Żmijewski. Przewodnik Krytyki Politycznej

anonim
Anonimowy użytkownik
Kategoria literatura · 24 lutego 2012

We wtorek 28.02 o godz. 19.00 zapraszamy do Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat na premierę książki Żmijewski. Przewodnik Krytyki Politycznej.

W dyskusji udział wezmą: Marek Beylin ("Gazeta Wyborcza"), Grzegorz Kowalski (Akademia Sztuk Pięknych), Joanna Mytkowska (Muzeum Sztuki Nowoczesnej); prowadzenie: Igor Stokfiszewski (Krytyka Polityczna). Podczas spotkania zaprezentujemy też film Żmijewskiego Polak w szafie.

W środę 29 lutego rozmowa o książce w audycji Stacja Kultura w radiowej Czwórce.


Żmijewski. Przewodnik Krytyki Politycznej

opracowanie zbiorowe
Sztuka Artura Żmijewskiego wydaje się bezwstydna: nagie ciała, gra w berka w Auschwitz, wystawienie mszy w teatrze. A tak naprawdę bardzo wiele w niej wstydu. Naszego własnego. Przed patrzeniem na kalectwo, słuchaniem chóru głuchoniemych. Przed udziałem i zaangażowaniem. „Demonstrować? Przecież to obciach” - myślimy. Artysta konfrontuje nas z tym obciachem, ze społecznym i psychicznym oporem. Z silną pokusą cynizmu.

Żmijewski to jeden z najbardziej kontro

wersyjnych współczesnych twórców, wywołujący gorące dyskusje. Pole sztuki okazało się dla niego za ciasne, dlatego czerpie z polityki, dyskursu naukowego i doświadczenia ruchów społecznych. Eksperymentuje — z publicznością i z innymi twórcami.

Przewodnik Krytyki Politycznej pokazuję drogę artystyczną Artura Żmijewskiego - od sztuki krytycznej, przez głośny manifest Stosowane sztuki społeczne, aż po rolę kuratora Biennale w Berlinie.

Artur Żmijewski - artysta i filmowiec związany z Fundacją Galerii Foksal. Redaktor artystyczny „Krytyki Politycznej”. Kurator 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie.

 

O FILMIE
Polak w szafie (2006)

Zapis warsztatów z przepracowania traumy. Grupa studentów i doktorantów antropologii prowadzi w okolicy Sandomierza badania terenowe nad tamtejszym antysemityzmem i obrazami z katedry w Sandomierzu, na których widnieją antysemickie treści. Młodzi badacze przerabiają, a w końcu niszczą obraz przedstawiający mord rytualny dokonywany przez Żydów.

Pokaz filmu dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal.