Wyjątkowa książka Emila Hakla, „Zasady śmiesznego zachowania”

Redakcja
Redakcja
Kategoria literatura · 11 października 2013

 

O KSIĄŻCE

 

Zasady śmiesznego zachowania czeska proza, do której idealnie pasują patetyczne i niemodne przymiotniki: piękna i mądra.

 

Zasady śmiesznego zachowania to rozdarta na trzy części intymna spowiedź bohatera, którego trafnie charakteryzuje pewna uwikłana w relację z nim kobieta: Jesteś wiecznie niezadowolony, podkurwiony, nieokreślony, nie można się do ciebie zbliżyć, nie dasz się nabrać, robisz z siebie gwiazdę, chlejesz, rżysz jak koń, w środku cały się trzęsiesz, potem bierzesz stilnox, żeby zasnąć. Chcesz tak umrzeć? Chcesz i jeszcze będziesz z tego śmiesznie dumny.

 

Z każdą stroną książki coraz bardziej zaprzyjaźniamy się z dość irytującym facetem. Towarzyszymy mu, kiedy lata na paralotni odurzony psychotropami, robi bilans „straconych lat”, zajmuje rozmową umierającego ojca, zbywa niedającą się zbyć panią, czy płynie w dół delty Dunaju, żeby wysypać prochy ojca do najbardziej obrzydliwego z mórz, a, jak się okazuje, także symbolicznie odnaleźć samego siebie.

 

Proza Hakla unosi na hipnotyzujących falach pomysłowego języka, celnych obserwacji, zaskakująco intymnych zwierzeń i energicznych, dowcipnych dialogów.

 

Choć z książki możemy się dowiedzieć, co trzeba zrobić, żeby się ośmieszyć, ona sama zdecydowanie nie ośmiesza autora, przeciwnie – stawia go wśród najciekawszych osobowości literatury czeskiej.

 

Książkę wyróżniono prestiżową Nagrodą Josefa Škvoreckiego.

 

 

 

 

O AUTORZE

 

Emil Hakl (ur. 1958 w Pradze) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych autorów czeskich, zwany przez krytykę „mistrzem mowy niezależnej”. Otrzymał obie najważniejsze czeskie nagrody literackie – Magnesia Litera i Nagrodę Josefa Škvoreckiego. Jego prozę wyróżniają: silny rys autobiograficzny, aktualność tematów, żywe dialogi i pomysłowość językowa.

 

W Polsce ukazała się dotąd książka Hakla O rodzicach i dzieciach (2007, Pogranicze), na podstawie której nakręcono w Czechach film pod takim samym tytułem (reż. Vladimír Michálek, autor m. in. filmu w polskiej obsadzie Zabić Sekala).

 

Hakl jest zapalonym polonofilem, chętnie odwiedza Polskę prywatnie i „służbowo“. W ostatnich latach był gościem Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania 2011 oraz Miesiąca Spotkań Autorskich 2013.

 

 

 

 

DANE KATALOGOWE KSIĄŻKI

 

Tytuł książki: Zasady śmiesznego zachowania

Autor: Emil Hakl

Tytuł oryginału: Pravidla směšného chování
Cena brutto: 30,00
Przekład: Julia Różewicz
Liczba stron: 196
Format: 118x164
Oprawa: twarda
Wydanie: pierwsze, Wrocław 2013, wydawnictwo Afera
ISBN: 978-83-932120-8-8

 

 

PATRONAT MEDIALNY:

 

LubimyCzytac.pl

Chimera. Magazyn literacko-kulturalny

KulturaOnline.pl

Czeskie centrum

CzeskieKlimaty.pl

Novinka.pl

 

 

FRAGMENTY OPINII O KSIĄŻCE:

 

Haklowi udało się zrobić w środowisku literatury czeskiej krok mozolny, ale niezwykle potrzebny: stworzyć postać.

 

Onřej Horák, IHNED.cz

 

 

W swojej nowej prozie Hakl wyrzuca za burtę wszelkie troski związane z wpływami innych autorów i wnosi do literatury czeskiej to, czego krytyka domagała się od ostatnich dwudziestu lat – pisarza w tradycyjnym, autorytatywnym tego słowa znaczeniu.

 

Petr Vaněk, iLiteratura.cz

 

Proza Emila Hakla Zasady śmiesznego zachowania bez wątpienia wybija się ponad resztę literatury czeskiej powstałej w roku 2010. To na pewno najlepsza książka tego autora, i można chyba stwierdzić, że także jedna z najciekawszych czeskich pozycji, jakie w ogóle ukazały się po rozpadzie komunizmu.

 

Štěpán Kučera , Ascestinaru.cz

 

Styl pisarski Hakla jest wyraźnie bardziej nowoczesny. W przeciwieństwie do bujnego, wręcz marnotrawczego toku tekstów Hrabala, styl Hakla jest oszczędny, lubi dialogi – najlepiej przebiegające w krótkich replikach, które często postawiają istotne sprawy w domyśle słuchacza (czytelnika).

 

Pavel Mandys, Aktualne.cz