13 PAŹDZIERNIKA 2012
performance /koncerty/warsztaty/wykład
/projekcje /wystawa
Dwa lata temu, podczas SYNESTHESIA FESTIVAL Centrum Kultury AGORA gościło czołówkę światowej sceny muzyki elektronicznej i eksperymentalnej. Takie nazwy jak Gus Gus, Nathan Fake, Plaid czy Hexstatic przyciągnęły do Centrum Kultury AGORA tłumy fanów współczesnej elektroniki.
Relacja filmowa:
OBEJRZYJ (YOU TUBE)
Relacja fotograficzna:
FOTOREPORTAŻ CK AGORA
13 października 2012 r. nowoczesne wnętrza Centrum Kultury AGORA staną się przestrzenią skupiającą najciekawsze zjawiska powstające na styku muzyki i sztuk wizualnych. Punktem kulminacyjnym SYNESTHESIA MEETING będzie występ Aleca Empire – twórcy i lidera Atari Teenage Riot – człowieka, bez którego dzisiejsza scena elektroniczna wyglądałaby zupełnie inaczej. Możliwości gramofonu jakich istnienia nie podejrzewaliście zaprezentuje Jeff Miligan, uważany za jednego z najlepszych technicznie dj-ów na świecie. Duński performer Morten Riis zaprezentuje swoją niesamowitą Steam Machine Music. Maszyna nie posiada żadnego zasilania elektrycznego, a generowanie dźwięku i energii odbywa się tylko dzięki silnikowi parowemu. Steam Machine Music budzi zachwyt na całym świecie, teraz czas na Polskę.
Na SYNESTHESIA MEETING pojawią się też m.in. uznana VJ-ka Emiko oraz C.H. District, czołowy polski przedstawiciel tzw. inteligentnej elektroniki. W programie również warsztaty SQareJockey - VJ-ingu tworzonego przy użyciu konsoli GameBoy. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa instalacji.
Sprawdzajcie na bieżąco:
www.ckagora.pl
i nasz profil na FB
------------------------------------------------------------
Więcej info o programie:
ALEC EMPIRE (Niemcy)
EAT YOUR HEART OUT, DHR BERLIN
DJ set + visual VJ Luminator (PL)
sala widowiskowa CK AGORA
Alec Empire właśc. Alexander Wilke – niemiecki muzyk związany z nurtem digital hardcore. Jako nastolatek występował w zespołach punkowych. W tym okresie poznał niemiecką artystkę Hanin Elias. W 1992 razem z Carlem Crackiem utworzyli Atari Teenage Riot. W 1994 Empire założył w Londynie własny label, Digital Hardcore Recordings. Właśnie w DHR ukazują się produkcje Atari Teenage Riot, a nazwa wytwórni stanie się określeniem całego gatunku. Z ATR nagrał trzy pełne albumy i szereg innych wydawnictw. Po rozwiązaniu Atari Teenage Riot (2000) – tak jak inni członkowie zespołu – więcej uwagi poświęcił projektom solowym. Współpracuje z Nic Endo. Używał pseudonimów m.in. Jaguar oraz Nintendo Teenage Robots.
Alec Empire to artysta o bardzo wielu obliczach. Z Atari Teenage Riot rewolucjonizował muzykę elektroniczną. Jako producent remiksował artystów z bardzo odległych muzycznych biegunów: , Sonic Youth w Thurston Moore, Bjork, Rob Zombie, The Jon Spencer eksplozji Blues, czy Slayer.
Koncertował z Rage Against The Machine, Wu-Tang Clan, Beck, Ministry, Nine Inch Nails, żeby wymienić tylko kilka nazw. Grał w ponad pięćdziesięciu krajach. Ostatnio triumfalnie powrócił w roli lidera Atari Teenage Riot. Podczas Fuji Rock zagrał dla ponad 20.000 ludzi.
Jego występ podczas SYNESTHESIA MEETING to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce.
Więcej na:
http://www.alec-empire.com/
http://www.youtube.com/watch?v=nqIqz7uC13s
-------------------------------------------------------------
JEFF MILLIGAN aka Algorithm/Revolver Canada (Kanada)
DJ / turntablism
sala teatralna CK AGORA
Milligan rozpoczął karierę DJ-a w 1987 roku, mając zaledwie 15 lat. Początkowo zainspirowany rodzącą się amerykańską sceną techno i house, z czasem zaczął interesować się produkcjami z niemieckich i brytyjskich labeli. Lubił też bardziej minimalne, eksperymentalne odmiany muzyki. Z tych dwóch składników właśnie zaczęło się klarować unikalne, kanadyjskie brzmienie, którego prekursorami są Richie Hawtin aka Plastikman i właśnie Milligan. Jego unikalny, wirtuozerski styl miksowania z trzech gramofonów, sprawił, że szybko otworzyły się przed nim drzwi licznych klubów w Kanadzie i USA. Wkrótce zaczął regularnie grać w Europie i Japonii, zyskując międzynarodowe uznanie, jako bezkompromisowy propagator minimalnych brzmień. Przez wielu zaczął być uważany za najlepszego technicznie DJ-a minimalowego na świecie.
Milligan to także ceniony w świecie producent. Pod własnym nazwiskiem lub pseudonimami Algorithm i Johny La Rue publikował dla Background Records, Force Inc, TicTacToe, Mutek, oraz remixował nagrania dla BipHop czy Traum. W 1999 założył własny label - Revolver Recordings. Nakładem Revolver ukazały się nagrania ścisłej czołówki kanadyjskich producentów takich jak Akufen, Deadbeat, Pan/Tone, Tomas Jirku, The Mole, a label stał się jednym z bardziej cenionych i wpływowych kanadyjskich wydawnictw. Jeff tak samo rygorystycznie wybiera płyty, które prezentuje w swych Dj-setach, jak i utwory, które publikuje na Revolverze. Wybiera artystów bezkompromisowych i oryginalnych, nie dających się jednoznacznie zaszufladkować w sztywnych ramach. Nie podąża za trendami tylko stara się je ustanawiać.
Więcej na:
http://www.muno.pl/dj-art/jeff-milligan/
http://www.myspace.com/jeffmilligan
-------------------------------------------------------------
STEAM MACHINE MUSIC
performance
Morten Riis (Dania)
sala widowiskowa CK Agora
Muzyczna maszyna parowa jest wykonanym chałupniczym sposobem mechanicznym instrumentem, składającym się głównie ze starych części zabawek Meccano. Urządzenie jest napędzane przez silnik parowy. Generowanie dźwięku odbywa się poprzez ruch perforowanej papierowej taśmy i pozytywek. Steam Machine Music to doświadczenie audiowizualne: w urządzeniu umieszczone są małe kamery, które wychwytują ruch maszyny i przekazują go do projektora. Maszyna nie posiada zasilania elektrycznego, a generowanie dźwięku i energii odbywa się tylko za pomocą pary.
Występ artysty dofinansowany jest przez:
Duński Instytut Kultury
http://www.dik.org.pl/
SNYK - nowa muzyka
http://www.snyk.dk/
NIEKOMPATYBILNOŚĆ MASZYNY
wykład / Morten Riis
sala teatralna CK Agora
"Zagadnienie kompatybilności i niekompatybilności osiąga szerszy kulturowy i epistemologiczny poziom, poprzez znaczenia, jakie generuje, gdy używamy kilkusetletniej technologii we współczesnym (post)cyfrowym/elektronicznym kontekście.
Jak wpływa na zrozumienie pojęć linearności i narracji tak krótki obieg historii mediów?
Czy Steam Machine Music jest kompatybilna, czy niekompatybilna ze współczesną cyfryzacją życia? A może pytania dotyczące formatów danych, adapterów, wstecznej oraz postępowej kompatybilności wynikają z pozornej niekompatybilności maszyny?"
- Morten Riis
Więcej o Steam Machine Music i Mortenie Riis na:
http://www.mortenriis.dk
------------------------------------------------------------
C.H. DISTRICT (Polska)
koncert + visual
sala widowiskowa CK Agora
C.H. District - Mirosław Matyasik działalność artystyczną rozpoczął w 1996 współtworząc śląską scenę ambient/noise/experimental. Od 1998 roku podstawę jego twórczości stanowi jednoosobowy projekt o nazwie C.H. District, który łączy w sobie tradycje muzyki industrialnej ze współczesnymi produkcjami z kręgów tzw. inteligentnej elektroniki. Współpracował z grupą performance/video art Suka Off zasilając ich działalność jako twórca oprawy dźwiękowej.
W latach 1998-2001 ukazały się dwa wydane własnym sumptem płyty "Pneuma-ti-coi" oraz "Continuance".
W 2002 roku C.H. District podpisał kontrakt z francuską wytwórnią M-Tronic, której nakładem ukazał się split z holenderskim projektem Duuster - "Chemical Elements 1.0". Materiał odbił się szerokim echem w Polsce ale przede wszystkim za granicą - we Francji i za Oceanem.
Na początku 2005 roku światło dzienne ujrzał kolejny album długogrający - "Slides". Autorskie wydawnictwo okraszone remiksami autorstwa m.in. Kero (Shitkatapult) i Telemetrik, zostało znakomicie przyjęte przez recenzentów i fanów muzyki elektronicznej. Zaowocowało to licznymi występami w całej Europie, m.in. Industrial Festival (Francja), Forma Nova Festival (Dania), Torture Garden (Wielka Brytania) itd. oraz udziałem na wielu płytach kompilacyjnych.
Na kolejny krążek studyjny C.H. District przyszło czekać 5 lat. Materiał pt. "Conclusion" ukazał się nakładem M-Tronic i chicagowskiego labelu Tympanik Audio w listopadzie 2010 roku.
Więcej na:
http://www.chdistrict.com/
http://www.youtube.com/watch?v=BSCmCdccuDw&feature=fvst
-------------------------------------------------------------
VJ LUMINATOR (Polska)
VJ set
sala widowiskowa CK Agora
Zwycięzca Vj-battle w konkursie Vj Torna odbywającego się w 2011 roku w Rzymie podczas festiwalu Live Performance Meeting. Zdobywca I miejsca na ogólnopolskim festiwalu Videozone 2009 na najlepszy autorski set vj-ski. Architekt wnętrz oraz vj kreatywny, doskonale odnajdujący się w każdym z gatunków muzycznych. Projektant przestrzeni wizualnych oraz reżyser obrazu, właściciel Luminator.pl. Współpracuje z Kickbeat. Aktualnie rezydent w klubie Eter.
Więcej na:
www.luminator.pl
https://vimeo.com/31799622
https://vimeo.com/32005365
https://vimeo.com/25449016
https://vimeo.com/15183853
-------------------------------------------------------------
SQJ (Polska)
warsztaty / VJ live
sala konferencyjna / sala widowiskowa CK Agora
SQuareJockey to oprogramowanie umożliwiające tworzenie wizualizacji na żywo przy pomocy kieszonkowej konsoli GameBoy Advance. Pierwotnie na ekranie konsolki wyświetlane były jedynie kwadraty w różnych kolorach – stąd nazwa oprogramowania. Z czasem funkcji przybywało, wraz z nimi przybywały sterujące kombinacje klawiszy. Projekt prezentowany był m.in. na FESTA ELETTRONICA/Roma, Piemonte Share Festival/Torino, experimentaclub/Madrid, Festival Emergences 2005/Paris oraz WRO 05 Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów we Wrocławiu. W roku 2007 na Uniwersytecie w Plymouth w ramach Social Hacking zostały przeprowadzone pierwsze warsztaty z Vj-ingu opartego o SQuareJockey.
13 października 2012, podczas SYNESTHESIA MEETING odbędą się kolejne warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się jaka jest idea i technologia SQJ, jak przebudować konsolę, jak tworzyć i rozwijać kolejne efekty.
UWAGA!
Wszyscy uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość wystąpić na dużej scenie, podczas koncertu jednej z gwiazd Synesthesii, tworząc wizualizacje SQJ na żywo.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Informacje o zapisach już wkrótce!
-------------------------------------------------------------
VJ EMIKO (Polska)
VJ set
sala teatralna CK Agora
VJ EMIKO / Emilia Gumańska - wrocławska producentka wideo, vj, fotograf.
Inspirowana dźwiękiem, kreuje swoje sety vj'skie, wykorzystując wyłącznie autorskie produkcje wideo. Główną rolę odgrywa w nich ludzkie ciało - jako medium stanów emocjonalnych. W projektach wideo często eksperymentuje ze światłem oraz elementami scenografii, nadając im funkcje symboli. Przez półtora roku współpracowała z Polskim Radiem, tworząc oprawę wizualnąw ramach audycji muzycznych w telewizyjnym projekcie "Czwórka na Wizji" Podczas 10. edycji Live Performance Meeting 2011 zajęła 1. miejsce w międzynarodowym konkursie vj'skim VJ Torna Championship.
Wizualne hipnozy EMIKO można oglądać zarówno w przestrzeniach klubowych, festiwalowych, w formie rozbudowanych projektów audiowizualnych oraz
klipów.
EMIKO udzielała się vj'sko oraz w formie projektów audiowizualnych m.in. podczas :
Scope Sessions Berlin
VJ FEST ISTAMBUL
Freemote Festival [Utrecht /Holandia]
LPM Live Performance Meeting /Rzym + Mińsk/
Electrode Festival 2012 Rzym
Visual Berlin Festival
Audioriver 2011/2012
Era Nowe Horyzonty
Festival Nowa Muzyka
Licence to Screen >AVIT Kežmarok traditional Central European A/V and
performance festival / Słowacja/
Więcej na:
https://vimeo.com/vjemiko
https://www.facebook.com/emikovj
-------------------------------------------------------------
DJ QB (Polska/Niemcy)
DJ set
sala widowiskowa CK Agora
QB (Krzysiek Kostka) – Współtwórca wrocławskiego kolektywu muzyczno-wizualnego Tanzvoyeur. Maurizio, Jeff Mills, Plastikman, Surgeon.. to właśnie ich dźwięki zainspirowały go do tego aby w muzyce poszukiwać tego, co unikalne i porywające. Zaczął od techno i detroit a teraz gra mieszankę techno, minimalu, house’u i dub’u. Swojego pierwszego, klubowego seta zagrał w styczniu 2003 na imprezie pod szyldem Connected w Wagon Club’ie we Wrocławiu.
Więcej na:
http://www.audio-city.pl/?page_id=468
http://soundcloud.com/qbminus28/qb-tanzvoyeur-weiche
-------------------------------------------------------------
BILETY:
Od 17 września do 12 października bilety w cenie 30 PLN można kupić wyłącznie poprzez strony:
http://www.ticketpro.pl/jnp/muzyka/929812-synesthesia-meeting.html
oraz
http://www.muno.pl/imprezy/wroclaw/synesthesia-meeting-ck-agora-wroclaw-23567/
W dniu koncertu bilety w cenie 40 PLN do nabycia wyłącznie w CK AGORA
Projekt objęty jest honorowym patronatem Ambasady Danii.
Informacja:
Marta Klonowska - Procków / koordynator
marta.klonowska@ckagora.pl
tel. 071 325 14 83 wew.106