Blisko dwustu pisarzy, poetów, tłumaczy i znawców twórczości Czesława Miłosza z czterech kontynentów, w tym przyjaciele noblisty, krytycy, historycy literatury, ale także młodzi gniewni dyskutujący ze spuścizną poetycką i eseistyczną Czesława Miłosza, spotkają się w Krakowie podczas 2. Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza.
Wydarzenie będzie najważniejszym akcentem polskich obchodów Roku Miłosza.
Druga edycja festiwalu jest organizowana pod hasłem „Rodzinna Europa”. Jego ideą przewodnią jest problematyka wywiedziona z tomu „Rodzinna Europa": poszukiwanie korzeni, zachowanie tożsamości, przenikanie się i dialog kultur i tradycji. Setna rocznica urodzin Miłosza przypada w przeddzień objęcia przez Polskę po raz pierwszy prezydencji w Unii Europejskiej - 1 lipca 2011. Chyba trudno byłoby o wspanialszego patrona tego wydarzenia niż autor „Rodzinnej Europy".
Festiwal zgromadzi blisko 130 poetów, pisarzy, tłumaczy i uczonych nie tylko z „Rodzinnej Europy" - Anglii, Białorusi, Czech, Irlandii, Litwy, Polski, Rosji, Rumunii, Szwecji, Turcji, Ukrainy i Włoch - ale także z Chin, Indii, Libanu, Afryki Południowej i Karaibów. W ciągu majowego tygodnia czytać będą krakowskiej publiczności swoje wiersze, uczestniczyć w wielkiej konferencji naukowej i warsztatach tłumaczy, wymieniać poglądy i konfrontować swoje doświadczenia w dyskusjach panelowych i podczas spotkań autorskich.
Udział w Festiwalu potwierdzili dotychczas m.in.: Wisława Szymborska, Derek Walcott, Adonis, Timothy Garton Ash, John Banville, Andriej Chadanowicz, Bei Dao (Zhao Zhenkai),Robert Hass, Ryszard Krynicki, Ołeh Łyszeha, Amin Maalouf, Zadie Smith, Thomas Venclova, Adam Zagajewski.
Na program Festiwalu złożą się: wieczory poetyckie, dyskusje panelowe, indywidualne spotkania autorskie, koncerty, premiery i prezentacje książek, przegląd filmów o Miłoszu, sesja naukowa zorganizowana na Uniwersytecie Jagiellońskim, warsztaty tłumaczy.
Dyrektorem Programowym Festiwalu jest Jerzy Ilg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak.
Tytuły utworów poety będą patronować każdej kolejnej edycji Festiwalu. Pierwsza edycja odbyła się pod hasłem „Zniewolony umysł".
Źródło: www.instytutksiazki.pl, www.milosz365.pl
Więcej informacji wraz ze szczegółowym programem, znajduje się na stronie www.milosz365.pl