1 marca rusza kolejna, szósta już edycja „Wierszy w metrze“. Przez miesiąc codzienna podróż metrem zyska nowe, poetyckie oblicze. Będzie okazją do zatrzymania się i zastanowienia nad naturą poezji, człowieka i otaczającego go świata. Głównym organizatorem wydarzenia jest Europejskie Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury EUNIC Warszawa. Projekt jest finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Wiersze prezentowane w tegorocznej akcji pochodzą z dwudziestu krajów Europy, od Hiszpanii i Cypru aż po Szwecję i Norwegię. Nie zabraknie też polskiej poezji. Wyboru poetów i wierszy dokonywały instytucje kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa, a także m.in. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej, kapituła konkursu Europejski Poeta Wolności i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest natura rozumiana szeroko - nie tylko jako otaczająca nas przyroda, ale również natura rzeczy, miasta, jego specyficznego rytmu, dającego się odnaleźć również w wierszach, natura relacji międzyludzkich i każdego człowieka jako oddzielnego bytu.
„Projekt <<Wiersze w metrze>> pokazuje różnorodność europejskiej kultury, której odzwierciedleniem jest poezja. Wiersze europejskich poetów będzie można przeczytać na stacjach i w wagonach metra. W ten sposób poezja będzie towarzyszyć warszawiakom w ich codziennym życiu, a zarazem pozwoli im oderwać się od codzienności i skłoni ich do refleksji” – opowiada Martin Meisel, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.
Wiersze prezentowane będą przez cały miesiąc w wagonach metra na specjalnie przygotowanych naklejkach i na ekranach City Info TV. W akcję włączyło się także kilka warszawskich kawiarni, które w Dzień Poezji do kawy serwować będą wiersze.
W trakcie wydarzeń przygotowanych na 21 marca – Światowy Dzień Poezji – zaplanowano wiele ciekawych inicjatyw. W ramach spotkań będzie organizowany speed dating z poetami z 10 europejskich krajów, a także czytanie wierszy (więcej informacji wkrótce).
Aby poznać wszystkie wiersze tegorocznej edycji, a także ich autorów i tłumaczy, wystarczy odwiedzić stronę www.wierszewmetrze.eu. Na stronie internetowej tradycyjnie ogłoszono także konkurs „Haiku dla Warszawy”, którego poprzednie edycje cieszyły się ogromnym powodzeniem. Wszystkie wiersze w formie antologii będą do pobrania ze strony projektu po zakończeniu akcji w metrze. (Więcej informacji wkrótce).
Podczas poprzednich edycji projekt dotarł do ponad miliona osób podróżujących metrem, korzystających z internetu i uczestniczących w specjalnie przygotowanych wydarzeniach towarzyszących. Głównym celem inicjatywy jest popularyzowanie twórczości europejskich poetów oraz umożliwienie obcowania z poezją w nieoczywistych miejscach.
Dlaczego w metrze?
Miasto to dynamiczna przestrzeń, w której ludzie nieustannie przemieszczają się z jednego punktu do drugiego. W dużych aglomeracjach doskonałym łącznikiem komunikacyjnym jest metro. Podziemna trasa pozbawiona ciekawych widoków za oknem zmusza podróżnych do zainteresowania się umieszczonymi w metrze informacjami. Podczas „Wierszy w metrze“ literatura podbija miejsca przeznaczone na reklamy – wyrywa odbiorcę z codziennej rutyny i pozwala na chwilę refleksji, na podróż do świata współczesnej poezji i własnej wrażliwości.
Najważniejsze informacje:
KIEDY – marzec 2016 roku
GDZIE – metro Warszawa
NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA – Światowy Dzień Poezji 21.03.2016 (więcej informacji wkrótce)