Marta Guzowska laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru 2013

Redakcja
Redakcja
Kategoria literatura · 13 października 2013

Ofiara Polikseny to jej debiutancka powieść. Guzowska jest wychowanką Kryminalnych Warsztatów Literackich organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Jako archeolog od piętnastu lat pracuje w Troi i właśnie na tamtejszych wykopaliskach archeologicznych toczy się akcja Ofiary Polikseny.


Guzowska odebrała Nagrodę (25 000 złotych) z rąk Wiceprezydenta Miasta Wrocławia Wojciecha Adamskiego.


Po raz drugi przyznano Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, która powędrowała do Marcina Wrońskiego za powieść Skrzydlata trumna. Nagrodę (która w tym roku miała również ekonomiczny wymiar – 2500 złotych) wręczył Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu Andrzej Grabiński.


Podobnie jak w roku ubiegłym, również i tym razem Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę za debiut, którą otrzymał PM Nowak za powieść Ani żadnej rzeczy.


Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymał amerykański pisarz Walter Mosley, twórca cyklu powieści o czarnoskórym detektywie i weteranie II wojny światowej Easy Rawlinsie. Pisać zaczął w wieku 34 lat. Bezpośrednich inspiracji dla jego utworów można szukać w twórczości Dashiella Hammetta, Grahama Greene’a czy Raymonda Chandlera. Pierwsza wydana książka Mosleya to Devil in a blue dress (Śmierć w błękitnej sukience, Da Capo 1992) – należąca do literatury hard-boiled powieść o czarnoskórym prywatnym detektywie Easy Rawlinsie, weteranie drugiej wojny światowej, mieszkającym w Los Angeles. Książka ta zapoczątkowała cykl o Rawlinsie – do tej pory ukazało się dwanaście jego części. Mosley jest najbardziej znany właśnie z kryminałów, ale nie tylko takie utwory pisze – jest także autorem powieści science-fiction i politycznych. W 1995 roku Śmierć w błękitnej sukience stała się podstawą filmu W bagnie Los Angeles, w którym wystąpił Denzel Washington.


Marta Guzowska (ur. 1967) – archeolog z tytułem doktora, pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach ceramiki z II tysiąclecia p.n.e. z rejonów Egei i zachodniej Anatolii. Brała udział w pracach archeologicznych na terenie Grecji i Izraela. Od kilkunastu lat jest członkiem ekipy wykopaliskowej w Troi. Zadebiutowała Ofiarą Polikseny, pierwszą częścią cyklu kryminalnego, którego bohaterem jest ekscentryczny antropolog Mario Ybl, cierpiący na lęk ciemności; Marta Guzowska obecnie pracuje nad trzecim tomem serii, którego akcja toczy się na Krecie. Jest współzałożycielką grupy pisarskiej „Zbrodnicze Siostrzyczki".


W Jury Nagrody Wielkiego Kalibru zasiadali: Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Janina Paradowska, Marcin Sendecki oraz Grzegorz Sowula. Pozostali autorzy nominowani do Nagrody to: Wojciech Chmielarz (Podpalacz), Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Tomasz Bochiński (Pan Whicher w Warszawie), Mariusz Czubaj (Zanim znowu zabiję), Piotr Głuchowski (Umarli tańczą), PM Nowak (Ani żadnej rzeczy), Marcin Wroński (Skrzydlata trumna).