powrót Panufnika” to spotkanie z bogatą, klasyczną a jednocześnie nowoczesną muzyką Andrzeja Panufnika, którą poznamy w odsłonie kameralnej – podczas koncertu kwartetu smyczkowego NeoQuartet oraz w oprawie symfonicznej – w trakcie monumentalnego koncertu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka.
Do odkrywania oryginalnego dźwiękowego świata Andrzeja Panufnika zapraszamy zarówno melomanów, jak i osoby dla których będzie to pierwszy kontakt z dziełami kompozytora – zachowującymi tradycyjne muzyczne wartości, takie jak melodia, harmonia i przede wszystkim piękno brzmienia.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, zachęcamy jednak do odbioru wejściówek na koncert Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej już od 1 września – koncert odbywa się na Dużej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni, sala pomieści 1000 widzów, tym niemniej wcześniejszy odbiór wejściówek zapewnia większy wybór miejsc. Będzie je można odbierać w 4 punktach w Gdyni, Gdańsku i Wejherowie – od 1 września aż do wyczerpania miejsc. Szczegółowe informacje na stronie organizatora: www.muzeumemigracji.pl
KONCERT KAMERALNY
6 września | 19.00 | Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni | Sala Audytoryjna
NeoQuartet – kwartet smyczkowy
Oskar Zamek-Gliszczyński – wizualizacje
Andrzej Panufnik:
„I Kwartet smyczkowy” (1976)
„II Kwartet smyczkowy Messages” („Sygnały”) (1980)
„III Kwartet smyczkowy Wycinanki” (1990)
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z muzyką kameralną Andrzeja Panufnika. Kwartety smyczkowe poznamy w wykonaniu zespołu NeoQuartet założonego przez absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie: Karolinę Piątkowską-Nowicką
(1 skrzypce), Pawła Kapicę (2 skrzypce), Michała Markiewicza (altówka) i Krzysztofa Pawłowskiego (wiolonczela). NeoQuartet specjalizuje się w wykonawstwie muzyki najnowszej i często łączy występy z innymi dziedzinami sztuki. Z okazji 100-lecia urodzin Panufnika włączył do swojego repertuaru kwartety kompozytora, które szczerze zachwyciły młodych muzyków.
Warto przekonać się o wyjątkowym i niepowtarzalnym brzmieniu instrumentów smyczkowych w twórczości Panufnika, który od dziecka otoczony był muzyką – jego matka znakomicie grała na skrzypcach i spędzała długie godziny na ćwiczeniach, ojciec natomiast był cenionym lutnikiem. W „I Kwartecie smyczkowym” poszczególne instrumenty zyskują swoistą ludzką osobowość i prowadzą ożywioną rozmowę: skrzypce są raz agresywne, raz ironiczne, pompatyczna altówka dyskutuje ze spokojną wiolonczelą. W kwartecie „Messages” kompozytor wrócił do wspomnień z dzieciństwa, o których pisał: „mając siedem czy osiem lat, spędzałem wakacje na wsi i uczyniłem zaskakujące odkrycie, że po przyłożeniu ucha do drewnianych słupów telefonicznych słyszy się tajemnicze, magiczne dźwięki tworzone przez wibrujące na wietrze druty. Postanowiłem zaczerpnąć z tych dziecięcych fantazji (...) i stworzyłem język muzyczny niemal na wzór tajnego szyfru.” „III Kwartet smyczkowy” został skomponowany w 1990 roku, a jego podtytuł „Wycinanki” podkreśla, jakie znaczenie miał dla artysty powrót do kraju po ponad 30 latach emigracji – chociaż utwór nie zawiera motywów ludowych, twórca wzorował się na pomysłowości polskich wycinanek, stosując lustrzaną symetrię dla rytmu, melodii i harmonii.
Koncert w Gdyni proponuje wzbogaconą formę kontaktu z utworami Panufnika poprzez specjalnie na tę okazję zaprojektowane wizualizacje multimedialne. Oskar Zamek-Gliszczyński przygotował ruchome obrazy inspirowane przyrodą i miejskimi krajobrazami, które znakomicie korespondują z rytmem i melodią kwartetów smyczkowych.
Wejściówki na koncert kameralny można odebrać w dniu 06.09.2014 w punkcie informacyjnym organizatora w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni od godz. 15.00.
KONCERT SYMFONICZNY
7 września | 19.00 | Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni | Duża Scena
Jerzy Maksymiuk – dyrygent
Patrycja Piekutowska – solistka
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
Andrzej Panufnik:
„Muzyka jesieni” na orkiestrę kameralną bez skrzypiec (1962)
„Polonia”, suita na orkiestrę (1959)
„Kołysanka” na 29 instrumentów smyczkowych i dwie harfy (1947)
„Koncert skrzypcowy” na skrzypce i orkiestrę smyczkową (1971)
Koncert w Teatrze Muzycznym w Gdyni to wyjątkowe wydarzenie artystyczne, podczas którego muzyka symfoniczna Andrzeja Panufnika zabrzmi w Gdyni po raz pierwszy za sprawą Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, pod batutą wybitnego dyrygenta Jerzego Maksymiuka, z towarzyszeniem światowej sławy skrzypaczki, Patrycji Piekutowskiej.
Program koncertu opracował osobiście Jerzy Maksymiuk, który pragnął zapoznać publiczność z najpiękniejszymi kompozycjami Panufnika, ale także wybrał utwory, które mają dla niego samego znaczenie sentymentalne. Repertuar koncertu w Gdyni zachwyci nie tylko melomanów, ale i słuchaczy mniej obeznanych z muzyką współczesną. Maestro Maksymiu
k wielokrotnie podejmował się dyrygowania utworów Panufnika, podziwiając ich doskonałą formę, konstrukcję i logikę.
„Muzyka jesieni” to nostalgiczna, skłaniająca do zamyślenia kompozycja, wspaniale oddająca klimat tej pory roku oraz melancholijny charakter samego kompozytora. Z kolei „Polonia”, napisana na zamówienie BBC, to doskonały przykład przywiązania Panufnika do polskich inspiracji i rodzimego folkloru – kompozytor oparł utwór na „melodiach ludowych i żywych, pełnokrwistych rytmach wiejskich tańców”. W „Kołysance” – przywołującej atmosferę nocnego spaceru nad Tamizą w Londynie – artysta sięgnął do nowoczesnego języka muzycznego poprzez wykorzystanie ćwierćtonów. „Koncert skrzypcowy” powstał na zamówienie wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina. W Polsce wykonany był po raz pierwszy wkrótce po zniesieniu zakazu cenzuralnego na twórczość Panufnika na festiwalu „Warszawska Jesień” w 1979 r. przez wybitną skrzypaczkę Wandę Wiłkomirską, właśnie pod batutą Maestro Maksymiuka. Tym razem jako solistka wystąpi znakomita artystka Patrycja Piekutowska, znana z wielu wykonań polskiej i światowej muzyki współczesnej.
Wejściówki na koncert symfoniczny można odebrać od dn. 01.09.2014 w kasach biletowych Teatru Muzycznego w Gdyni, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie oraz w Filii nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni (Śródmieście) w godzinach otwarcia poszczególnych punktów, a także w dniu koncertu w Teatrze Muzycznym od godz. 15.00.