JAZZ BEZ

Redakcja
Redakcja
Kategoria muzyka · 25 listopada 2008

Bez barier i granic, zarówno tych geograficznych jak i muzycznych, bez podziałów i uprzedzeń już 7 grudnia w Lublinie rozpoczyna się Festiwal "Jazz bez..."

W ciągu 10 dni w 10 miastach Ukrainy i Polski wystąpią 24 zespoły i 93 muzyków z 12 krajów (USA, Polska, Litwa, Łotwa, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Rumunia, Włochy i Ukraina). Według liderki zespołu "Shockolad" Dany Wynnyckiej, ten festiwal będzie miał różne twarze - free jazz, raggy, funk, folk, eksperymentalny jazz, jam session.

Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz Bez jest przedsięwzięciem renomowanym, dobrze znanym w środowisku muzycznym polskim i ukraińskim. Od 2001 roku zdobył sobie uznanie zarówno artystów, jak i publiczności. Festiwal zyskał opinię imprezy prezentującej najlepsze wzorce współczesnej muzyki improwizowanej, przyczyniając się w ten sposób do budowania bezpośrednich polsko-ukraińskich kontaktów kulturalnych, w tym tworzenia międzynarodowych formacji muzycznych.
Festiwal organizowany był początkowo we Lwowie i Przemyślu, gdzie tegoroczna edycja trwać będzie od 5 do 14 grudnia. W tym roku Jazz Bez po raz pierwszy zorganizowany został także w Lublinie, gdzie rozpocznie się 7 grudnia. Po stronie ukraińskiej Jazz Bez także się rozrósł i pojawił się na koncertowej mapie Kijowa, Sewastopola, Charkowa, Tarnopola i Łucka, po stronie polskiej dodatkowo zaistniał w Sanoku i Jarosławiu.

Hades Jazz Bez Festiwal w Lublinie
W tym roku odbędzie się już VIII edycja Jazz Bez. Lublin zaangażował się w nią bardzo mocno przygotowując Hades Jazz Bez Festiwal i zapraszając do siebie aż siedem zespołów z Ukrainy: Dzyga Jazz Quartet (Lwów), Shockolad+PL (Lwów-Warszawa), Fusion Orchestra (Sewastopol), Dzyga Imagine (Lwów), MT-3 (Lwów), Marina Zakharova (Charków), Fortuna Bartholomew International Jazz Project (Londyn - Lwów - Kraków).

Jazz bez ograniczeń w czasie i przestrzeni.
O festiwalu Jezz Bez mówi Markijan Iwaszczyszyn - dyrektor festiwalu, dyrektor związków artystycznych „Dzyga" i „Nenio", mecenas oraz inicjator wielu zjawisk artystycznych we Lwowie.

„W obecnych warunkach tegoroczny festiwal, jak na Ukrainę, już przekroczył granice zdrowego rozsądku. Z pewnością też „Jazz Bez'2008" stanie się dla wielu ludzi, w realiach ukraińskiego „politycznego nieładu", psychologicznym ratunkiem i da im możliwość spełnienia obywatelskiego obowiązku przez „głosowanie na Jazz" (z uwzględnieniem możliwej zbieżności czasowej festiwalu i wyborów)". (...)
„Mamy nieco inne cele niż organizatorzy z polskiej strony. O ile przez naszych przyjaciół z Polski „Jazz Bez" jest wyraźnie determinowany jako „Jazz bez granic", o tyle my raczej eksploatujemy festiwal w celu stworzenia środowiska jazzowego w różnych miastach Ukrainy. Na razie można stwierdzić, że we Lwowie i Tarnopolu zaszły pewne nieodwracalne procesy jazzotwórcze, jest stałe środowisko słuchaczy, są kluby, zaangażowani muzycy, niewielka, ale dobra załoga krytyków, a - co najważniejsze - jest twórczy proces i eksperyment."(...)
„Z perspektywy ośmiu lat (tak długo istnieje „Jazz Bez") bakcyl choroby na dobrą muzykę jeśli nie rozprzestrzenił się jeszcze na skalę epidemii, to co najmniej zyskał zauważalny krąg „nosicieli" i „pacjentów", których z każdym rokiem, z każdym festiwalem i koncertem, jest więcej. I nie ma na to rady." (...)
„Rzeczywiście, jest granica z Polską, ale i tam (na granicy) „Jazz Bez" ma już swoich adeptów w mundurach. I co najważniejsze, muzycy jazzowi, bez względu na swoją pozycję gwiazd, bez wahania poświęcają się w przyziemnych, życiowych sprawach, dla idei istnienia festiwalu po dwóch stronach granicy, w wielu miastach i w tym samym czasie."(...)

 

Kontakt:
Klub Hades
tel.: 081 532 87 61
Ośrodek Animacji Kultury
Centrum Kultury w Lublinie
tel.: 081 53 603 14
e-mail: animacja@ck.lublin.pl