Zapraszamy do Muzeum Władysława Broniewskiego przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 w Warszawie na wystawę A tak śpiewa dudka miła…, która potrwa do 23 października 2017 r.
Wystawa jest współorganizowana przez Państwowe Literacko-Pamiątkowe Muzeum Jakuba Kołasa w Mińsku, Ministerstwo Kultury Republiki Białorusi, Ambasadę Republiki Białorusi w Rzeczypospolitej Polskiej i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Oddział ML Muzeum Władysława Broniewskiego.
Wielki wieszcz narodu białoruskiego Jakub Kołas (Konstanty Mickiewicz, 1882-1956) na zawsze wszedł do historii narodowego piśmiennictwa, do historii ojczystej kultury. Szczególnie bliska była mu polska kultura. Stołpce i okolice, leżące w granicach Rzeczypospolitej do 1939 r., były jego małą ojczyzną. Dzięki zachętom rodziców od najmłodszych lat poznawał utwory różnych pisarzy, ale szczególną czcią otaczał Adama Mickiewicza. W rodzinnym domu przyszłego pisarza na jednej ze ścian wisiała niewielka podobizna polskiego poety. Jakub Kołas pisał: „Adam Mickiewicz jest jednym z genialnych słowiańskich poetów. Dzięki wielkości talentu sprawiedliwie zajmuje jedno z pierwszych miejsc wśród poetów-geniuszy”. Krewni Jakuba Kołasa, jak i on sam, wysoko cenili i lubili twórczość Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, zwłaszcza jego nowelę Janko Muzykant; silne wrażenie wywarły na nich utwory Władysława Syrokomli.
Jakub Kołas z głębokim szacunkiem odnosił się do polskiej kultury, wyznaczając żywotne duchowne związki narodów-braci, sąsiadów, którym nic nie przeszkadza owocnie rozwijać i wzbogacać się. Twórcze kontakty połączyły go z Władysławem Broniewskim – znanym przedstawicielem polskiej literatury. Dzięki Stanisławowi Furmanikowi i Zofii Rusińskiej jeszcze w latach 50. XX w. polski czytelnik mógł zapoznać się z powieściami: W poleskiej głuszy i Grzęzawisko, z poezjami w zbiorze A tak śpiewa dudka miła w tłumaczeniu Tadeusza i Doroty Chróścielewskich oraz Bożeny Klog-Gogolewskej.
/Państwowe Literacko-Pamiątkowe Muzeum Jakuba Kołasa w Mińsku/