Już w najbliższą sobotę w Europejskiej Stolicy Kultury Ryga 2014, inauguracja 20. sezonu Portu i Biura Literackiego oraz cyklu Europejskie Porty Literatury prezentującego dorobek Portu i Biura na zagranicznych festiwalach. Kolejne wydarzenia w 2015 roku w Indiach (styczeń), Chinach (marzec), Czechach i Walii (maj), w Norwegii i Niemczech (wrzesień), na Litwie (październik), Armenii (listopad) oraz Izraelu (grudzień).
Pierwszy przystanek zagranicznych Portów to Riga Poetry Readings – festiwal, który razem z bliźniaczym Riga Prose Readings od lat wyznacza literacki rytm życia stolicy Łotwy. Zaplanowany został wieczór autorski Jacka Dehnela, Romana Honeta i Ryszarda Krynickiego, pokazane zostaną także zwycięskie prace z konkursu Komiks wierszem, nie zabraknie też poetyckich wideoklipów z Nakręć wiersz.
Łączenie literatury z innymi dziedzinami sztuki i konkursy interdyscyplinarne to znak rozpoznawczy Biura Literackiego. Kolejny to produkcje filmowe i telewizyjne. Pod koniec listopada w ramach drugiej odsłony obecności Portu w Europejskiej Stolicy Kultury zaprezentowany zostanie zatem film "Dorzecze Różewicza" a także otwarta zostanie wystawa maszynopisu "Kartoteki" zmarłego w kwietniu tego roku Tadeusza Różewicza.
W 2008 roku nakładem Biura Literackiego ukazał się zbiór próz poetyckich Karlisa Verdinša, jednego z najbardziej znaczących łotewskich poetów młodego pokolenia, w przekładzie Jacka Dehnela. Autor będzie także uczestniczyć w sobotnim spotkaniu, tym razem w roli jednego z tłumaczy twórcy "Języków obcych". Przekładu poetów związanych z Biurem Literackim podjęła się Ingmāra Balode, która także gościła w Porcie Literackim w 2011 roku.
Roman Honet i Ryszard Krynicki po raz pierwszy na festiwalu Biura pojawili się w 1999 roku, natomiast Jacek Dehnel w 2006. Pierwszą festiwalową książką Ryszarda Krynickiego było "G" (1999), kolejną "Przekreślony początek" (2013) wydany z okazji 70. urodzin autora. Jacek Dehnel swoje poetyckie książki publikuje w Biurze od 2007 roku, a Roman Honet od 2008. W zestawie książek na dwudziestolecie Portu znalazł się premierowy tom "świat był mój" krakowskiego poety.
Głównym partnerem w realizacji Europejskich Portów Literatury jest Instytut Adama Mickiewicza. Zagraniczne wydarzenia Biura Literackiego finansowane są poprzez program Promocja kultury polskiej za granicą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecność Biura Literackiego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2014 wspiera także Polska Ambasada w Rydze. Zapowiedzi i relacje ze wszystkich wydarzeń dostępne będą na stronie portliteracki.pl w serwisie Po godzinach.