Towarzystwo im. Edyty Stein oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne Rita Baum zapraszają
Towarzystwo im. Edyty Stein oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne Rita Baum zapraszają już po raz trzeci na polsko-niemiecki weekend literacki, który odbędzie się w piątek, 28 listopada i sobotę 29 listopada w DOMU EDYTY STEIN, ul. Nowowiejska 38.
Program:
Piątek 28.11.2008
- od godz. 18.30 - stoisko z książkami wszystkich autorów oraz płyty zespołów, równolegle slajdshow
- godz. 19.00 - otwarcie weekendu
- godz. 19.15 - spotkanie autorskie z Konradem Górą - prowadzenie Jacek Bierut
- godz. 20.30 - spotkania autorskie z Thomasem Pletzingerem- prowadzenie Ulrike Poetzsch
- godz. 22.00 - koncert zespołu KORMORANY
Sobota, 29.11.2008
- od godz. 17.30 - stoisko z książkami wszystkich autorów oraz płyty zespołów, równolegle slajdshow
- godz. 18.00 - spotkanie autorskie z Robertem Rybickiem - prowadzenie Piotr Czerniawski
- godz. 19.15 - spotkania autorskie z Sašą Stanišićem - prowadzenie Ulrike Poetzsch
- krótka przerwa
- godz. 21.00 - slam prozatorski - prowadzenie Paweł Piotrowicz
- godz. 22.00 - koncert zespołu ROOM ON MOON
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Historia projektu:
Z początkiem grudnia 2006 roku w DOMU EDYTY STEIN zorganizowany został we współpracy z czasopismem Kulturalno-Literackim „Rita Baum" pierwszy „Polsko-Niemiecki Weekend Literacki". Rozpoczął się on warsztatami literackimi artysty sceny poetry-slam z Berlina, Basa Böttchera. Odbyły się spotkania autorskie z urodzonym na Mazurach i żyjącym w Verden (Niemcy) pisarzem Arturem Beckerem oraz z warszawskim poetą Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim. Gwoździem programu w sobotę wieczorem były: koncert młodego wrocławskiego zespołu „Me Myself and I", konkurs short story slam, oraz występ Basa Böttchera. Na początku grudnia 2007 odbyła się druga edycja. Udział wzięły w niej niemieckie autorki Tanja Dückers i Rebecca Maria Salentin, a z polskiej strony: Agnieszka Kłos, Jerzy Franczak i Cezary Domarus.
Autorzy z Niemiec:
Thomas Pletzinger
Ten urodzony w 1975 roku autor był pierwszym stypendystą, który w ramach programu stypendialnego „Auswärtsspiel" / „Na wyjeździe" Fundacji Kultury Landu Saksonia miał okazję spędzić maj i czerwiec 2006
w DOMU EDYTY STEIN we Wrocławiu. Jego teksty zostały dotychczas nagrodzone wieloma nagrodami, m.in. 11 Nagrodą Literacką MDR (2006) za opowiadanie „Bruck". Tekst ten został bardzo dobrze przyjęty przez wrocławską publiczność w czerwcu 2006. Jego debiut powieściowy „Pogrzeb psa" (marzec 2008) spotkał się z dużym zainteresowaniem w Niemczech i mamy nadzieję, że wrocławska publiczność przyjmie go równie ciepło.
Fot. Juliane Henrich
Saša Stanišić
Ten niemieckojęzyczny autor, znany dziś szeroko w całych Niemczech, urodził się w 1978 roku w Visegradzie, małym miasteczku we wschodniej części Bośni i Hercegowiny. Gdy miał 14 lat wraz z rodzicami musiał opuścić swój kraj ze względu na toczącą się tam wojnę. Od tamtej pory mieszka w Niemczech gdzie tworzy i jest bardzo doceniany. W ostatnich latach jego liczne publikacje, a zwłaszcza powieść „Jak żołnierz gramofon reperował"(2006) doczekały się nominacji oraz nagród w konkursach literackich, jak na przykład Chamisso-Preis Fundacji Roberta Boscha w roku 2008. Jego pierwsza powieść została przetłumaczona na 20 języków, między innymi w 2008 roku na język polski nakładem wydawnictwa Czarne. Autor gościł w DOMU EDYTY STEIN już w październiku 2005 roku w ramach projektu „Transitraum Deutsch".
Fot. Juliane Henrich
Autorzy i zespoły z Polski:
Konrad Góra
Ten urodzony w 1978 roku autor mieszka we Wrocławiu. Publikował w Odrze, Studium, Portrecie, Monadzie, Ricie Baum, Tyglu Kultury, Cegle, antologii „ Ziemie uzyskane„. Laureat turnieju im. Rafała Wojaczka we Wrocławiu (dwukrotnie w 1998 i 2007 r.) i w Gliwicach. Zwycięzca slamu prozatorskiego na Festiwalu Czasopism (nagroda jury i publiczności) oraz laureat Wiosny Poetyckiej. Tytułowy bohater filmu "Konrad Góra" w reżyserii Anny Jadowskiej jednej najzdolniejszych reżyserek młodego pokolenia. Organizator cyklu spotkań poetyckich pt. „Gra podwójna„ w Cafe Utopia. Na jesień 2008 r. nakładem biblioteki Rita Baum ukaże się jego debiutancki tom wierszy pt. „Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem".
Fot. Adam Zapała
Robert Rybicki
Urodził się w 1976 roku w Rybniku. Poeta, prozaik, pedagog-happener.
Były redaktor pisma artystycznego „Plama„ w Rybniku i tygodnika „Nowy czas" w Londynie. Publikował w Kresach, Tyglu Kultury, Arkadii, Kursywie, Literacjach, Śląsku. Autor trzech książek poetyckich: „Kod genetyczny„ (Rybnik 2000), „Epifanie i katatonie„ (Instytut Mikołowski 2003) i „Motta robali„ (Instytut Mikołowski 2005).
W przygotowaniu kolejne trzy : „Nie na mowy„, „Gram, mózgu„ i „Stos gitar„.Laureat nagrody Prezydenta Miasta Rybnika (2005), konkursu poetyckiego „O liść konwalii„ im. Zbigniewa Herberta w Toruniu oraz Tyskiego Lata Poetyckiego.
Fot. Gil Gilling
KORMORANY
Legenda wrocławskiego undergroundu. Zespół powstał w 1984 r., początkowo jego koncerty przypominały happeningi. Od początku lat 90 zespół stale współpracuje z teatrami w Polsce - przede wszystkim z teatrem Im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Piotrem Cieplakiem - jednym z najwybitniejszych reżyserów teatralnych średniego pokolenia. Zespół przygotował muzykę do kilkudziesięciu spektakli teatralnych, występował min. w USA, Albanii, Holandii, Słowenii, Anglii, Niemczech. Płyta pt. „Miasto„, która ukazała się w 2008 r. nakładem Rity Baum jest dopiero druga w długiej historii zespołu. Więcej na www.myspace.com/kormorany
Fot. Natalia Daszkiewicz
ROOM ON MOON
Nowy projekt muzyków legendarnego PROGRRAMU (Wojtka Dobrowolskiego - gitara, Marcina Witkowskiego - perkusja, Andrzeja Nawrockiego - inst.. klawiszowe), którzy zaprosili do współpracy portugalskiego wokalistę Joao Souse. Room on Moon gra współczesną muzykę rockową, która nie odcina się od tradycji. Więcej na www.myspace.com/roomonmoon
Fot. Maciej Stawiński
Organizatorzy:
Towarzystwo im. Edyty Stein
Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne Rita Baum
Projekt wspierany przez:
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu
Robert Bosch Stiftung
Kontakt:
Paweł Piotrowicz
tel. 888 509 142
pawelpiotrowicz1@poczta.onet.pl
gg: 575205