Kraina Filozofii

Redakcja
Redakcja
Kategoria literatura · 8 maja 2012

Ani młody człowiek nie powinien ociągać się z uprawianiem filozofii, ani starszy być nią znudzony. Nikt nie jest bowiem ani zbyt młody, ani zbyt stary względem tego, co pozwala czynić duszę szczęśliwą
Epikur

 

„Kraina Filozofii” to nazwa cyklicznych warsztatów filozoficznych dla dzieci. Jak dobrze wiadomo, dzieci w wieku wczesnoszkolnym zachowują jeszcze świeżość spojrzenia i naturalność zapytywania, które są źródłem kreatywności w życiu, jak również prawdziwego filozofowania. Pytania, które zadają, mogą się wydawać dorosłym trudne albo nieważne, ale wyrastają z autentycznego i spontanicznego zdziwienia życiem. Nasze zajęcia to odpowiedź na ten dziecięcy stan umysłu. W czasie warsztatów dzieci będą miały okazję wyrazić – poprzez zabawę, lekturę baśni i bajek filozoficznych, dyskusje, dramy czy różne formy działań artystycznych – obecne w nich pytania i olśnienia: Kim jestem? Czym jest życie? Co to jest prawda? Co znaczy być szczęśliwym?


Warsztaty będą odbywały się raz w miesiącu w Domu Oświatowym w Katowicach (budynek dawnej Biblioteki Śląskiej przy ul. Francuskiej 12). W bieżącym roku szkolnym planowane są dwa spotkania – 17 maja oraz 21 czerwca o 15.30 – 17.00. Spotkania będą kontynuowane przez kolejny rok szkolny – jeden warsztat w miesiącu w terminach ustalonych z grupą. Warsztaty są skierowane do uczniów klas III – V szkół podstawowych (wyjątkowo uczniów klas II). Udział w zajęciach jest bezpłatny.


Projekt realizuje Stowarzyszenie Rozwoju Myśli Filozoficznej „Eudaimonia” (http://eudaimonia-stowarzyszenie.blogspot.com/) a organizatorem jest Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej (http://www.facebook.com/DomOswiatowyBibliotekiSlaskiej). Z ramienia Domu Oświatowego koordynatorem projektu jest Ewa Kokot.

 

Zapisy u prowadzącej:
Anna Gierlińska Ania_gierlinska@op.pl
Tel. 506 450 378

 

Proponowane tematy spotkań:
1. Kim jestem?
2. Początek filozoficznej podróży – o śnieniu i pewności
3. Co to jest „ja”?
4. Czym jest życie i po co jest śmierć?
5. Dlaczego coś jest tym, czym jest?
6. Czym jest prawda?
7. Wolność i konieczność
8. Dzieciństwo a dorosłość
9. Czym jest szczęście?
10. Dobro i zło
11. O miłości
12. Kim jestem po raz drugi


Anna Gierlińska – doktorantka w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi warsztaty rozwoju osobistego, szkolenia dla organizacji pozarządowych i warsztaty ekologiczne. Współpracuje ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie oraz Miejskim Ogrodem Botanicznym w Zabrzu. Uczy filozofii i etyki oraz prowadziła autorskie warsztaty filozoficzne w Szkole Podstawowej STO w Tychach.