Społeczny kostium ekstremalny we wrześniowym numerze miesięcznika „kulturaenter.pl”
W „kulturzeenter.pl” od zawsze staramy się nasłuchiwać Naszych i Innych społecznych performatywności. Owo Nasze-Nienasze pojęcie, “to perform” ze swojskim “-ować”, ma w sobie coś z egzorcyzmowania i coś z afirmacji. W końcu figura aktywnego uczestnika publicznych zdarzeń nie od dziś ma w sobie wiele dwuznaczności.
Polska na Praskim Quadriennale
Z Ewą Machnio i Agatą Skwarczyńską, kuratorkami sekcji narodowej, architektonicznej i prezentacji kostiumu ekstremalnego, autorkami oprawy plastycznej rozmawia Justyna Czarnota.
Rozkosz miłości Bogdan Łogwynenko
Znajdę sobie strefę przygraniczną i będę stamtąd strzelać w was bańkami mydlanymi z radiopromieniowaniem moich płuc. Codziennie będę podkładać kasety VHS z dobrą pornografią wybitnych polskich reżyserów. Będę siedział pod prywatnym mieszkaniem konsula i uczył się grać na gitarze „Murkę”.
Biało-czerwona zazdrość Ołeksandr Bojczenko
Gwiżdżąc Toccatę i fugę d-moll pod kościołem Bacha w Lipsku, szwendając się uliczkami wylizanego do rajskiej czystości Fryburga, wpatrując się w nocne światła Times Square, chowając się przed subtropikalnym słońcem w muzeach waszyngtońskiego National Mall, nie zazdroszczę. Zazdroszczę natomiast Polakom.
Jesteśmy w patowej sytuacji Z Rimvydasem Valatką, dziennikarzem, publicystą, redaktorem naczelny portalu internetowego „lrytas.lt” i największego dziennika na Litwie „Lietuvos rytas” rozmawia Antoni Radczenko.
Ukrsploatacja Ołeksij Radynśkyj
O ukraińskiej kulturze masowej mówi i pisze się, że takowa w ogóle nie istnieje. Tymczasem ukraińska kultura masowa nie tylko istnieje, ale rozwija się według dość specyficznego modelu.
RIVER//CITIES Natalia Skoczylas
Ostatnimi czasy świadomość obecności rzeki ożywała przede wszystkim podczas powodzi – tymczasem warto byłoby zastanowić się na ich niegdyś kluczowym dla osadnictwa znaczeniem, nad symboliką rzek, które są arteriami przenoszącymi nie tylko życie, ale i koncepcje.
Incepcja po rosyjsku Piotr Maciążek
Wybory prezydenckie w Rosji coraz bliżej. Kandydat jest znany – choć jeszcze się do tego nie przyznał – rozważa za i przeciw, niczego nie wyklucza.
W poszukiwaniu śladów dawnej „dzielnicy żydowskiej” w Łodzi (cz. 1 – historia) Małgorzata Hanzl
Struktura przestrzenna miasta jest artefaktem danej epoki. Spojrzenie na zapis przestrzenny funkcjonowania społeczności, na fizjonomię miasta pozwala porównywać cechy poszczególnych jego użytkowników.
Gruzińska krytyka teatralna. W poszukiwaniu utraconego autorytetu Lasha Chkhartishvili
Współczesna gruzińska krytyka teatralna straciła motywację. Praktycznie każdy stał się ekspertem w dziedzinie teatru; każdy, kto ma kontakt z teatrem – oprócz samego krytyka.
Z przedmieść Seattle nad dachy Kazimierza. Interkulturowy milkshake Kingi Lendy
Wywiad Jakuba Wydrzyńskiego
W środku Festiwalu Kultury Żydowskiej w sercu Kazimierza wpadam na zupę cebulową i tapas do Bagelmama, gdzie spotykam Kingę, dziewczynę rodem z Nowej Huty duszą z Seattle. Między jednym a drugim kęsem bajgla zaczynamy gaworzyć o pop-kulturze, wyborach prezydenckich w USA, emigracji, dwujęzyczności i grunge’owych latach 90.
Zarządzanie sporem o przestrzeń — recenzja książki „Zanim wybuchnie konflikt” Jacek Warda
Planowanie przestrzenne jest obszarem w którym skupia się zdecydowana większość publicznych sporów. Nic dziwnego, w końcu spory publiczne dotyczą z definicji spraw, które interesują wiele osób, a przestrzeń to dobro społeczne.
Zapraszamy także do odwiedzania archiwum tekstów z miesięcznika (bezpłatny dostęp):
http://kulturaenter.pl/numery/
Kontakt:
e-mail: redakcja@kulturaenter.pl
22 września zapraszamy również na spotkanie z białoruskimi artystami niezależnymi
Spotkania Kultury Enter № 8
Białoruś – artyści jeszcze są
Konferencja prasowa biura informacyjnego Solidarity with Belarus.
Dyskusja z represjonowanymi artystami białoruskimi
22 września (czwartek), godz. 18:00
Tatiana Niadbaj – Solidarity with Belarus (Warszawa)
Paweł Laufer – Kultura Enter (Lublin)
Maksim Żbankou (Mińsk)
Aleś Puszkin (Bóbr, Białoruś)
Siewiaryn Kwiatkouski – budzma.org (Mińsk)
Kontakt: office@solidarityby.eu, +48 22 826 05 12,
00-021 Warszawa, ul. Chmielna 15-204
Organizatorzy:
Miesięcznik kulturaenter.pl
Solidarity with Belarus Information Office
Warsztaty Kultury
Kontakt:
Paweł Laufer
+48 883 993 446
pawellaufer@gmail.com
miesięcznik wymiany idei kulturaenter.pl
Wydawca: Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin,
e-mail: redakcja@kulturaenter.pl