Tadeusz Nowak urodził się w 1930 roku w Sikorzycach pod Dąbrową Tarnowską. Choć pierwszy tom wydał w 1953 roku, sam za swój debiut uważał dopiero opublikowany w 1956 roku zbiór „Prorocy już odchodzą”. Publikował również prozę, zajmował się tłumaczeniami poezji węgierskiej. Aktywnie uczestniczył w polskim życiu kulturalnym: był członkiem redakcji „Tygodnika Kulturalnego”, otrzymał Nagrodę Kościelskich.
„Przez krytykę bywał już określany jako surrealista i jako turpista, jako 'lingwista' i jako 'poeta kultury'. Kluczy do tajemnicy jego twórczości poszukiwano w Biblii i w językoznawstwie, w mitologii, ludowej magii i psychologii podświadomości” - pisał o Nowaku Stanisław Balbus w przedmowie do wydanego w 1973 roku przez PIW „Wyboru wierszy”.
Daniel Wyszogrodzki nazywał z kolei Nowaka „najbardziej - po Leśmianie - metafizycznym z polskich poetów”. O jego twórczości pisał: „(...) Poetycki świat Nowaka jest bardziej złożony (przez co bardziej hermetyczny), niż majaczenia i wizje Witkacego. Poezja Nowaka - symboliczna, pełna kontrastów i paradoksów, ale przede wszystkim metafizyczna, unosząca się ponad czasem i obok przestrzeni(...)”.
Wpływ Nowaka wykraczał poza obszar literatury - po jego utwory sięgał m.in. Marek Grechuta. Bohdan Zadura, który już w 1981 roku wydał książkę poświęconą autorowi „Psalmów” („Tadeusz Nowak”), zauważa, że zmarły dwadzieścia lat temu Nowak w ostatnich dekadach pozostawał jednak nieco w cieniu. Opublikowany właśnie wybór jego wierszy to doskonała okazja do przypomnienia jego poetyckiej spuścizny.
Zadura charakteryzuje ją w następujący sposób: „Nowak nie każe się dziwić słowom, wynikają one z siebie wzajemnie, odsyłając do różnorodnych znaczeń i kontekstów. Pojęcia wracają do swoich pierwotnych sensów, a gęstość i wirtuozeria wiersza nie umniejszają wrażenia prostoty”.
Prostota wiąże się zaś z pokorą - postawą, która dała tytuł wierszowi otwierającemu tom. Zadura tak oto komentuje wybór pierwszego utworu: „Bez pokory trudno byłoby o empatię wobec - excusez le mot - całego Bytu, a jego [Nowaka] wiersze, nawet jeśli opisują najbardziej okrutne i diabelskie mechanizmy Historii (…), całkowicie wolne są od nienawiści”.
Zbiór Tadeusza Nowaka „Psalmy i inne wiersze” dostępny jest już w księgarni internetowej Poezjem.pl. Znajdziecie w niej Państwo także inne publikacje z serii 44. Poezja polska od nowa: „Wiersze i dwa poematy” Adama Ważyka (w wyborze Andrzeja Sosnowskiego), „Wykrzywiam się na ten wszechświat” Władysława Broniewskiego (w wyborze Dariusz Suski) i „Złotniejący świat” Marii Konopnickiej (w wyborze Piotra Matywieckiego).
Zamów „Psalmy i inne wiersze” w atrakcyjnej cenie >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113872
Przeczytaj wiersze Tadeusza Nowaka w Przystani! >>>
http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_3864
Premiery Portu Literackiego 2012:
Jacek GUTOROW Księga zakładek >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113867
Marian STALA Niepojęte: Jest >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113868
Vladimir BALLA Świadek >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113864
Andrij BONDAR Historie ważne i nieważne >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113866
Gottfried BENN Nigdy samotniej i inne wiersze >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113849
Rafał WOJACZEK Wiersze zebrane >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113638