Imigracje to opowieści o różnych wymiarach obcości. Życie w Stanach Zjednoczonych, indyjskie wesele, turystyczna wycieczka do Turcji. Azjatycka drag queen, ekscentryczny ojciec, osamotniona i zamknięta w swoim świecie emigrantka.
Obsesje, depresje, rozmaite odcienie zagubienia i niedostosowania. Spotkania z obcymi i
doświadczenie bycia kimś obcym.Imigracje to historie prawdziwe, bo się wydarzyły, oraz fikcje, w których odnajdujemy psychologiczną prawdę.
Imigracje, bo bez względu na to, czy gdzieś jedziemy, czy zostajemy u siebie, zawsze najciekawsze do spenetrowania jest własne wnętrze. Z niego nie można wyemigrować.
Proza Kai Malanowskiej to niepowtarzalny klimat, wnikliwość obserwacji i psychologiczna subtelność. Wrażliwa introwersja, która sprawia, że cały świat staje się psychiczny – czasem rani, czasem przytula, zawsze jednak jest światem dla kogoś. Istnieje dzięki temu, że jest przeżywany.
O AUTORCE:
Kaja Malanowska (ur. 1974) – z wykształcenia biolożka, napisała doktorat z genetyki bakterii na University of Illinois. Pracuje w Społecznym Gimnazjum nr 20 w Warszawie. Zajmuje się głównie uchodźcami – dziećmi z Czeczenii, Tybetu, Turcji, Ghany, Ugandy i Serbii. Felietonistka „Krytyki Politycznej”. Matka 16-letniego syna. Zadebiutowała powieścią Drobne szaleństwa dnia codziennego (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2010), która przyniosła jej uznanie krytyki i nominację do Gwarancji Kultury