Darek Foks nowa powieść

Redakcja
Redakcja
Kategoria literatura · 18 grudnia 2012

20 grudnia 2012 roku nakładem wydawnictwa Korporacja Ha!art ukaże się najnowsza powieść Darka Foksa "Kebab Meister".

Darek Foks urodził się w 1966 roku w Skierniewicach. Poeta, prozaik i scenarzysta. Studiował m.in. na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, ukończył scenariopisarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1996–1998 był sekretarzem redakcji „Literatury na Świecie”. Współpracował z dodatkiem książkowym „Gazety Wyborczej” (1997–1998). Od 1998 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (Oddział Warszawski). W latach 2002–2004 redaktor prowadzący i zastępca redaktora naczelnego magazynów „Aktivist” i „Exklusiv”. Od 2004 roku pracuje w redakcji „Twórczości”. Brał udział w wielu polskich i zagranicznych festiwalach literackich, m.in. Poetry International w Rotterdamie (2005) i The Maastricht International Poetry Nights (2004, 2006). Przekłady jego wierszy i opowiadań publikowano w czasopismach i antologiach w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech, Czechach, Słowenii, Serbii, Chorwacji, Macedonii, Holandii, na Węgrzech, Ukrainie i Słowacji.
 

Jestem przekonany, że powieść „Kebab Meister" Darka Foksa będzie nie tylko istotnym głosem w toczącej się dyskusji nad pamięcią historyczną i sposobami jej przedstawiania (lub kreowania) w literaturze, ale też, co bardziej znaczące, ważnym dziełem jednego z najciekawszych, najoryginalniejszych i artystycznie najbardziej bezkompromisowych pisarzy polskich średniego pokolenia.

Jerzy Jarniewicz

 

 

Główny bohater – wzorowany na postaci autentycznej – stanowi idealny materiał do zajadłej dyskusji historyków. Na szczęście ma żonę, która poprzez swoją fascynację kinem przenosi czytelnika w inny, lepszy wymiar. Dzięki zderzeniu tych dwóch tak różnych światów otrzymujemy niezwykłą opowieść o miłości w czasach zarazy. Ta historia mogła wydarzyć się naprawdę. Waga problematyki poruszonej w tej powieści i atrakcyjność sposobu jej przedstawienia utwierdzają mnie w przeświadczeniu, że „Kebab Meister”, podobnie jak „Co robi łączniczka”, spotka się z żywym zainteresowaniem krytyki i czytelników.

Bohdan Zadura