zapowiedzi wydawnicze/wydarzenia kulturalne
Przyszłoroczna edycja festiwalu poetyckiego Port Wrocław odbędzie się ponownie w Studiu na Grobli i potrwa tym razem trzy dni. Impreza organizowana po raz 16. przez Biuro Literackie nabierze bardziej międzynarodowego charakteru. Wśród kilkunastu zagranicznych twórców, którzy odwiedzą między 8 a 10 kwietnia Wrocław, znajdzie się dwóch wybitnych, brytyjskich poetów - Michael Longley i Brian Patten.
Urodzony w 1939 roku w Belfaście Michael Longley jest współtwórcą nowoczesnej tradycji literackiej Ulsteru i uchodzi za jednego z klasyków północnoirlandzkiej współczesności. Publikacja jego debiutu "No Continuing City" (1969) zbiegła się z początkiem północnoirlandzkiego kryzysu.
Longley odbijając się od dziedzictwa anglosaskiej tradycji literackiej, pozostaje w swoich wierszach Irlandczykiem, który odszedł od rygorów konwencji, nadal wyznaje zasadę, że podstawą wiersza jest akt kompozycji. Jest laureatem najbardziej prestiżowych literackich nagród, w tym m.in. Nagrody Whitbreada i T.S. Eliot Prize. Należy do Aosdana, irlandzkiego stowarzyszenia grupującego wybitnych twórców.
Drugi z Portowych gości urodził się w 1946 roku w Liverpoolu. Przełomowy dla Briana Pattena okazał się rok 1967 (kulminacyjny moment historii kontrkultury): wiosną ukazała się jego debiutancka książka "Little Johnny's Confession", nagrodzona Eric Gregory Award; latem zaś "The Mersey Sound", wspólna antologia Pattena, Adriana Henriego i Rogera McGougha, która odniosła niebywały sukces (ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy).
Patten od początku był wierny liryzmowi - deklarując, że interesuje go "przede wszystkim liryka, elementarna liryka", a wśród ważnych dla siebie poetów wymieniając Keatsa i Rimbauda. Choć spod jego pióra wyszło wiele wierszy satyrycznych, choć zdarzało mu się komentować wydarzenia społeczne i wypowiadać się w imieniu pokolenia, to jednak siła jego utworów tkwi przede wszystkim w indywidualności poetyckiego głosu.
Pretekstem do wizyty Longleya i Pattena we Wrocławiu będą premiery polskich książek, przygotowanych przez Biuro Literackie: "Od kwietnia do kwietnia" z przekładami Piotra Sommera oraz "Teraz będziemy spać, leżeć bez ruchu lub ubierzemy się na powrót" z tłumaczeniami Jerzego Jarniewicza, Tadeusza Sławka, Piotra Sommera i Andrzeja Szuby.
Brian Patten spotka się także z najmłodszymi czytelnikami podczas kwietniowego Portu Wrocław, którym zaproponuje lekturę wydanej specjalnie na tę okazję książki "Skaczący myszka" oraz opublikowanego w Biurze przed rokiem zbioru "Słoń i kwiat". Autorem przekładu obu publikacji jest Piotr Sommer. Kolekcja książek dla dzieci przyniosła mu w 2002 roku Cholmondeley Award.
Dopełnieniem Biurowych książek z Wysp będą "Zapisy rozmów. Wywiady z poetami brytyjskimi", zawierające trzynaście wywiadów, które - z pomocą magnetofonu bądź korespondencji - zapisał Piotr Sommer w latach 1975-1980. Istotnym przypisem do całej książki jest kilkudziesięciostronicowy Aneks. Składają się na niego wybrane przekłady, do których rozmówcy najchętniej i najczęściej nawiązują.
Przedsmakiem festiwalowego spotkania z Poetami i książkami z Wysp będzie grudniowe "Czytanie w Biurze" z Jerzym Jarniewiczem i Piotrem Sommerem, które poprowadzą Jacek Gutorow i Adam Poprawa. Początek wieczoru, w trakcie którego pojawią się także fragmenty niedawno wydanego tomu laureata literackiego Nobla Seamusa Heaneya pt. "Kolejowe dzieci", 2 grudnia o godzinie 18:00 w redakcji Biura Literackiego w Przejściu Garncarskim 2 we Wrocławiu.
Więcej o grudniowym "Czytaniu w Biurze"