Rafał Bryndal redaktorem naczelnym
Na rynku medialnym pojawił się nowy, niezależny miesięcznik literacko-kulturalny - „Chimera”. Redaktorem naczelnym pisma jest Rafał Bryndal, dziennikarz Radia ZET, satyryk, autor tekstów oraz były naczelny miesięcznika kulturalnego „Bluszcz” w latach 2010-2012.
– „Chimera” to magazyn, jakiego trudno szukać na półkach kiosków czy księgarni w Polsce. Jest autentyczny i intensywny, koncentruje się na literaturze, kulturze oraz sztuce. Wierzymy, że na polskim rynku prasowym, hołdującym przaśnym rozrywkom i płytkim treściom, jest miejsce na magazyn inteligentny i wyrafinowany – mówi Rafał Bryndal, redaktor naczelny „Chimery”.
Założycielami pisma jest trójka przyjaciół, których połączyło wspólne zamiłowanie do literatury i sztuki: Rafał Bryndal, Juliusz Donajski – twórca pierwszej cyfrowej galerii sztuki w Polsce i wydawca “Media & Marketing Polska” – oraz Andrzej Sobol, były prezes ABC Data.
„Chimera” historycznie
Magazyn „Chimera” ukazywał się w Warszawie w latach 1901-1907 jako miesięcznik poświęcony sztuce i literaturze. Publikowali w nim m.in.: Wacław Berent, Feliks Jasieński, Władysław Reymont, Bolesław Leśmian, Jan Kasprowicz, Stanisław Wyspiański, Leopold Staff, Zofia Nałkowska, Stanisław Przybyszewski i Stefan Żeromski. Pismo założył Zenon Przesmycki, poeta oraz krytyk literacki, który odegrał istotną rolę w kształtowaniu kultury Młodej Polski. W „Chimerze” publikowano także przekłady czołowych pisarzy europejskich (m.in. Charlesa Baudelaire'a, Paula Verlaine'a czy Friedricha Nietzschego).
„Chimera” dziś
Do współpracy przy współczesnej „Chimerze” Rafał Bryndal zaprosił znanych polskich poetów, pisarzy i publicystów, m.in.: Małgorzatę Reimer, Edwarda Pasewicza, Pawła Demirskiego, Joannę Bator, Janusza Rudnickiego, Andrzeja Mellera, Kubę Wojewódzkiego, Martę Szarejko, Adama Wiedemana, Marcelinę Szumer, Urszulę Engelmayer i Agnieszkę Wolny-Hamkało.
– Nie bacząc na nieprzychylne rokowania ekspertów od medialnego galimatiasu, grupa szaleńców, jeszcze ufnych w intelektualne potrzeby kulturalnych osób, postanowiła zjednoczyć swoje siły, by wydawać nieprzeciętne pismo. „Chimera” to literacko-kulturalny miesięcznik, który kusi zarówno treścią, jak też oprawą graficzną. Ambicją twórców tego ponadczasowego magazynu jest osiągnięcie wysublimowanej równowagi między inteligentnym tekstem a impresyjną ilustracją. Dzięki takim założeniom „Chimera” powinna stać się już wkrótce archipelagiem dobrego stylu. Gwarantują to najlepsi autorzy, których klasa nie wynika wcale z liczby sprzedanych książek ani z częstotliwości pojawiania się w programach telewizji śniadaniowej. O ich poziomie świadczą mądre zdania, oryginalne sądy i zdrowy dystans do tego, co dzieje się zarówno w nich samych, jak też po obu stronach ulicy – pisze w swoim pierwszym wstępniaku do „Chimery” Rafał Bryndal.
„Chimera” jest miesięcznikiem, dostępnym w najważniejszych salonach prasowych. Adresowana jest do osób powyżej 25 roku życia, z wyższym wykształceniem, aktywnie poszukujących ambitnych i ekskluzywnych treści. Koszt magazynu – 10 złotych, nakład – 10 tysięcy.