MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA, 29 KWIETNIA 2008
Centrum Kultury w Lublinie
14:00 Lekcja otwarta Lubelskiego Teatru Tańca
Parking przed Centrum Kultury
17:00 Młody Taniec
Sala Czarna - wstęp wolny
l Zespół Taneczny Rytm → miniatura taneczna „Planety"
choreografia: Noibis Licea, Zofia Jakubowska, Katarzyna Woźniak
muzyka: P.Gabriel, M.Hart
tańczą: Magda Ciupa, Dominika Gałka, Marta Furta, Agata Mizak, Kinga Ostrowska, Joanna Sadowska, Aleksandra Sadurska, Natalia Zawrotniak
Zespół powstał w Centrum Kultury w 1991 roku. Został założony i jest prowadzony do dzisiaj przez Zofię Jakubowską. Rytm jest zespołem o charakterze estradowym liczącym obecnie 80 członków - dzieci i młodzieży w wieku 4-15 lat. Młodzi tancerze uczą się elementów tańca klasycznego, ludowego, towarzyskiego, współczesnego oraz tańców innych narodów, a także gimnastyki artystycznej.
Jednym z ważniejszych osiągnięć Zespołu to Puchar za zajęcie I miejsca w Wojewódzkich Otwartych Spotkaniach Tanecznych w Lublinie oraz nagrody i wyróżnienia w Przeglądzie „Scena Młodych" w Lublinie.
l Grupa Taneczna Galatea → miniatura taneczna "Podwójne życie Weroniki"
choreografia: Emilia Osińska-Marczak
muzyka: Zbigniew Preisner
tańczą: Justyna Sala, Ilona Błaszczyk, Sylwia Caboń, Olga Lewandowska.
Choreografia dotyka tematu poszukiwania i odkrywania swojej tożsamości, swego wewnętrznego "ja", które czasem tak skrzętnie kryjemy przed światem.
Poczucie spójności i harmonii wewnętrznej jest stanem idealnym, do którego dążą bohaterki choreografii i który w końcu, wydają się osiągać. Spełnieniu towarzyszy spokój i ukojenie.
Grupa powstała w 2001 roku przy Nałęczowskim Domu Kultury. Instruktorem i choreografem Grupy jest Emilia Osińska-Marczak. Na przestrzeni tych kilku lat Zespół przeszedł swoistą transformację zarówno w swej strukturze jak i w repertuarze, który wybierają. Początkowo Grupa zajmowała się formami tańca estradowego. Od kilku lat Grupa próbuje swoich sił w technikach tańca współczesnego i wydaje się, że właśnie w tym stylu odnajdują swoją taneczną drogę. Ich taniec to połączenie modernu i różnych technik tańca współczesnego.
l Grupa Allegro → „8 milimetrów nieba"
choreografia: Renata Jakimiuk
muzyka: J.S.Bach
tańczą: Monika Świeca, Angelika Zarecka, Patrycja Rumińska, Ewelina Sołowiej, Weronika Kukla, Anna Zarecka, Aleksandra Bartylak, Aleksandra Klasura, Sylwia Sułek, Diana Harasymiuk.
Allegro jest najstarszą grupą zespołu Estrada Dziecięca, który od 20 już lat istnieje przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Tańca w Chełmie. W obecnym składzie tańczy od września 2006 roku. Kierownictwo nad grupą sprawują Renata i Sebastian Jakimiuk.
l Społeczne Ognisko Baletowe → etiudy taneczne
Walc - muz. Dymitr Szostakiewicz 3,36 choreografia Walentyna Łysenkowa Taniec cygański - muz. Piotr Selim 3.30 choreografia Walentyna Łysenkowa.
Impresja współczesna - muz. B.Mahmoudi, 2,01 + 2,0 choreografia Agnieszka Bidacha
Społeczne Ognisko Baletowe w Lublinie zajmuje się promocją tańca artystycznego od 1956 roku. Z okazji jubileuszu 50 - lecia z okazji otrzymało prestiżową nagrodę Gloria Artis przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na początku kwietnia zespół Ogniska Baletowego powrócił z Belgii, gdzie pod okiem belgijskiego choreografa Luca Morena i we współpracy z grupą baletową z Neerpelt pracował nad przygotowaniem suity baletowej pt „Magiczne Miasto" inspirowanej historią Lublina, opartej na kanwie filmu Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk.
Autorem muzyki jest znany polski kompozytor muzyki filmowej prof. Henryk Kuzniak. Magiczne miasto zostanie zaprezentowane podczas koncertu galowego Międzynarodowych Dziecięco-Młodzieżowych Spotkań Baletowych w lipcu.
l TEATR TAŃCA ES - DZIELNICOWY DOM KULTURY S MCZECHÓW → Fragmenty spektaklu „Wariacje na temat jesieni"
choreografia: Renata Pyszniak
muzyka: collage
wykonawcy: Maja Winiarska, Joanna Rogala, Joanna Brzezińska, Eliza Maruszak, Julia Siegieda, Urszula Byś, Wojciech Kaleniecki, Bartosz Lorenz.
Na początku kwietnia spektakl „Wariacje na temat jesieni" otrzymał jedną z trzech równorzędnych nagród XXX edycji SCENY MŁODYCH, Przeglądu Teatrów Młodzieżowych i Kabaretów MŁODY TEATR..."za malowniczą i poetycką wizję, oraz znakomitą choreografię i dojrzałe wykonanie spektaklu" Indywidualną nagrodę dla reżysera otrzymała Pani Renata Pyszniak, a wyróżnienia dla aktorów Julia Siegieda, Bartłomiej Lorenc i Eliza Maruszak
W ubiegłym roku roku Teatr Tańca ES otrzymał Złotą Maskę na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu za spektakl „O nas paranojas"
l Katarzyna Żminkowska & Ewelina Drzał (GTWPL) → „Cień Anioła"
koncept i choreografia: Katarzyna Żminkowska
muzyka: Artur Mańka, Thomas Newman
tańczą: Ewelina Drzał i Katarzyna Żminkowska
Katarzyna Żminkowska - tancerka, choreografka i lingwistka. Ewelina Drzał - tancerka, choreografka i ... przyszła pani doktor. Naukę tańca obie rozpoczęły w Studiu Baletowym w Rzeszowie pod okiem Laili Arifuliny. Ewelina przez sześć lat współpracowała z zespołem Impet, gdzie też doskonaliła swoje umiejętności. Po zauroczeniu tańcem klasycznym nadszedł czas fascynacji tańcem współczesnym. Uczestniczyły w licznych warsztatach i festiwalach. Kasia od roku 2006 związana jest z Eksperymentalnym Studiem Tańca w Krakowie, gdzie ma styczność z techniką Iwony Olszowskiej. Ewelina tańczy w Grupie Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej pod kierownictwem Anny Żak. Obie ukończyły Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny z dziedziny tańca współczesnego. Ich duet „Cień Anioła" został nagrodzony II miejscem w I Ogólnopolskim Konkursie Małych Form Tańca Współczesnego "Anioł" 2006 w Krakowie.
l Justyna Koństanczuk - intro_roll
reżyseria, kreacja: Justyna Konstańczuk
współpraca: daria dziedzic
muzyka: Aphex Twins
Studentka (psychopedagogiki z logopedią na Wydziale Nauk Społecznym KUL)
Absolwentka (studium instruktorskiego o specjalizacji taniec współczesny w Białymstoku)
Uczestniczka (szkoleń Nike, Fitness w Warszawie i Lublinie, wielu warsztatów tanecznych i festiwali, m.in..: Międzynarodowe Prezentacje Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu ; Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej w Bytomiu; Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie; Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku)
Była tancerka młodzieżowej grupy tańca współczesnego i Grupy Przejściowej w Białymstoku, obecnie tancerka Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.
Instruktor tańca współczesnego, strechu, kursów Nike, fitnessu, zajęć tanecznych dla dzieci.
18:30 „ Monumenty - Taniec" - otwarcie wystawy fotograficznej Roberta Frąckowiaka
laureata I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Taniec - energia ciała i wyobraźni"
foyer Sali Nowej
„ciało_obraz_przestrzeń" - wystawa studentów II roku Animacji Kultury UMCS i III roku grafiki Wydziału Artystycznego UMCS
Korytarze Centrum Kultury
19:00 Gilles Jobin „Ryzykowna mowa"
Sala Nowa
choreografia:Gilles Jobin
wykonanie: Jean-Pierre Bonomo, Gilles Jobin, Richard Kabore, Sung-Im Kweon, Susana Panades Diaz, Rudi Van der Merwe
muzyka: Cristian Vogel
światła: Daniel Demont
Gilles Jobin dekontekstualizuje najbardziej konkretne i trwałe elementy własnego języka, a następnie dogłębnie je analizuje z różnych perspektyw. Głosy, języki, ściągnięte z Internetu teksty historyczne oraz te aktualne, są przekształcane i manipulowane do momentu, w którym zaczynają tworzyć monolityczne, poetyckie środowisko.
20:30 kino tańca
Klub Centrala
video prezentacje taneczne
22:00 jam dance session - otwarta improwizacja
Studio Akademii