Niezwykły koncert tradycyjnych pieśni z Korsyki, Sardynii i Sycylii

Redakcja
Redakcja
Kategoria muzyka · 15 marca 2013

Międzynarodowa grupa siedmiorga śpiewaków zaprezentuje w najbliższy poniedziałek (18 marca) wyjątkowy koncert pieśni obrzędowych Wielkiego Tygodnia pochodzących z Korsyki, Sardynii i Sycylii. Prezentacja odbędzie się w warszawskim kościele św. Benona w ramach trwającego festiwalu „Gorzkie Żale”.

 

Już w najbliższy poniedziałek (18 marca) grupa śpiewaków z Francji, Polski, Włoch i Ukrainy zabierze nas w podróż przez Wielki Tydzień, wykonując tradycyjne pieśni pochodzące z wysp Morza Śródziemnego. Koncert jest  efektem dwuletnich badań nad tradycjami głosowymi i kulturowymi Korsyki, Sardynii i Sycylii, kierowanych przez Jeana-François Favreau w ramach programu „In medias res” prowadzonego pod patronatem wrocławskiego Instytutu Grotowskiego oraz Ośrodka Praktyk Teatralnych Lavauzelle.

 

Wielki Tydzień to w śródziemnomorskiej kulturze katolickiej szczególny czas w życiu społeczności, a także rodzaj próby dla wspólnoty. Z jednej strony jest to moment przełomowego kryzysu, bólu i straty, z drugiej – początek wiosny i czas przesilenia. Tradycja śródziemnomorska wytworzyła szczególny rodzaj obrzędowości tego okresu. Wielki Tydzień ma ściśle dramaturgiczną strukturę, która zawiera aspekty narracyjne i medytacyjne. Składają się na nią m.in. zgromadzenie w Niedzielę Palmową, podczas którego święcone są gałązki oliwne lub palmowe; słynna Ciemna Jutrznia, czyli modlitwa odprawiana przed świtem w dniach Triduum Paschalnego; czternaście stacji Drogi Krzyżowej czy Msza Wielkanocna. Wspomniane obrzędy wyrastają z tradycji gregoriańskiej i są wciąż żywe w anonimowych pieśniach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

 

Poniedziałkowy koncert „Podróż przez Wielki Tydzień” to bezpośredni rezultat dwuletnich badań prowadzonych przez kontynuatorów tradycji gregoriańskiej. Prezentacja zostanie podzielona na osiem części, które odpowiadają wybranym obrzędom Wielkiego Tygodnia. Zaprezentowane podczas koncertu pieśni zostaną krótko omówione przez wykonawców, którzy wyjaśnią, w którym dniu są tradycyjnie wykonywane oraz wskażą ich pochodzenie. Każdy z utworów jest obrazem doświadczeń grupy, nawiązuje do konkretnego spotkania, osoby, miejsca albo chwili w procesie badawczym. Za pomocą tradycyjnych pieśni obrzędowych śpiewacy pragną pokazać wzajemne przenikanie się starych form kulturowych i codziennej egzystencji młodych, współczesnych praktyków tej sztuki.

 

Koncert „Podróż przez Wielki Tydzień” odbędzie się w najbliższy poniedziałek (18 marca) o godzinie 20.00 w kościele św. Benona w Warszawie (ul. Piesza 1). Wstęp wolny.Prezentacja odbędzie się w ramach festiwalu „Gorzkie Żale”, który potrwa do 27 marca. Motywem przewodnim wydarzenia w tym roku jest mit faustowski. Główna idea festiwalu to konfrontacja klasycznych idei dobra i zła, a także tradycji z nowoczesnością. Więcej informacji na temat programu i wydarzeń na stronie www.gorzkiezale.pl.