Bałkański romans to propozycja muzyczna przygotowana przez znakomitego dj'a Wojtka Szymochę – Romana S. oraz czterech wyśmienitych muzyków: braci Kamila i Konrada Rogińskich (Orkiestra Rivendell), Wiktora Witka Golca (Papadram Roots Drums Band) oraz Artura Gaję Krawczyka (m.in. Kormorany). Obok dj'a pojawi się bogate instrumentarium: różnego rodzaju bębny, (w tym np.: rototomy, djembe, darabuka, conga, quika itd.), sitar, saz, saksofon altowy i tenorowy, flety, w tym poprzeczny, barimbao, drumla oraz wiele innych instrumentów, które nadają całości zmysłowego i pełnego brzmienia.
Bałkański romans to muzyka porywająca do tańca, adresowana do wszystkich, którzy cenią żywiołowość, namiętność i różnorodność. Kipiąca energią oraz wielością nawiązań kulturowo-muzycznych, w tym, oprócz bałkańskich również: wątki afrykańskie, słowiańskie, latynoskie i inne – wynikające ze spotkania artystów, trudne do sklasyfikowania.
Bałkański romans jest udanym związkiem między muzyką wykonywaną na żywo i prezentowaną z płyt, między muzyką i tańcem oraz między wykonawcami i publicznością.
Uwaga! Może powodować czyste uniesienie w zachwycie! ;)
Bio artystów:
Wojtek Szymocha – pomysłodawca projektu, DJ i dziennikarz radiowy, zaczynał w Radiu Zet (1990-1994), Radiu Eska (1994-1996), Radiostacji (1998-2002). Współautor projektu Pepsi faza (konkurs młodych talentów polskiej sceny elektronicznej).
Ojciec Chrzestny i żywa legenda polskiego clubbingu.
Wspólnie z legendarnym Skandalem od
1990 roku organizował i grał pierwsze w Polsce imprezy z muzyką acid house,
techno i trance.
Od tamtej pory zagrał setki imprez w całej Polsce, a także w Berlinie, Amsterdamie i Moskwie.
Grał m.in. z: Layo&Bushwacka, Freddy Fresh, BigKahuna,
Badmarsh&Shri, Freestylers, JacknifeLee, Scanty Sandwich, Roger Sanchez.
W 2000 roku założył pierwszą w Polsce profesjonalną szkołę dla dj-ów gdzie wykładali m.in. Dredy, Bogusz Jr, Deszczu Strugi, 600V i wielu innych.
Wiktor Golc - muzyk, rzeźbiarz, wybitny twórca instrumentów perkusyjnych.
Jeden z propagatorów muzycznej kultury Zachodniej Afryki w Polsce.
Prekursor budowania i gry na bębnie djembe. Założyciel i lider bębniarskiej formacji PAPADRAM Roots Drums Band.
Przez około 7 lat współtworzył muzykę
do przedstawień, parad i performens Teatru Klinika Lalek, był zapraszany wraz
ze swoimi bębnami przez Józefa Skrzeka, współpracował z Januszem Józefowiczem
i Januszem Stokłosą przy realizacji musicalu „Piotruś Pan” (Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie), do którego wykorzystane zostały bębny, kostiumy i fragmenty utworów formacji PAPADRAM. Na zaproszenie Sambora Dudzińskiego zespół wziął udział w Etnicznej Symfonii (Wrocław) pod dyrygenturą Mateusza Pospieszalskiego i Jerzego Pilcha. Na zaproszenie Ewy Kołakowskiej Wiktor Golc i PAPADRAM wzięli udział w nagraniu płyty Kazika Staszewskiego z piosenkami Toma Waitsa.
Wiktor Golc grał i brał udział także w wielu innych projektach m.in. z Jerzym Słomą Słomińskim, Władysławem Kiniorskim, Jackiem Kleyffem...
Z projektów zagranicznych (wybiórczo): Love Parade w Wiedniu, koncert w Ratuszu Wiedeńskim, Festiwale w Malmo, Kautzen oraz występy w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Wyspach Kanaryjskich, Czechach, Słowacji, Słowenii, Chorwacji.
www.myspace.com/papadram
Artur Gaja Krawczyk - bębniarz, od ponad
25 lat związany z legendarną grupą Kormorany, w której gra na instrumentach perkusyjnych. Przez dwa lata członek zespołu The Crackers Band. Współrealizował kilkanaście przedstawień m.in. "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim"
w Teatrze Dramatycznym w Warszawie
(spektakl miał również wersję telewizyjną).
Oprócz tego współtworzył spektakle w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy: "Koriolan", "Portowa opowieść", "Hamlet", "Otello" (za pierwsze 3: Złoty Yorick na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku,
z ostatnim trasa po USA).
Od '92r. związany z teatrem Klinika Lalek, w tymże roku uczestniczył także w
Expo '92 w Sevilli. Grał na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Avignon, podczas pokazu mody na Expo w Hanowerze – z Samborem Dudzińskim.
Prowadzi wiele różnych warsztatów muzycznych w kraju i za granicą.
Kamil i Konrad Rogińscy
Twórcy Orkiesty Rivendell. Mówią o sobie:
„Multiinstrumentalne poszukiwania odkrywają przed nami wiele ścieżek i zaułków. Odnajdujemy zapomniane od setek a nawet tysięcy lat instrumenty, wymyślamy brzmienia i kształty.
Na naszym „orkiestrowym podwórku” muzyka splata się ze sztuką wizualną. Staramy się wspólnie z muzykami, dyrygentami, reżyserami dopracować formę artystyczną tak, aby za każdym razem powstało coś wyjątkowego. Wciąż dochodzą nowe pomysły, instrumenty, które szybko pojawiają się na scenie.
Współpracujemy z artystami wielu dziedzin, by tworzyć muzykę oderwaną od realności. Wyobraźnia i marzenia traktują rzeczywistość z dystansem. Tak też nasza muzyka zaprasza publiczność do interpretacji. Na zmianę - wyrywa do szaleńczej ekspresji tańca, by za chwilę ostudzić emocje i wprowadzić melancholijną myśl.”
Zespół słynie z przebogatego instrumentarium. Korzystają z ponad 200 instrumentów klasycznych i etnicznych. Tworzą muzykę ilustracyjną, bogatą w różnorodne brzmienia. Koncertowali na licznych scenach w Polsce i za granicą: w Czechach, Słowacji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Danii, Hiszpanii, Włoszech i Turcji. Orkiestra Rivendell wszędzie wzbudza podziw i zdobywa uznanie.