„Kraków na starych widokówkach” to wybór 111 historycznych felietonów Krzysztofa Jakubowskiego, które stanowią nietypowy przewodnik po krakowskich ulicach i zakątkach.
Krzysztof Jakubowski - publicysta, działacz samorządowy, miłośnik i popularyzator historii miasta – publikował swoje felietony w ostatnich dziesięciu latach na łamach „Dziennika Polskiego” i w krakowskim wydaniu „Gazety Wyborczej”. Bohaterką każdego z nich jest karta pocztowa z dawnym wizerunkiem Krakowa. Choć wykorzystane widokówki pochodzą z lat 1897-1942, w niektórych przypadkach można na nich zobaczyć fragmenty miasta utrwalone na znacznie starszych fotografiach. Także w towarzyszących im opowieściach ramy czasowe są o wiele szersze. Autor przedstawia historyczny kontekst tego, co przedstawiają widokówki, nie stroniąc od uwag dotyczących spraw dzisiejszych. Każdej reprodukowanej widokówce towarzyszy współczesna fotografia miejsca, wykonana przez Adama Golca. Dzięki temu książka ułatwia czytelnikowi wędrówkę po Krakowie minionym i współczesnym.
Książka „Kraków na starych widokówkach” wydana przez Agorę, jest dostępna w sprzedaży na www.kulturalnysklep.pl, w sieci sklepów Empik, Gazeta Cafe oraz w wybranych księgarniach od 8 listopada. Przedpremiera tomu odbyła się podczas 15. Targów Książki w Krakowie, odbywających się w dniach 3-6 listopada 2011 r.
Kampania promocyjna książki jest realizowana w krakowskiej „Gazecie Wyborczej" i jej serwisie internetowym, w lokalnych stacjach radiowych, a także na nośnikach reklamy zewnętrznej w Krakowie.
Premierze towarzyszy wystawa 30 wielkoformatowych fotografii Krakowa sprzed ponad stu lat, którą do 30 listopada br. można oglądać na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską.
Krzysztof Jakubowski, urodzony w 1957 roku w Krakowie, to publicysta, działacz samorządowy, miłośnik i popularyzator historii miasta. Od lat działa w Obywatelskim Komitecie Ratowania Krakowa, jest też członkiem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Autor między innymi opracowania „Przy stoliku - czyli o najstarszych krakowskich kawiarniach” i ponad 100 opisów zabytków w przewodniku „Kraków Travel”, współautor „Encyklopedii Krakowa” (około 40 haseł) oraz „Spacerownika krakowskiego”, przygotowanego w 2010 r. dla „Gazety Wyborczej”.