Niepotrzebne książki nie muszą trafić na makulaturę. Można przekazać je więźniom. Akcja czytelnicza "Książka za kraty" rusza po raz trzeci.
Za kratami rawickiego wiezienia siedzą więźniowie, którzy uczą się czytać i pisać. Chcą w przyszłości zdać maturę, mimo że dziś są wtórnymi analfabetami. Za murami mają bibliotekę. Jej zbiory to w większości lektury sprzed 50 lat. Na półkach leżą broszury propagandowe, podręczniki do niekompletnych lekcji historii, książki z przedawnionymi newsami z dziedziny fizyki, chemii, biologii. Więźniowie nie chcą tracić kontaktu ze światem. Książka to dla nich jedna z takich szans.
Przejrzyjcie szafy i półki. Sprawdźcie biblioteczki, magazyny i piwnice. Na pewno znajdziecie w nich książki, które przeczytaliście kilka razy, uznaliście za niepotrzebne, nieprzydatne i nieaktualne dla siebie. Wiem, ile książek można zgromadzić za życia i nigdy do nich nie powrócić. Więźniowie chcą czytać to, co wszyscy: książki fabularne, hity wydawnicze, podręczniki do współczesnej historii, komiksy, dobre gazety, książki do nauki języków obcych. Otwórzcie szafy w swoim domu, dzięki temu ktoś po drugiej stronie muru otworzy swoją głowę.
W trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji świątecznej zbieramy także multimedia: audiobooki, płyty CD, DVD. Dwie poprzednie akcje pozwoliły nam zebrać sześćset nowości (2006 rok) i tysiąc nowości (2010) książkowych.
Akcję wsparli, m.in. Galeria Narodowa Zachęta, Centrum Sztuki Współczesnej, Wydawnictwo Zielone Brygady, Lampa i Iskra Boża, RED – akcja, Rita Baum, pisarka Izabela Filipiak, publicystka Agnieszka Graff, redakcja Gazety Wyborczej. Pisali o nas, m.in. Onet.pl, Wp.pl, Gazeta Wyborcza, Świat Obrazu.pl, Przegląd Anarchistyczny, Obywatel.
Pytania o przebieg akcji i adres Zakładu Karnego - pomysłodawczyni i koordynatorka: Agnieszka Kłos, agniusza@gmail.com