Bruno Schulz Festiwal we Wrocławiu

Redakcja
Redakcja
Kategoria literatura · 3 listopada 2013


Bruno Schulz Festiwal (BSF) to międzynarodowy festiwal sztuki i literatury.


Bruno Schulz – patron BSF – pozostaje jednym z najczęściej czytanych, tłumaczonych, komentowanych i adaptowanych autorów piszących w języku polskim na świecie. Od końca roku 2012 prawa do jego twórczości weszły w domenę publiczną, co oznacza, że za sprawą możliwych wznowień (nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju) dzieło autora „Sanatorium pod Klepsydrą” będzie jeszcze intensywniej obecne w kulturowym krwioobiegu.
Bruno Schulz jest także symbolem tragicznej historii narodu żydowskiego i ofiarą Holokaustu – najdrastyczniejszego epizodu w europejskiej historii narodu żydowskiego.


Stąd decyzja o postawieniu figury „Bruno Schulz”, jako podstawowego znaku cyklicznego festiwalu – święta sztuki i literatury.


Każdej edycji BSF towarzyszy sesja naukowa na Uniwersytecie Wrocławskim. W roku 2013 odbędzie się sesja poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi.


BSF ma za zadanie kreowa wyjątkowe wydarzenia i łączy je ze sobą w ten unikalny sposób, który goś pierwszej edycji BSF, Ludwik Flaszen nazwał „festiwalem studyjnym”. Celem organizatorów jest bowiem z jednej strony zapewnienie bardzo dużej frekwencji w czasie wydarzeń festiwalowych oraz różnych działań z pozoru nieprzystających do powagi tematu (gry miejskie, happeningi, murale, koncerty i cały szereg inicjatyw głównie z wykorzystaniem internetu i nowego kanonu komunikacji społecznej – które były już elementami pierwszej edycji BSF), z drugiej zaś prezentowanie z głęboką refleksją i bezkompromisową powagą jak największej liczby rozmów o literaturze czy – szerzej – o kulturze i sztuce oraz skuteczne włączanie ich w społeczno-ideową tkankę Wrocławia i Polski, a może, kto wie, i całego świata.


Dalekosiężnym celem BSF jest współudział w tworzeniu społeczeństwa:
 * które rozumie znaczącą rolę edukacji poprzez kulturę i sztukę w kształtowaniu postaw życiowych
 * które rozumie wagę i złożoność pojęć : tożsamości i pamięci historycznej oraz nieoczywistoś zagadnień związanych z aktem tworzenia
 * którego cząstki-jednostki aktywnie uczestniczy będą w dialogu oraz rozwoju idei tolerancji i otwartości


BSF to także przestrzeń, w której możliwe są starcia postaw światopoglądowych i śmiała dyskusja o problemach zarówno współczesności, jak i historii, problemach rozważanych i poznawanych przez pryzmat najwyższej klasy dzieł literatury i sztuki oraz ich twórców.


Idea oraz misja BSF znalazły zrozumienie u dwóch najważniejszych partnerów wydarzenia: Prezydenta Miasta Wrocławia i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co sprawiło, że Wydawnictwo EMG (producent wykonawczy BSF) zawarło długoletnie umowy na realizację tego przedsięwzięcia we Wrocławiu.