Gutorow, poeta, tłumacz i krytyk, jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1998), Fundacji Kultury (2003) oraz Nagrody im. Ludwika Frydego (2003). Za wydany w 2008 roku tom „Inne tempo” był nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Mediów Publicznych Cogito. Wydał zbiory szkiców „Niepodległość głosu” i „Urwany ślad”.
W „Księdze zakładek” pisze m.in. o Witoldzie Gombrowiczu, Mironie Białoszewskim, Krystynie Miłobędzkiej, Jerzym Jarniewiczu, Marcinie Świetlickim, Dariuszu Sośnickim, Andrzeju Sosnowskim, Eugeniuszu Tkaczyszynie-Dyckim, Marcinie Baranie, Wojciechu Bonowiczu, Mariuszu Grzebalskim, Piotrze Czerniawskim... Lista autorów jest zatem bardzo długa i bardzo zróżnicowana.
„Zestaw nazwisk opisanych w książce, wbrew pozorom, nie jest oczywisty, trudno dopatrzeć się tu jakiegoś klucza, pokazywania zależności czy układania kanonu współczesnej poezji. Ale nie jest to też zestaw przypadkowy - autor 'Niepodległości głosu' po prostu uważnie szuka dobrych wierszy i nie zakłada z góry, co to znaczy dobry wiersz. Tylko tyle. Aż tyle” - pisze o „Księdze zakładek” Marcin Jaworski.
Gutorow ma ogromną wiedzę i potrafi ją przekazać. Pisze interesująco, ze swadą; trzyma się z dala od sztywnego akademickiego języka, stawiając na bardzo osobisty ton krytyki. „Ufam jego wyborom, nawet, gdy się z nimi nie zgadzam. Podziwiam kunszt, no właśnie, jaki? Krytyczny? Interpretacyjny? Chyba najlepiej powiedzieć: czytelniczy” - pisze Marcin Jaworski.
„Księga zakładek” to kolejny krok w kierunku obranym przez Gutorowa przy okazji pisania poprzednich książek. W recenzjach, szkicach, interpretacjach, esejach, impresjach zadaje pytania o ciągłość i ważne punkty w historii polskiej poezji XX wieku. „A zatem niekończące się splatanie i przeplatanie. Bardzo to lubię” - mówi. „Proszę pamiętać, że w gruncie rzeczy wszystkie te książki są zakładkami do innych książek. A w każdym razie chcą nimi być”.
Książka Jacka Gutorowa to kolejna pozycja wydana przez Biuro Literackie w serii Szkice. Wcześniej w ramach cyklu prezentującego autorskie teksty o poezji i poetach ukazały się m.in. „Niepojęte: Jest” Mariana Stali, „Dorzecze Różewicza”, „Margines, ale...” Tadeusza Różewicza, „znikam jestem” Krystyny Miłobędzkiej, „Po debiucie. Dziennik krytyka” Karola Maliszewskiego oraz „Najryzykowniej” Andrzeja Sosnowskiego.
„Księga zakładek” w Poezjem.pl >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113867
Przeczytaj fragmenty „Księgi zakładek” w Przystani! >>>
http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_3840
Przeczytaj rozmowę z Jackiem Gutorowem >>>
http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_3841
Premiery Portu Literackiego 2012:
Marian STALA Niepojęte: Jest >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113868
Vladimir BALLA Świadek >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113864
Andrij BONDAR Historie ważne i nieważne >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113866
Gottfried BENN Nigdy samotniej i inne wiersze >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113849
Rafał WOJACZEK Wiersze zebrane >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113638