Gadająca Tykwa – afro-słowiański blues w Progresji

Redakcja
Redakcja
Kategoria muzyka · 17 czerwca 2013

20 czerwca Klub Progresja, Strefa Rytmu i Centrum Kultur Świata zaprasza na koncert zespołu Gadająca Tykwa, Inaugurujący Festiwal Strefy Rytmu i Centrum Kultur Świata.

 

Gadająca Tykwa to jedna z pierwszych polskich grup etno bluesowych, założona w 2006 roku przez Gwidona Cybulskiego, jednego z najwybitniejszych polskich muzyków tego gatunku. Specyficznego charakteru granej przez nich muzyce nadaje połączenie tradycyjnych instrumentów ludowych z instrumentami używanymi w muzyce klasycznej czy rozrywkowej. Na koncertach Tykwy usłyszymy zarówno pochodzące z Afryki Zachodniej balafony, ngoni, djembe, gitę jak i kubańskie conga, tradycyjne tureckie flety ney, bułgarski kawal, lirę korbową, drumlę czy didjeridoo, oraz waltornię, kontrabas i gitarę akustyczną. Łączą gorące afrykańskie rytmy z lirycznymi dźwiękami Azji i swojskimi polskimi melodiami. Muzyka, którą wykonują jest niepowtarzalnym tyglem, w którym stykają się różne kultury.

 

Zespół był wielokrotnie nagradzany i doceniany na festiwalach muzyki etnicznej, a muzycy wchodzący w jego skład to multiinstrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach afrykańskich, azjatyckich i polskich. W skład grupy wchodzą Nikodem Bąkowski, Gwidon Cybulski, Tomasz Kubica, Michał Lamża, Kuba Pogorzelski, Sebastian Wielądek.

 

Gadająca Tykwa jest jednym z najoryginalniejszych zespołów na polskiej scenie muzycznej nie tylko w ramach własnego gatunku.

 

Charakterystyczne brzmienie zawdzięcza artystom, którzy oprócz tego projektu mają na swoich kontach muzykę filmową (np. Sebastian Wielądek – współpraca muzyczna przy filmie Essential Killing J. Skolimowskiego), projekty teatralne (m.in. Gwidon Cybulski – spektakle „Obsesja” Teatr Remus i „Moja Nina” Teatru Konsekwentnego, spektakle Teatru Roma; Sebastian Wielądek – „Burza” Szekspira w Teatrze Ateneum, Michał Lamża – stała współpraca z Teatrem Żydowskim i Konsekwentnym), projekty muzyczno-taneczne w międzynarodowym gronie artystów (m.in. Kuba Pogorzelski – współtwórca szkoły bębniarsko – tanecznej Strefa Rytmu), współpracowali też z najlepszymi artystami m. in. w Afryce Zachodniej, Brazylii, na Kubie oraz z muzykami z Iranu, Turcji, krajów arabskich.

 

Koncert zainauguruje festiwal trwający od 20 do 23 czerwca, podczas którego atrakcjami będą m. in. warsztaty gry i tańca, pokazy grup warsztatowych tanecznych i muzycznych, pokazy mistrzów współpracujących ze Strefą Rytmu i wiele innych.

 

Więcej informacji o imprezie już wkrótce na naszej stronie i profilu facebook.

Bilety na koncert: 20 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu koncertu