„​Góry Parnasu" Czesława Miłosza - zaproszenie na premierę książki

Redakcja
Redakcja
Kategoria literatura · 14 marca 2013

W poniedziałek 18 marca o godz. 19.00 Krytyka Polityczna zaprasza na premierę książki Góry Parnasu Czesława Miłosza.

Spotkanie poprowadzi Sławomir Sierakowski, a jego gośćmi będą: Andrzej Franaszek, Dariusz Gawin oraz Kazimiera Szczuka.

Miejsce: siedziba Krytyki Politycznej przy ul. Foksal 16.

O KSIĄŻCE

Góry Parnasu, niewydane dotychczas dzieło Czesława Miłosza, to nie tylko kolejny rozdział „wielkiej realistycznej powieści”, którą laureat Nagrody Nobla pisał przez całe życie. To także ewenement gatunkowy w jego twórczości – powieść science-fiction, a przy tym jeden z najważniejszych tekstów dotyczących kryzysu współczesnej cywilizacji. Ukazuje świat zatomizowanych jednostek, pogrążonych w obsesyjnym „zabijaniu czasu”, bez zdolności do empatii, a nawet wzajemnej komunikacji idei. Zarządzani przez technokratyczną kastę uprzywilejowanych, bohaterowie miotają się między konformizmem pozbawionej sensu konsumpcji, nihilistycznym terrorem a samobójstwem.

Pisana w końcu lat 60. powieść ukazuje apokaliptyczny świat przyszłości, która właśnie staje się teraźniejszością – science-fiction „chwyta rzeczywistość” trafniej i bardziej wnikliwie niż niejedna tradycyjna powieść społeczna czy polityczna. Autobiograficzne aluzje i liczne odniesienia do epoki (od Freuda i Herberta Marcuse, przez rewoltę roku 1968 aż po kościelne aggiornamento i Jana XXIII) składają się na gorzki, utrzymany w duchu Huxley'owskiego Nowego wspaniałego świata raport ze stanu naszej cywilizacji. W poczuciu kryzysu powieściowej formy w XX wieku, Miłosz świadomie i celowo nie ukończył swego dzieła. Pozostawił nam jednak otwarte pytanie o możliwość świata lepszego niż jest – i nadzieję, że możliwa jest wiara w świecie bez Boga. Wiara w samą możliwość – w coś, czego nie ma, ale stać się może.

Czytaj wstęp Sławomira Sierakowskiego do Gór Parnasu
Zamów książkę

O KSIĄŻCE W MEDIACH

Gdyby Miłosz dokończył Góry Parnasu, wyszłaby mu powieść wyprzedzająca światowe science fiction o ćwierć stulecia.
Wojciech Orliński, "Gazeta Wyborcza"

Wizja Miłosza, który paradoksalnie odżegnywał się od roli wieszcza i profety, okazała się wyjątkowo trafna.
Marcin Kube, "Rzeczpospolita"

"Góry Parnasu" nie przypominają klasycznej powieści, z wyrazistymi bohaterami, akcją, konfliktem. Ta powieść bliższa jest esejowi, rozpisanemu na kilka rozdziałów opisowi świata przyszłości, takiego, jaki kształtował się na oczach pisarza, od lat przebywającego na Zachodzie, pracującego na uniwersytecie w Berkeley, jednym z głównych ośrodków buntu kontrkulturowego. I właśnie echa tego, co działo się wokół Miłosza na przełomie lat 60. i 70. XX wieku można znaleźć w powieści. Wyolbrzymione, doprowadzone wręcz do absurdu.
Włodzimierz Jurasz, "Dziennik Polski"


Wydanie: I Projekt okładki:  Marcin Hernas  Oprawa:  twarda Format: 145 x 205 ISBN:  978-83-63855-01-7 

Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.