Festiwal Kultury Celtyckiej 2007 Dowspuda

Smetek
Smetek
Kategoria muzyka · 15 maja 2007

Po 3 letniej przerwie reaktywuje się najstarszy i najbardziej znany festiwal muzyki celtyckiej w Polsce. Po raz kolejny mała miejscowość na Suwalszczyźnie przez 3 doby będzie niekwestionowaną stolicą muzyki krain celtyckich. Melodie i pieśni z Irlandii, Szkocji, Bretanii, Asturii i Galicji rozbrzmiewać będą w Dowspudzie po raz ósmy i po raz kolejny już zatarciu ulegną formalne granice państw i kultur.

W tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie dominować będą polscy wykonawcy, którzy od dawna czerpią z muzyki celtyckiej i skupiają się na jej tradycyjnej formie. Nie zabraknie muzyków, którzy gościli w Dowspudzie na przestrzeni ostatnich 10 lat i kształtowali ten nurt muzyczny w Polsce. Istotnym elementem festiwalu ma być jego interaktywność. Oprócz wieczornych koncertów na deskach dowspudzkiej sceny, przewidziane są warsztaty muzyczne i taneczne, wystawy fotografii i być może także projekcje filmowe. Dodatkowo tradycja sesji muzycznych, w których wspólnie grają zarówno profesjonaliści jak i amatorzy będzie kultywowana także w tym roku. Wszystkich tych, którzy wrażliwi są na dźwięki instrumentów takich jak skrzypce, bouzouki i flety na VIII Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie czeka prawdziwa muzyczna uczta. Zapraszamy serdecznie, niech Dowspuda na nowo rozbłyśnie feerią celtyckich motywów i melodii. Więcej na stronie festiwalu - http://www.fkc.prv.pl/

Festiwal Kultury Celtyckiej jest imprezą zainspirowaną przeszłością hrabstwa Dowspuda. Właściciel dóbr dowspudzkich - hrabia Ludwik Michał Pac - mecenas sztuk, generał wojsk napoleońskich, zafascynowany kulturą wysp brytyjskich, wybudował pałac w stylu neogotyku angielskiego (znany z przysłowia: "Wart Pac pałaca, a pałac Paca"). Sprowadził do swoich posiadłości około 500-osobową grupę farmerów szkockich, aby upowszechniali wśród tutejszego chłopstwa tradycje nowoczesnego rolnictwa brytyjskiego. Po upadku powstania listopadowego i konfiskacie majątku Paca, posiadłości dowspudzkie ulegały stopniowemu upadkowi, jednak wielu osadników pozostało w tych okolicach. Ich potomkowie żyją tu do dnia dzisiejszego. Pragnąc przypomnieć historię szkockiego osadnictwa, postanowiliśmy zorganizować imprezę nawiązującą do kultury wysp brytyjskich - w sierpniu 1997 roku w Dowspudzie, w pozostałościach pałacu hrabiego Paca odbył się I Festiwal Kultury Celtyckiej.