Zygmunt Miłoszewski laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2012

Redakcja
Redakcja
Kategoria literatura · 21 października 2012

„Ziarno prawdy” to druga powieść kryminalna Zygmunta Miłoszewskiego. Za poprzednią – „Uwikłanie” (2007) – również otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. Wyniki zostały ogłoszone podczas sobotniej Gali wręczenia Nagrody, stanowiącej główny punkt Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

 

Zwycięzca otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Wrocławia Pana Rafała Dutkiewicza nagrodę w wysokości 25 000 złotych. Odbierając ją, powiedział, że od teraz będzie się starać jeszcze bardziej, aby zaliczyć hat-tricka.

 

Przewodnicząca Jury Janina Paradowska powiedziała w laudacji, że coraz trudniej jest im podejmować decyzję, ponieważ z roku na rok kryminały są coraz lepsze. Wygrało „Ziarno prawdy”, bo ma dobrze zawiązaną i rozwiązaną intrygę osadzoną w ciekawych realiach.

W tym roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników, która powędrowała do Jakuba Szamałka za jego debiutancką powieść „Kiedy Atena odwraca wzrok”. Nagrodę wręczył Grzegorz Gauden z Instytutu Książki.

 

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku przyznano dwóm pisarkom: Anne Holt i Kathy Reichs. Holt najpierw pracowała jako dziennikarka w telewizji i młodszy prokurator policji w Oslo, a następnie prowadziła własną praktykę adwokacką. W latach 1996-1997 była ministrem sprawiedliwości w Norwegii. Jako pisarka debiutowała w 1993 roku. Ma w dorobku 15 książek, a jej powieści kryminalne cieszą się wielką popularnością, są filmowane i tłumaczone na ponad trzydzieści języków. Reichs jest przykładem autora, który łączy karierę naukową (antropologa sądowego) z literacką. Pracowała między innymi w Rwandzie po wyniszczającej wojnie domowej na zlecenie Międzynarodowego Trybunału Ds. Zbrodni w Rwandzie przy ONZ. Doglądała także prac w ramach Fundacji Antropologii w Gwatemali. Jest autorką bestsellerowej serii kryminałów z Temperance Brennan, na podstawie której powstał popularny serial „Kości”. Jej książki są tłumaczone na ponad trzydzieści języków.

 

Zygmunt Miłoszewski (ur. 1976) – prozaik, dziennikarz. Debiutował w 2004 roku na łamach „Polityki” opowiadaniem „Historia portfela”, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy „Domofon” (W.A.B. 2005) i baśń dla dzieci „Góry Żmijowe” (W.A.B. 2006). Powieść „Uwikłanie” (W.A.B. 2007) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru na 5. Festiwalu Kryminału i zekranizowana w 2011 roku przez Jacka Bromskiego oraz przetłumaczona na język angielski. „Ziarno prawdy” jest kontynuacją „Uwikłania”.

W Jury Nagrody Wielkiego Kalibru zasiadali: Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof.  Zbigniew Mikołejko, Janina Paradowska, Marcin Sendecki oraz Grzegorz Sowula. Pozostali autorzy nominowani do Nagrody to: Mariusz Czubaj („Kołysanka dla mordercy”), Wiktor Hagen („Długi weekend”), Marek Harny („W imię zasad”), Katarzyna Kwiatkowska („Zbrodnia w błękicie”), Vincent V. Severski („Nielegalni”), Jakub Szamałek („Kiedy Atena odwraca wzrok”), Paweł Szlachetko („Wichrołak”), Marcin Wroński („A na imię jej będzie Aniela”).