Ołeksandr IRWANEĆ: Choroba Libenkrafta

Redakcja
Redakcja
Kategoria literatura · 31 maja 2013

Głównym bohaterem Choroby Libenkrafta jest Igor - prowincjonalny aktor, członek miejskiego zespołu teatralnego. Już w pierwszej scenie obserwuje lincz na młodym człowieku, u którego pasażerowie tramwaju zauważyli plamki na oczach. 
  

W dużym, przemysłowym mieście, w którym osadzono akcję powieści, szerzy się bowiem epidemia nowej, nieznanej choroby o nie do końca zbadanych przyczynach i skutkach. Plamki na oczach są jednym z objawów tajemniczego trądu, który atakuje mieszkańców. 
  
Niewyjaśniona choroba wzbudza lęk i agresję, zaburza monotonny rytm życia fikcyjnej, lecz przywodzącej na myśl późnokomunistyczną lub postkomunistyczną, krainy. Kolejna powieść Ołeksandra Irwanća jest - jak cała jego proza - utrzymana w klimacie "historii alternatywnej". 
  
W premierowej pozycji, podobnie jak w innych swych prozach czy wierszach, Irwaneć wyraża zainteresowanie przekształcającą się rzeczywistością ukraińską, jej rozdarciem pomiędzy dawnym systemem a mentalnością Zachodu. 
  
Urodzony w 1961 roku Ołeksandr Irwaneć jest  poetą, prozaikiem, dramaturgiem, krytykiem literackim i tłumaczem. W 1985 roku wraz z Jurijem Andruchowyczem i Wiktorem Neborakiem założył we Lwowie grupę literacką Bu-Ba-Bu. 
  
Jego powieść Riwne/Równo została przełożona na nasz język i znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus w 2007 roku, po polsku wydano również dramat "Kłamczuch z Placu Litewskiego". 
  
Wiersze Irwanća tłumaczone były na angielski, białoruski, czeski, francuski, niemiecki, polski, rosyjski, szwedzki i włoski. On sam przekłada natomiast z polskiego, czeskiego, białoruskiego, rosyjskiego i francuskiego.