Lublin 8-13 lipca 2014
Małe Inne Brzmienia
Cykl warsztatów o różnorodnej tematyce związanej z dźwiękiem. Wszystkie mają charakter praktyczny i nastawione są na wzmacnianie twórczego potencjału dzieci i młodzieży. Tworząc program spotkań, stawiamy sobie za cel rozwijanie twórczych postaw, kreatywnego myślenia, umożliwianie spotkania z twórcami muzycznymi, gdzie wartością nadrzędną jest dialog i otwieranie się na rzeczywiste potrzeby uczestników. Warsztaty pozwolą najmłodszym wydobyć z nich potencjał twórczy w atmosferze zabawy.
Kurator: Joanna Wawiórka-Kamieniecka
Zapisy na warsztaty:
Joanna Wawiórka-Kamieniecka
tel.: 516 192 420
e-mail: wawiorkaj@gmail.com
Program:
Kilogram Records – warsztaty dla dzieci
9, 10 lipca w Klubie Festiwalowym
W godz. 14.00-16.00
Podczas tegorocznych Innych Brzmień wytwórnia Kilogram Records przygotowała dwa specjalne spotkania muzyczne dla najmłodszych. Znakomici instrumentaliści Adam Żuchowski i Michał Górczyński, poprowadzą odpowiednio 9 i 10 lipca warsztaty muzyczno-dźwiękowe, podczas których dowiedzieć się będzie można m.in. skąd się biorą dźwięki, jak łączą się wzajemnie ze sobą i jak powstaje muzyka. Spotkania mają na celu przybliżyć zarówno warsztat muzyczny, czyli pokazać dzieciom na czym polega gra na poszczególnych instrumentach, jak i zachęcić do bardziej świadomego odbioru muzyki. Zajęcia z artystami z Kilogram Records służą rozwijaniu pasji i zainteresowań muzycznych najmłodszych widzów, a jednocześnie są doskonałą zabawą dla dzieci w każdym wieku.
Adam Żuchowski – kontrabasista, kompozytor, aranżer większości projektów muzycznych i spektakli realizowanych przez Andre Ochodlo. Od 2002 roku jest kierownikiem Teatru Atelier w Sopocie. Cały czas aktywnie działa także na trójmiejskiej scenie jazzowej m.in. w składzie Mania Trio, nagrodzonym w tym roku Fryderykiem w kategorii debiut jazzowy. Na Innych Brzmieniach wystąpi w projekcie: Mikołaj Trzaska gra „Różę”.
Michał Górczyński – jeden z najzdolniejszych i jednocześnie najbardziej zapracowanych klarnecistów w Polsce. Muzyk specjalizujący się w klarnecie basowym, na stałe współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską (IRCHA) oraz Marcinem Maseckim (Profesjonalizm). Na przestrzeni lat grał bądź gra nadal w tak różnorodnych składach jak Cukunft, Pink Freud czy Warszawska Orkiestra Rozrywkowa. Na Innych Brzmieniach wystąpi w projekcie: Mikołaj Trzaska gra „Różę”.
ArJa operowa to nadal ja prowadząca: Joanna Mania
10, 11,12,13 lipca w MDK „Pod Akacją” w Lublinie ul. Grodzka 11
godz. 11.00, 14.00
Warsztaty wokalne, których program zbudowany został wokół arii z musicalu „Cats” skomponowanego przez Andrew Webbera. Uczestnicy zajęć zapoznają się z definicją musicalu, będą mieli szansę usłyszeć najbardziej znane standardy muzyczne w historii (np. Memory). Podczas zajęć, grupa pod okiem prowadzącej przygotuje jedną z arii, jako krótki występ z elementami kostiumu, charakteryzacji i inscenizacji.
Joanna Mania nauczyciel śpiewu i kierownik Szkoły Muzyki Rozrywkowej II st. w Lublinie, absolwentka wokalistyki rozrywkowej w Thames Valley University ( University of West London) oraz VocalTech w Londynie. Prowadziła kursy i warsztaty wokalne m.in. w Londynie. Ukończyła kurs dla trenerów wokalnych i wokalistów metodą CVT w Complete Vocal Institute w Danii. Ma na swoim koncie wiele koncertów, również w londyńskich klubach jazzowych.
Drum'n Dreams – prowadzący: Tomasz Bozdek
10, 11,12,13 lipca na placu przed Teatrem im. H. Ch. Andersena
godz. 11.00, 13.00, 15.00
Warsztaty perkusyjne, podczas których uczestnicy zapoznają się z procesem własnoręcznej produkcji bębna, kija deszczowego i happy drums. W trakcie zajęć , opartych na jednoczesnym graniu i współpracy powstaną utwory improwizowane. Drugim tematem będzie gra inspirowana rytmami pochodzącymi zarówno z sąsiedzkich, jak i bardzo odległych kultur.
Tomasz Bozdek inicjator powstania grupy Tomabas, muzyk i producent instrumentów perkusyjnych. Od ponad 20 lat zajmuje się produkcją perkusyjnych instrumentów muzycznych, m.in. bębnów, kijów deszczowych. Zaangażowany w wiele międzynarodowych i międzykulturowych projektów muzycznych.
One Man Music Multi Show
12,13 lipca na wirydarzu o.o. Dominikanów
godz. 11.00, 12.30, 14.00
Warsztaty z własnoręcznej budowy instrumentów - przede wszystkim perkusyjnych, ale też prostych piszczałek i strunowców oraz specjalnych, wymyślanych na miejscu. Co ciekawe, materiałem do budowy instrumentów, będzie to co na co dzień można znaleźć w niemal każdym domu, czyli butelki, tuby po papierze toaletowych itp. Wszystkie dźwięki zostaną nagrane, przetworzone w programie muzycznym i posłużą do wyprodukowania kociej muzyki oraz próbek, które użyte zostaną do zobrazowania krótkiej animacji o tematyce związanej z dźwiękiem.
Marcin Steczkowski multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. W 2006 roku ukończył studia wyższe na wydziale lutnictwa artystycznego na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Kilka lat później został absolwentem studiów wokalnoaktorskich na tej samej uczelni. Przez dziesięć lat był muzykiem w zespole Justyny Steczkowskiej, w którym w pewnym okresie pełnił funkcję kierownika muzycznego, a później menażera. Stworzył też własny monodram muzyczny „Homo Homini”, który w 2011 roku został wystawiony w Nowym Jorku na festiwalu teatralnym United Solo. Rok później zaaranżował muzykę do spektaklu „Halo Szpicbródka” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Od niedawana współpracuje z Pawłem Fortuną, psychologiem i muzykiem, realizując nowatorskie projekty („Wznieś się na poziom dziecka”, „OFF Music”, „Mental Cinema”). Niedawno otworzył w samym centrum Warszawy studio nagraniowe Sound Martin Studio.
Samoróbka – warsztaty z własnoręcznej budowy instrumentów muzycznych
10, 11,12,13 lipca w MDK „Pod Akacją” w Lublinie ul. Grodzka 11
godz. 11.00
„Samoróbka" to hasło dobrze znane większości Polaków. Oznacza jednocześnie tani wytwór amatorski kopiujący oryginał oraz oryginale dzieło, prototypowy obiekt nieposiadający swojego pierwowzoru. Warsztaty prowadzone w ramach „Samoróbki" dotyczą obydwu ujęć własnej twórczości: zmierzają w stronę odkrywania własnych rozwiązań w dziedzinie budowy eksperymentalnych instrumentów muzycznych jak i amatorskiego działania, nieskrępowanego poszukiwania, akceptującego w takim samym stopniu oczekiwane sukcesy i twórcze porażki. Każdy uczestnik warsztatów może spróbować zbudować grający obiekt korzystając z techniki i doświadczenia prowadzących warsztaty. W trakcie pracy w praktyczny sposób będzie można poznać podstawowe zasady działania instrumentów muzycznych oraz proste metody nagłośnienia nawet bardzo cichych dźwięków. Ważną cechą proponowanych prac jest niska cena i powszechna dostępność materiałów, które posłużą nam do wykonania grających obiektów.
Paweł Romańczuk - muzyk, kompozytor, od 2006 roku rozwija poszukiwania w dziedzinie małych instrumentów. Jest autorem muzyki do filmów, spektakli teatralnych. Buduje własne instrumenty, konstrukcje grające, tworzy instalacje dźwiękowe. W 2010 roku opublikował pierwsze opracowanie historii toy piano. Jest autorem książkipodręcznika o budowie własnych instrumentów muzycznych. Prowadzi warsztaty, prezentacje, wykłady i wystawy związane z instrumentami i eksperymentami dźwiękowymi.
Dźwięk – z czym to się je? Może z bananem?
10, 11,12,13 lipca w MDK „Pod Akacją” w Lublinie ul. Grodzka 11
godz. 11.00, 14.00
Warsztaty obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu akustyki i elektroakustyki. Uczestnicy dowiedzą się jak działa dźwięk, od czego zależy brzmienie i zobaczą w jaki sposób dokonuje się jego analizy. Dodatkowo przeprowadzą eksperymenty mające na celu wizualizację dźwięku za pomocą powszechnie dostępnych środków. Prowadzący wyjaśni zasady działania obiektów dostępnych na Muzycznym Placu Zabaw.
Maciej Połynko – artysta audiowizualny, twórca i realizator opraw audiowizualnych spektakli teatralnych. Współpracuje m.in z Teatrem Maat Projekt, Lubelskim Teatrem Tańca, Teatrem Nowym im. K. Dejmka w Łodzi i niezależnymi artystami jak Paweł Korbus (Korbus/Połynko), Justyna Jasłowska, Tomasz Młynarski (duet dźwiękowy Bob van Beton). Jego prace i występy były prezentowane zarówno w Polsce (m.in MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie), jak i poza granicami kraju (Anglia, Białoruś, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Turcja). Absolwent Kulturoznawstwa na UMCS w Lublinie i kierunku Sztuka/Przestrzeń Publiczna/Demokracja w SWPS w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii teatr w roku 2012.
Muzyczny Plac Zabaw
10-13 lipca na Placu przed Teatrem H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1
godz. 11.00 - 17.00
Zapraszamy do wspólnej zabawy rytmami i brzmieniami. Muzyczny Plac Zabaw to specjalnie przygotowane obiekty, które poprzez doświadczanie i zabawę pozwalają na spotkanie z dźwiękiem w niezwykłej formie. Jest to okazja do eksperymentowania, tworzenia i zmiany stereotypowego myślenia na temat tego, co może stać się instrumentem muzycznym.
Dźwiękowy rurociąg - muzyczna konstrukcja z rur PCV, na której dzieci mogą grać dłońmi, pałeczkami i klapkami.
Muzyczny Stół Rozmaitości - to wspaniała okazja, żeby przekonać się, czy można grać na przykład na owocach, albo dowiedzieć się, czy woda może być instrumentem.
Muzyczne Drzewo - wokół, którego rosną Bum Bum rurki! -To instalacja z prostych instrumentów, skierowana do najmłodszych gości Muzycznego Placu Zabaw.