Instytut Grotowskiego nieustannie rozwija swoją działalność edukacyjną. Oferta warsztatów jest bardzo bogata i stale się powiększa. W dniach 26–27 listopada we Wrocławiu odbędą się wyjątkowe warsztaty pieśni białoruskich prowadzone przez Olgę Jemialjanczyk.
Instytut Grotowskiego we Wrocławiu to nie tylko miejsce, gdzie można poszerzyć wiedzę o życiu i twórczości Jerzego Grotowskiego. Jest to miejska instytucja kultury, w której odbywają się liczne przedsięwzięcia artystyczne i badawcze. 28 grudnia 2006 roku nastąpiła zmiana nazwy z Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych na Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Wraz z nazwą zmienił się nieco profil działań instytucji. Od tej pory Instytut kładzie główny nacisk na przedsięwzięcia edukacyjne i promotorskie. Od 2010 roku realizowany jest w nim program „Masters in Residence”, który odwołuje się do powszechnej praktyki w dziedzinie kultury teatralnej w Europie, jaką jest organizacja pobytów twórczych (rezydencji) artystów zagranicznych. W ramach programu odbyły się premiery spektakli współprodukowanych przez Instytut Grotowskiego: „11 and 12” Petera Brooka (2010), „Chronicznego życia” Odin Teatret w reżyserii Eugenia Barby (2011) oraz polskiej wersji spektaklu „Mauzer” w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa. Taki kierunek działań ma na celu konsekwentne umacnianie pozycji Wrocławia na mapie kulturalnej Europy jako ważnego ośrodka tradycji i edukacji kulturalnej oraz budowanie na forum europejskim wizerunku miejsca oryginalnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych o najwyższej randze.
Instytut Grotowskiego oferuje także bardzo bogatą ofertę warsztatów. Są to zwykle kilkudniowe zajęcia praktyczne, prowadzone przez aktorów, śpiewaków, muzyków – często współpracowników Jerzego Grotowskiego lub artystów zainspirowanych jego twórczością. Już pod koniec miesiąca – 26 i 27 listopada odbędą się wyjątkowe warsztaty pieśni białoruskich. Olga Jemialjanczyk – antropolożka i liderka białoruskiego zespołu Guda – skupi się w nich na tradycyjnych pieśniach obrzędowych Polesia białoruskiego, wykonywanych tradycyjną techniką wokalną. Prowadząca specjalizuje się w tradycjach śpiewu obrzędowego z Białorusi Północnej i Centralnej oraz Wschodniego Polesia. Ideą warsztatów jest udostępnienie wiedzy na temat zanikającej kultury tradycyjnej, niespotykanej nigdzie indziej.Zgłoszenia na warsztaty pieśni białoruskich przyjmowane są do poniedziałku 19 listopada 2012 na adres marta@grotowski-institute.art.
Warto dodać, że listopadowe warsztaty stanowią część wieloaspektowego przedsięwzięcia „Przekroczyć granice. Pieśni z Polesia – Białoruś”. W niedzielę 2 grudnia o godzinie 18.00 w Studiu Na Grobli odbędzie spektakl grupy Z Lasu, nad którym opiekę artystyczna sprawują Olga Jemialjanczyk i Jagna Knittel, a reżyserską Przemysław Wasilkowski. Poza tym zaprezentowane zostaną film dokumentalny o jednej z poleskich wsi – „Olmany” oraz płyta „Na skraju bagien”. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie „Panorama Kultur” i współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wspólne działania polsko-białoruskie 2011 i 2012”.
Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl