Spotkanie wokół książki „Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje" Grzegorza Jankowicza

Anna Bugajna
Anna Bugajna
Kategoria literatura · 8 lutego 2016

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Grzegorzem Jankowiczem poświęcone książce „Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje".


Spotkanie poprowadzi Tomasz Kunz.

 

Kiedy: 18 lutego 2016 (czwartek), godzina 19:00

Miejsce: Lokator (ul. Mostowa 1, Kraków)

 

Wstęp wolny! Zapraszamy! Dołącz do wydarzenia na FB: http://bit.ly/1QGDm9s

Grzegorz Jankowicz, Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje

Seria „Decyzje krytyczne” (tom V)

 

Literatura jest dla mnie formą życia. Najlepszym z dostępnych języków, za

pomocą których możemy myśleć o świecie, działać w nim i zamieszkiwać go obok innych istnień (nie tylko ludzi). Od pisarek i pisarzy uczę się, jak zawiązywać relacje z rzeczywistością, jak czujnie i krytycznie odnosić się do tego, co mnie otacza, jak przeobrażać siebie, by nie zakrzepnąć w jednym kształcie. Czytam i piszę, by tę formę życia nieustannie rozwijać.

Grzegorz Jankowicz

W esejach Grzegorza Jankowicza pisarze występują przed filozofami. Kafka, Oz, Miłosz, Saramago, Franzen przed Sloterdijkiem i Agambenem. W ich wypełnionych alegoriami i metaforami przestrzeniach rozpoznamy nasze lęki i wątpliwości, pytania płynące prosto z trzewi i umysłu. Erudycja pomaga odnaleźć sens rzeczywistości, ale tylko wówczas, gdy nie zagłusza dramatyzmu egzystencji, ponieważ czytanie jest sposobem na przeżycie. Narrator tej książki precyzyjnie analizuje znaczenia kolejnych tekstów, scen, fragmentów, koncepcji, osiągając rzadki efekt odsłonięcia cienkiej błony izolującej nas od rzeczywistości. Gra o wysoką stawkę.

Inga Iwasiów

W Uchodźcach z ziemi Ulro Grzegorz Jankowicz błyskotliwie rysuje tradycję nieugiętego oporu literatury wobec pustoszących uroszczeń epoki nowoczesnej. Jak Giorgio Agamben szuka recept na życie w czasie marnym i znajduje je na nieoczywistym styku egzystencji, estetyki i polityki, gdzie nic nie jest dane i znane zawczasu. Jak Harold Bloom buduje swój nowoczesny kanon (od Roussela do Franzena przez Kafkę i Pereca) i narzuca go nam z nieodpartą elegancją. Jak nikt w najnowszej polskiej eseistyce potrafi w efektownej narracji zderzyć fascynujące fabuły z kluczowymi konceptami. Wierzy w literaturę wiarą młodzieńczą i nieustraszoną.

Michał Paweł Markowski

Grzegorz Jankowicz (ur. 1978) – filozof literatury, krytyk i tłumacz. Pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities Uniwersytetu Jagiellońskiego. Redaktor działu kulturalnego „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Opublikował m.in.: Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami (Kraków 2013), Cmono. Rozmowy z pisarzami (Kraków 2013), Gombrowicz – loading. Esej o formie życia (Wrocław 2014).

Grzegorz Jankowicz, Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje
seria: Decyzje krytyczne, tom V
Wydawnictwo EMG, Kraków 2015
str. 288