30-lecie „Zeszytów Literackich”

Redakcja
Redakcja
Kategoria literatura · 21 grudnia 2012

 


 

Kwartalnik „Zeszyty Literackie” powstał w 1982 roku w Paryżu, w tym roku obchodzi swoje 30-lecie. Założycielem i redaktorem naczelnym jest Barbara Toruńczyk, wydawcą Fundacja Zeszytów Literackich przy finansowym wsparciu Fundacji Agory.

 

„Zeszyty Literackie” od 30 lat gromadzą najznakomitszych autorów polskich i światowych, wśród nich m.in. Stanisława Barańczaka, Ewę Bieńkowską, Josifa Brodskiego, Julię Hartwig, Wojciecha Karpińskiego, Ewę Kuryluk, Adama Zagajewskiego, Józefa Czapskiego, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Leszka Kołakowskiego, Jana Kotta czy Pawła Hertza.

Kwartalnik stawia sobie za cel przyswojenie polskiemu czytelnikowi literatury emigracyjnej i krajowej, przybliża również najwybitniejszych pisarzy światowych. Zamieszcza zarówno autorów już uznanych, laureatów nagrody Nobla (m.in. Czesław Miłosz, Seamus Heaney, Derek Walcott, V. S. Naipaul) jak i twórców młodych, prezentuje debiutantów.

 

Zbigniew Herbert pisał o „Zeszytach Literackich”: „najlepsze polskie pismo literackie — tak twierdzę z ręką na sercu, i powtórzę to, jeśli zajdzie potrzeba, przed Sądem Wojewódzkim w Warszawie", a Leszek Kołakowski „Zeszyty” trzeba chwalić jako jedno z najbardziej udanych osiągnięć polskiej kultury. Stworzyły, wolno powiedzieć, nowe środowisko kulturalne w Europie, które przyciąga autorów wszystkich pokoleń pióro w ręku trzymających”.

 

Pismo stworzyła Barbara Toruńczyk, która jest też jego redaktorem naczelnym. Na początku kwartalnik był wydawany we Francji, a od 1990 roku jest wydawany w Polsce i finansowany przez Fundację Agory.

 

Gala jubileuszowa z okazji 30-lecia „Zeszytów Literackich”, zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Fundację „Zeszytów Literackich” odbyła się 17 grudnia 2012 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Głównym punktem była debata redakcji z udziałem Adama Michnika. Wieczór prowadzili Andrzej Seweryn i Marek Zając. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe dla członków zespołu redakcyjnego „Zeszytów Literackich”. Gala była transmitowana na żywo przez TVP Kultura.

 

Honorowy Patronat nad jubileuszem „Zeszytów Literackich” objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

 

Dodatkowe informacje- Biuro prasowe Agory S.A.

Tel. (+48) 22 555 43 92, e-mail: press@agora.pl

www.agora.pl

 

Agora S.A. powstała w 1989 r.; od 1999 r. jest notowana na giełdzie w Warszawie. Jej największymi przedsięwzięciami są: Gazeta Wyborcza - najpopularniejsza opiniotwórcza gazeta w Polsce dostępna również w internecie oraz na smartfonach i tabletach iPad i Kindle, Helios S.A. - drugi największy operator kinowy w kraju, oraz AMS, spółka z czołówki polskiego rynku reklamy zewnętrznej. Agora wydaje również największą bezpłatną gazetę w Polsce - Metro i 12 czasopism, m.in. Avanti, Logo, Poradnik Domowy. Jest właścicielem dwóch muzycznych marek stacji lokalnych: Złote Przeboje i Roxy FM, internetowego radia tuba.FM oraz większościowym współwłaścicielem ponadregionalnego Radia TOK FM. Serwisy internetowe Agory należą do wiodących pod względem popularności w swoich kategoriach. Wśród kilkudziesięciu marek internetowych spółki znajdują się m.in.: portale Gazeta.pl i Tokfm.pl, serwisy Wyborcza.pl i Wyborcza.biz, wortale GazetaPraca.pl i Domiporta.pl oraz serwisy tematyczne, jak Sport.pl, czy społecznościowe, jak Blox.pl. Siła marek Agory pozwoliła na zaoferowania czytelnikom kolekcji wydawniczych, w ramach których spółka sprzedała kilkadziesiąt milionów książek i książek z płytami CD i DVD.