Julia Szychowiak: "Wspólny język"

Redakcja
Redakcja
Kategoria literatura · 6 października 2009

 

Nakładem Biura Literackiego ukazał się właśnie tom "Wspólny język" Julii Szychowiak. Czy powtórzy on sukces debiutanckiego "Po sobie", uhonorowanego prestiżowymi wyróżnieniami (Silesius, Nagroda PTWK oraz wARTo "Gazety Wyborczej"). Spotkanie z autorką 7 października o godz. 18.00 w księgarni Port Literacki.

 

Tytuł  "Wspólny język" odsłania pozór niemożności mówienia, każe myśleć o piśmie Julii Szychowiak jako o dramatycznej próbie komunikacji nie tyle z drugi człowiekiem jako takim, ale ze zbiorowością. "W pierwszej książce, poniekąd, badałam siebie, tu następuje rozszerzenie świata, próba wyjścia od 'ja' do 'wy'", zdradza poetka w jednym z wywiadów.

 

Według Jarosława Borowca, "we 'Wspólnym języku' widać, że autorka jest dziś dalej, więc bliżej siebie, bardziej świadoma niebezpieczeństw 'własnego języka, którym trzeba się dzielić z innymi'. To wiersze, które pytają o tożsamość, poszukują miejsc i sposobów, w których można ocalić siebie, oddzielić się od bycia wspólnym, 'wkrzykniętym w innych'".

 

Wiersze nie zrywają z charakterystyczną dla poetki dykcją. Dostrzegalna jest raczej ewolucja: język zmierza tu ku jeszcze większej kondensacji, a lapidarność zapisu, odrzucającego wszelkie zbędne słowa, kreuje intymną, duszną, a zarazem przepastną przestrzeń. Szychowiak zaprasza do siebie, każąc "stać bez ubrania i bać się,/ że patrzą".

 

Książkę, wydaną na szwedzkim papierze Munken Print Cream, z obowiązkowym dla poetyckich zbiorów szyciem nićmi, uzupełniają urokliwe rysunki i grafiki autorstwa Niny Łupińskiej, świetnie korespondujące z wierszami Julii Szychowiak. 

 

W najbliższych dniach w internetowej Przystani! fragmenty książki, rozmowa z autorką, recenzje Marty Baron, Jarosława Borowca, Lucyny Marzec, Michała Płaczka, Konrada Wojtyły i Agnieszki Wolny-Hamkało oraz autorski komentarz do wiersza "Wesołe miasteczka".

Książka jest dostępna również w Empikach oraz każdej dobrej księgarni w Polsce. Można ją zamawiać ją za pośrednictwem czterech hurtowni (Azymut, Olesiejuk, Matras i Platon) oraz sklepu internetowego biuroliterackie.pl. Po książkę zapraszamy także do Portu Literackiego przy Placu Teatralnym 5 we Wrocławiu. 
 

Wiersze ze "Wspólnego języka" >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=0&co=txt_2276

Zamów, przeczytaj i podaj dalej! >>>

http://www.biuroliterackie.pl/sklep/szczegoly.php?cid=b10_15