Dźwięk afrykańskich bębnów i pieśni z Gruzji

Redakcja
Redakcja
Kategoria muzyka · 2 lipca 2012

 

W trakcie drugiego dnia festiwalu usłyszymy ocalone pieśni ludu Swanetii w wykonaniu chóru Casletila w ramach Brave Transmissions, a także energetyczne dźwięki bębnów muzyczno-tanecznego zespołu Maduma z Tanzanii. Również dziś, we wrocławskim DCF-ie rozpocznie sie 7. Przegląd Filmowy Brave Festival realizowany w trzech cyklach: Brave Focus, Brave People Doc oraz Brave Contexts.

 

Drugi dzień Brave Festival przepełniony będzie starogruzińskimi pieśniami oraz życiodajnymi dźwiękami tanzańskich bębnów. Już o godz. 17:30 Synagogę Pod Białym Bocianem wypełni muzyka liczących ponad 2 tysiące lat pieśni ludu Swanetii, które do dziś, pomimo przesiedlenia, kultywuje chór Casletila. Kobieca grupa z pustynnych terenów Kachezji zaśpiewa tradycyjne pieśni powstałe w czasach, gdy lud ten zamieszkiwał górzyste regiony Gruzji. Odizolowani od reszty świata Swanowie stworzyli niezwykle bogatą kulturę, której święta i związane z nimi rytuały celebrowane są do dziś , a pieśni weselne, żałobne i kołysanki przekazywane kobietom z pokolenia na pokolenie. Występ chóru Casletila będzie częścią Brave Transmissions – nurtu mającego na celu wyeksponowanie zjawiska ciągłości kulturowej między starszym i młodszym pokoleniem; odbędzie się również jutro, podczas trzeciego dnia festiwalu.

 

Po przejmujących pieśniach chóru Casletila, o godz. 19:30 we Wrocławskim TeatrzeWspółczesnym afrykańskie bębny, grzechotki i flety przeniosą widzów w magiczny świat plemienia Wagogo z Tanzanii. Na Brave Festival wystąpi bowiem wyjątkowy, złożony głównie z kobiet, zespół Maduma. Działalność artystyczna tej żeńskiej grupy odwołuje się do muzyczno-tanecznej tradycji mapelembo, oznaczającej „polowanie”, zwyczajowo wykonywanej pod osłoną nocy. Występ, połączony z dźwiękami tradycyjnych bębnów nhunhu, przepełniony jest życiodajną energią, która skutecznie „zaraża” publiczność. Powszechnie uważa się także, że siła kobiet niosących bębny na ramionach oraz techniki gry na tym instrumencie wyzwalają magiczne moce. Będzie można poznać je również następnego dnia festiwalu.

 

Dziś w ramach 8. edycji festiwalu Brave we wrocławskim DCF-ie rozpocznie się również 7. Przegląd Filmowy Brave Festival w trzech cyklach: Brave Focus, Brave People Doc oraz Brave Contexts. W ramach pierwszego z nich widzowie zobaczą dokument marokańskiej reżyserki Izzy Genini „Powrót do Oulad Moumen. Obraz ten opowiada o losach członków rodu Eldery mieszkających w tytułowej wiosce, położonej w pobliżu Marrakeszu. Rozproszona po świecie rodzina zostaje zaproszona przez Genini na wspólne snucie sagi o ich ojczystych stronach. Tej opowieści towarzyszy refleksja nad okolicznościami, w jakich przychodzi się asymilować ludziom różnych kultur. Z kolei w cyklu Brave Contexts wyświetlony zostanie dokument Thomasa Wartmanna „Trzecia płeć w Indiach”, opowiadający o życiu i fenomenie osób trzeciej płci w Indiach, które określa się jako hidźra. Nie są oni ani kobietami, ani mężczyznami; grupę tę tworzą w większości wykastrowani mężczyźni, których kastowe społeczeństwo zepchnęło na margines. Ostatnim filmem pokazanym podczas pierwszego dnia Przeglądu Filmowego Brave Festival będzie dokument cyklu People Doc „Odsłonięte: Kobiety- artystki w islamie”. Tym razem hiszpańska reżyserka Alba Sotorra zabierze widzów w filmową podróż wiodącą poprzez Bośnię, Turcję, Iran, Afganistan i Pakistan. Film opowiada o świadomych swojej wartości kobietach, które dzięki sztuce starają się wpływać na pozycję kobiet w tych muzułmańskich krajach, przy okazji obalając szereg funkcjonujących za Zachodzie stereotypów dotyczących świata islamu i kwestii podziału płci. To opowieść o odważnych kobietach, które burzą schematy i utarte wyobrażenia.

 

Poza głównym nurtem, podczas trwania Brave Festival działa również Klub Festiwalowy w Mleczarni, w ramach którego jej ceglane wnętrza wypełnią producenci elektronicznejawangardy z całej Polski. Przez cały tydzień pod wspólnym szyldem „Brave Breax” prezentowane będą niepowtarzalne live acty, inspirowane materiałami audio zarejestrowanymi podczas poprzednich edycji Brave Festival. Dziś na sceniezagości Ceica Cell– reprezentantka gatunku ambient glitch, a za raz po niej brzmienia afro pitch przedstawiąRekombinacje.