2 listopada w Biurze Literackim ukazały się eseje krytycznoliterackie "Świat nie scalony" Kacpra Bartczaka. Bohaterami szkiców są polscy i amerykańscy twórcy eksperymentujący z językiem, m.in. Ashbery, Białoszewski, Creeley, Siwczyk, Sommer, Sosnowski, Stein, Williams, oraz filozofowie: Bloom, Dewey, Emerson, Rorty.
Skąd taki wachlarz nazwisk? "Myślę o poetyce pojemnej, która weźmie na siebie zadanie anulowania niedobrych schematów i dystynkcji, którymi żyła, nadal żyje, nasza kultura: ciało/umysł, język/ciało, język/rzeczywistość, etc. O takiej poetyce, która będzie nadążać za dynamiką naszej wymienności ze światem, naszych płynnych złożeń i rozłożeń.
O takiej poetyce wreszcie, która nie zaprzęgając poezji do żadnych użyć wymiernych, pomoże jednak ludziom się odnajdować w ich własnej złożoności, w której sfery języka, psychiki, estetyki i somatyki będą się wspomagać, wzajemnie aktywować" - tłumaczy autor w rozmowie z Pawłem Kaczmarskim i Jakubem Skurtysem.
Krytyk odważnie prezentuje własny sposób obcowania z wierszem: sięga po dyskurs naukowy, odwołuje się do filozofii oraz teorii języka, mocno przy tym akcentując swoje rozumienie poezji. Wiersz traktowany jest jak uczestnik sytuacji konwersacyjnej, który nie tylko mówi, ale i jakoś się zachowuje wobec czytelnika, niczym żywy organizm.
Zwraca na to uwagę Jakub Winiarski: "Kacper Bartczak to eseista pierwszej próby. Konkretny, błyskotliwy, mający swój pogląd na poezję, teorię literatury i filozofię. I co nie najmniej ważne: wypracowujący swój odrębny sposób myślenia w starciu z najmocniejszymi tekstami, najsilniejszymi prekursorami".
Autor "Świata nie scalonego" jest poetą, krytykiem i tłumaczem. Należy do grona stypendystów Fundacji Fulbrighta. Pracuje w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie wykłada literaturę amerykańską. Opublikował książki poetyckie: "Strefa błędów urojonych" (2000) i "Domy mediowe" (2003). Mieszka w Łodzi.
"Świat nie scalony" jest już siódmym tomem w Biurowej serii Szkice. Dotąd ukazały się w niej: "Najryzykowniej" A. Sosnowskiego (2007), "Urwany ślad" J. Gutorowa (2007), "Bez stempla" P. Kępińskiego (2007), "Po debiucie" K. Maliszewskiego (2008), "Od pieśni do skowytu" J. Jarniewicza (2008) oraz "W widnokręgu Odmieńca" K. Miłobędzkiej (2008).
Najnowszą książkę Kacpra Bartczaka można nabyć w Empikach oraz każdej dobrej księgarni w Polsce. Można ją zamawiać za pośrednictwem czterech hurtowni (Azymut, Olesiejuk, Matras i Platon) oraz sklepu internetowego biuroliterackie.pl. We Wrocławiu Biuro zaprasza do księgarni Port Literacki przy Placu Teatralnym 5.
Więcej o książce >>>
http://www.biuroliterackie.pl/sklep/szczegoly.php?cid=b10_17