GROBOWIEC LENINA.
Ostatnie dni radzieckiego imperium
Bez tej książki nie sposób zrozumieć czym jest Rosja dzisiaj
Katyń. Kreml. Sachalin. David Remnick z bliska obserwował każdy przejaw agonii sowieckiego imperium. To niezwykłe połączenie przenikliwej analizy i brawurowego reportażu, którego bohaterami są zarówno górnicy na Syberii, jak i ostatni żyjący zausznicy Stalina czy Michaił Gorbaczow oraz Borys Jelcyn. „Lepszej książki o końcu ZSRR nie sposób sobie wyobrazić. Wstrząsająca i bardzo ważna pozycja wśród humanistycznej i politycznej literatury naszych czasów” ‒ pisał „The New York Times”. Ale bez „Grobowca Lenina” nie sposób też zrozumieć, czym jest Rosja dzisiaj.
Komunistyczna ideologia, radzieckie państwo i stare imperium przestały istnieć i nie ma rzeczywistego powodu, by bać się ich powrotu. Niemniej poczucie końca – nagłego i szczęśliwego zakończenia – jest złudzeniem, w które od wielu lat już nikt nie wierzy.
Ze wstępu do książki
Niezwykła książka. David Remnick przedstawia szeroką panoramę wydarzeń, wypełniając ją scenami i ludźmi tak żywo opisanymi, że nigdy ich nie zapomnę. Udała mu się rzadko spotykana rzecz: sprawił, że czytelnik czuje się świadkiem przełomowych chwil w dziejach. Wzruszająca i prawdziwa, od pierwszej do ostatniej strony.
Robert Caro, amerykański reporter, autor biografii politycznych
Nie sposób wymienić nawet jednej książki o ostatnich latach komunizmu w Związku Radzieckim, która okazałaby się lepsza od tej... Wspaniała, pobudzająca do myślenia, absorbująca.
Kirkus Reviews
David Remnick jest redaktorem naczelnym prestiżowego magazynu „The New Yorker” i jednym z najbardziej wpływowych dziennikarzy Ameryki. Swoją karierę zaczynał w gazecie „The Washington Post” ‒ był jej moskiewskim korespondentem w latach pierestrojki, czego owocem jest książka „Grobowiec Lenina”. W 1994 roku otrzymał za nią Nagrodę Pulitzera, a „Time” uznał ją za najważniejszy tytuł roku. Drugi akt wydarzeń w Związku Radzieckim ‒ po rozpadzie imperium ‒ przedstawił w „Zmartwychwstaniu”. Jest też autorem m.in. biografii boksera Muhammada Alego („King of the World”, 1998) oraz Baracka Obamy („The Bridge: The Life and Rise of Barack Obama”, 2010).