Nagroda Literacka Gdynia - Nominacje 2011

Marcin Sierszyński
Marcin Sierszyński
Kategoria literatura · 12 maja 2011

Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia już po raz szósty obraduje pod przewodnictwem prof. Piotra Śliwińskiego. Efektem Jej prac jest lista nominacji w trzech kategoriach: poezja, proza oraz eseistyka, z której już za nieco ponad miesiąc jurorzy wyłonią laureatów. Decyzją Kapituły wybrano piętnaście poniższych tytułów, wydanych w 2010 r.

 

P O E Z J A

1. Ewa Lipska, Pogłos, Wydawnictwo Literackie
2. Andrzej Niewiadomski, Tremo, Stowarzyszenie Literackie „Kresy”
3. Tomasz Różycki, Księga obrotów, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
4. Adam Wiedemann, Dywan, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
5. Maciej Woźniak, Ucieczka z Elei, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

P R O Z A

1. Justyna Bargielska, Obsoletki, Wydawnictwo Czarne
2. Andrzej Kasperek, Back in the DDR i inne opowiadania, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria
3. Radosław Kobierski, Ziemia Nod, Wydawnictwo W.A.B.
4. Kazimierz Kutz, Piąta strona świata, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
5. Michał Olszewski, Zapiski na biletach, Wydawnictwo W.A.B.

 

E S E I S T Y K A

1. Stefan Chwin, Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni, Wydawnictwo Tytuł
2. Zbigniew Kadłubek, Święta Medea. W stronę komparatystyki pozasłownej, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
3. Piotr Matywiecki, Dwa oddechy. Szkice o tożsamości żydowskiej i chrześcijańskiej, Towarzystwo "Więź"
4. Jarosław Marek Rymkiewicz, Samuel Zborowski, Wydawnictwo Sic!
5. Jan Tomkowski, Klasztor Maulbronn, Wydawnictwo Dom na wsi


-------------------------------------------------

DWUDZIESTU KANDYDATÓW NA JEDNĄ NOMINACJĘ!


Szósta edycja Nagrody Literackiej Gdynia pod względem liczby zgłoszeń wyraźnie pobiła ubiegłoroczny rekord. Po raz pierwszy w historii gdyńskiego lauru została przekroczona granica dwudziestu zgłoszeń przypadających na jedną nominację (308 książek). Niemniej, to nie statystyki a nominowane tytuły i nazwiska były najbardziej interesujące podczas konferencji z udziałem Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia (NLG).

 

Lista nominowanych książek powstała, jak co roku, w rezultacie kilku długich narad nad dziesiątkami książek wartych uwagi. Szukaliśmy rzeczy oryginalnych, atrakcyjnych, mówiących coś ważnego i we własnym przekonaniu – znaleźliśmy. Każdą z kategorii - poezji, prozy i eseju, reprezentują utwory pod wieloma względami bardzo się różniące, lecz podobnie niezwykłe - podsumowuje Przewodniczący Kapituły NLG, prof. Piotr Śliwiński. Jurorzy postanowili również przyznać specjalną Nagrodę Osobną, w związku z czym Gdynia nagrodzi w tym roku czterech autorów.


Dokładnie 18 czerwca poznamy laureatów podczas uroczystej Gali Finałowej, która tradycyjnie już będzie zwieńczeniem „Literaturomanii” – Dni Nagrody Literackiej Gdynia. Impreza rozpocznie się 16 czerwca. - W tym roku postanowiliśmy jeszcze odważniej wyjść z literaturą do mieszkańców Trójmiasta. Zamierzamy wybudować na najpopularniejszym w Gdyni bulwarze spacerowym specjalną strefę kultury, która przez kilka dni będzie obfitować w wydarzenia: spotkania autorskie, warsztaty literackie, koncerty czy debaty. Nasze „Miasteczko Literackie” będzie najprawdopodobniej pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. Już teraz gorąco zapraszam – zachęca Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Oficjalny program „Literaturomanii” zostanie przedstawiony w drugiej połowie maja. Trójmiejska publiczność będzie mogła spotkać się m.in. z Jackiem Dukajem, Magdaleną Tulli, Mariuszem Szczygłem, Antonim Liberą czy Wojciechem Tochmanem. Przewidziano również koncerty „korespondujące” z ideą festiwalu. „Pustki” zaprezentują poetycki repertuar z albumu „Kalambury”, a ponadto wystąpią siostry Wrońskie jako „Ballady i romanse”. Gdynia, w ramach festiwalu, poświęci też szczególną uwagę zmarłemu niedawno prof. Marianowi Pankowskiemu laureatowi Nagrody z 2008 roku. Uroczystość wyłonienia tegorocznych zwycięzców będzie można oglądać na antenach TVP Kultura i TVP Gdańsk.

---------------------------------------------------

NAGRODA LITERACKA GDYNIA
NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA EDYCJI 2011


12 maja

Konferencja prasowa podczas Warszawskich Targów Książki w Pałacu Kultury i Nauki – oficjalne ogłoszenie nominacji do Nagrody


czerwiec oraz październik

Emisja kolejnych numerów „Dodatku Literackiego Gdyni” – Gazety Nagrody Literackiej Gdynia (pod redakcją Mariusza Grzebalskiego)


16 - 18 czerwca

„Literaturomanie” – Dni Nagrody Literackiej Gdynia – festiwal zorganizowany w specjalnie zbudowanym na tę okazję Miasteczku Literackim na Skwerze Kościuszki w Gdyni (warsztaty literackie, koncerty, spotkania autorskie, happening literacki, debaty etc.)

 

18 czerwca

Gala Finałowa Nagrody Literackiej Gdynia (scena główna w Miasteczku Literackim) – uroczystość, podczas której, Kapituła Nagrody ogłosi nazwiska tegorocznych laureatów


październik / listopad

Cykl: „Jesienne Spotkania z Laureatami NLG 2011” – specjalne wieczory autorskie, organizowane w Gdyni, dedykowane tegorocznym laureatom Nagrody

-----------------------------------------------------

NAGRODA LITERACKA GDYNIA - IDEA


Nagroda Literacka Gdynia, dzięki swej niespotykanej dotąd formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików oraz eseistów, szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim.

 

Pośród tak popularnych i nagradzanych już autorów jak Wiesław Myśliwski czy Andrzej Stasiuk, w gronie nominowanych oraz laureatów "Gdyni" regularnie i licznie pojawiają się także przedstawiciele młodego pokolenia (m.in. Justyna Bargielska, Michał Witkowski) czy też pisarze bardzo niszowi - prof. Marian Pankowski czy Eugeniusz Tkaczyszyn - Dycki (dwukrotnie nagrodzony w Gdyni). Niezwykle istotnym werdyktem wydaje się być również laur za eseistykę. W ten sposób doczekała się ona prestiżowej nagrody na równi z prozą i poezją, a także silnego bodźca promocyjnego, którego wcześniej wyraźnie brakowało.

 

Nagroda Literacka Gdynia (NLG) została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Nagroda ta jest de facto rozbudowaną inicjatywą miasta, skierowaną zarówno do polskich pisarzy, jak i odbiorców współczesnej literatury. NLG nieustannie ewoluuje i poszerza zakres swojej działalności. Pod szyldem "Gdyni" przyznawane są nie tylko laury, ale też organizowane liczne proczytelnicze i środowiskowe przedsięwzięcia:

- Ogłoszenie nominacji podczas Warszawskich Targów Książki
- Dni Nagrody Literackiej Gdynia - "Literaturomanie" (od 2008 roku)
- Gala Finałowa NLG
- Jesienne Spotkania z Laureatami NLG

 

Ponadto Gdynia powołała do życia "Dodatek LITERAcki", 24-stronicowy półrocznik, który emitowany jest bezpłatnie wraz z wybranymi tytułami prasowymi w nakładzie 50 - 60 tys. egz. Pod redakcją Mariusza Grzebalskiego powstał niszowy periodyk, do którego pisują cenieni krytycy oraz literaci, a także największe polskie nadzieje literackie. - Idea Nagrody Literackiej Gdynia rodziła się powoli. Zaczynaliśmy skromnie, od idei konkursu literackiego, ale doszliśmy do wniosku, że jeśli już mamy organizować tego typu wydarzenie, to warto nadać mu odpowiednią rangę. Tworząc kolejne wydarzenia na wysokim poziomie artystycznym chcemy między innymi pokazać wielowątkowość nowoczesnego miasta. – przekonuje prezydent Gdyni. Jednakże pośród wszystkich tych przedsięwzięć najważniejsza pozostaje sama Nagroda. Zwycięzcy w trzech kategoriach – proza, poezja i eseistyka, otrzymują pamiątkowe statuetki (Kostki Literackie) oraz nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych. Wybór zarówno nominowanych, jak i laureatów to decyzje członków Kapituły NLG złożonej ze znawców i cenionych badaczy literatury. Na specjalny wniosek Kapituły przyznawana jest również specjalna "Nagroda Osobna" - Nie jest to nagroda za tzw. całokształt, lecz raczej za to, co pozostaje kształtem nieznanym, co stanowi wyzwanie dla czytelników i zdaje się obietnicą wielu nowych, intrygujących odczytań – wyjaśnia prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły.

 

---------------------------------------------

NAGRODA LITERACKA GDYNIA - KAPITUŁA


dr hab. Agata Bielik-Robson, prof. UW – ur. 1966, zamieszkała w Warszawie. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Autorka książek m.in.: „Na drugim brzegu nihilizmu” (1997), „Inna nowoczesność” (2000), „Duch powierzchni: rewizja romantyczna i filozofia” (2004), „Romantyzm, niedokończony projekt. Eseje” (2008) oraz „Na pustyni. Kryptoteologie późnej nowoczesności” (2008). Zajmuje się współczesną filozofią podmiotu, teorią literatury oraz filozofią religii, ze szczególnym uwzględnieniem judaizmu.

 

dr hab. Marek Bieńczyk – pisarz, historyk, tłumacz, eseista. Absolwent romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim, historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN. Jest współpracownikiem francuskiego kwartalnika L'atelier du roman. Specjalizuje się w literaturze polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej. Jest tłumaczem książek Milana Kundery (m.in. „Nieśmiertelność”; „Powolność”; „Tożsamość”; „Niewiedza”; eseje), a także Emile Ciorana i Rolanda Barthesa.

 

dr hab. Jerzy Jarniewicz, prof. UŁ – poeta, tłumacz i krytyk. Wykłada współczesną literaturę angielską na uniwersytetach w Łodzi i Warszawie; jest członkiem zespołu redakcyjnego Literatury na Świecie. Jako krytyk stale współpracuje z Gazetą Wyborczą, Tygodnikiem Powszechnym i Tyglem Kultury, a także z pismami brytyjskimi. Opublikował wiele tomów poetyckich m.in.: „Korytarze” (1984), „Rozmowa będzie możliwa” (1993), „Po śladach” (2000), „Dowód z tożsamości” (2003), „Oranżada” (2005), „Skądinąd. 1977-2007” (2007), „Makijaż” (2009), a także szkice literackie o dwudziestowiecznej poezji brytyjskiej i irlandzkiej: „Lista obecności” (2000), „W brzuchu wieloryba” (2001), „Larkin. Odsłuchiwanie wierszy” (2006; zbiór szkiców o twórczości Philipa Larkina), czy „Szkice o współczesnej prozie amerykańskiej i kanadyjskiej” (2007), „Od pieśni do skowytu. Szkice o poetach amerykańskich” (2008), „Heaney. Wiersze pod dotyk” (2011).

 

Zbigniew Kruszyński – prozaik i tłumacz; opublikował m.in. „Schwedenkräuter”, „Szkice historyczne”, „Na lądach i morzach”, „Powrót Aleksandra”. Laureat nagród Brulionu, Fundacji Kultury, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz nagrody im. Andrzeja Kijowskiego. Mieszka w Kotlinie Kłodzkiej, na uniwersytecie w Sztokholmie prowadzi warsztaty translatorskie.

 

Małgorzata Łukasiewicz – tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki, eseistka, wybitny znawca kultury kręgu języka niemieckiego, stały współpracownik Literatury na Świecie i Znaku. Przekładała dzieła m.in. Adorno, Horkheimera, Nietzschego, Simmla, Süskinda i R. Walsera.

 

prof. dr hab. Aleksander Nawarecki – ur. 1955 w Katowicach, kierownik Zakładu Teorii Literatury w Uniwersytecie Śląskim, historyk literatury. Autor książek o fenomenie księdza Baki („Czarny karnawał”), wyobraźni poetyckiej skamandrytów („Rzeczy i marzenia”) polskim romantyzmie („Pokrzywa”, „Mały Mickiewicz”), a także podręczników szkolnych i edukacyjnych multimediów (wspólnie z Dorotą Siwicką). Jest inicjatorem badań mikrolo-gicznych (redaktor serii Miniatura i mikrologia literacka). Pisze eseje o śląskim genius loci.

 

dr hab. Piotr Śliwiński, prof. UAM – przewodniczący Kapituły, historyk i krytyk literacki, znawca i badacz poezji współczesnej; profesor w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor wielu artykułów i książek krytycznoliterackich (m.in. „Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej”), współautor „Literatury polskiej XX wieku” (razem z Anną Legeżyńską i Bogumiłą Kaniewską), „Literatury polskiej 1976-1998” (razem z Przemysławem Czaplińskim) i „Poezji polskiej po 1968 roku” (razem z Anną Legeżyńską).

 

Violetta Trella – sekretarz Kapituły, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Wyższej Szkoły Dziennikarskiej w Warszawie. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim (Filologiczne Studium Doktoranckie).


----------------------------------------------

NAGRODA LITERACKA GDYNIA - KONTAKT


KAPITUŁA NAGRODY

Violetta Trella – sekretarz Kapituły
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni,
ul. Świętojańska 141, 81-401 Gdynia,
tel.: 58 622 73 55, 58 622 44 31
faks: 58 622 64 17
e-mail: dyrektor@mbpgdynia.pl
www.nagrodaliterackagdynia.pl


BIURO PRASOWE Nagrody Literackiej Gdynia

ul. Sienkiewicza 31, 81-374 Gdynia
Cyprian Maciejewski
tel.: 58 341 32 81
tel. kom.: 508 088 432
e-mail: nlgdynia@ambermedia.com.pl
www.literaturomanie.pl
www.nagrodaliterackagdynia.pl