Redakcja RITY BAUM ma zaszczyt zaprosić na RITA FEST – pierwszy od 10 lat festiwal czasopism literackich we Wrocławiu. W ramach festiwalu odbędzie się szereg ognistych paneli dyskusyjnych, w trakcie których mamy nadzieję omówić najważniejsze problemy, związane z działalnością niskonakładowych pism literackich i artystycznych, dotyczące m.in. marketingu, polityki wydawniczej, kwestii światopoglądowych i politycznych, funkcjonowania w skali lokalnej i ogólnopolskiej.
Do udziału w dyskusjach zostali zaproszeni redaktorzy najważniejszych pism literackich, założonych w ostatnich dwóch dekadach, krytycy literaccy oraz redaktorzy-debiutanci z ostatnich lat.
W ramach festiwalu odbędą się liczne imprezy towarzyszące, m.in. koncerty (Ziemia Planeta Ludzi, Ba-lan Soundystem, Brudne Dzieci Sida/Glebogryzarka P-45), Short Story Slam – konkurs na krótkie opowiadanie, performance i instalacje.
Dokładny program festiwalu:
RITA FEST no. 1
ATAK CZASOPISM
Młode pisma literacko-artystyczne
Wrocław, 4-6 czerwca 2007
• godz. 16.00: PANEL „Lokalność, ale jaka?”
Udział biorą: Wojciech Brzoska („Kursywa”), Bernadetta Darska („Portret”), Zdzisław Jaskuła („Tygiel Kultury”), Iwona Łazicka-Pawlak („Borussia”), Piotr Michałowski („Pogranicza”), Magdalena Rabizo-Birek („Fraza”)
Prowadzenie: Wojciech Browarny (Uniwersytet Wrocławski)
Panel poświęcony problematyce związanej z funkcjonowaniem czasopism literackich w regionach, z udziałem redaktorów pism, wokół których koncentrują się lokalne środowiska, związane z młodą literaturą.
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58:
• godz. 16.00-18.00: projekt WITRYNA – Ewelina Ciszewska
(performance / instalacja)
Ewelina Ciszewska – dyplomowana aktorka pantomimy. W 2000 r. ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1996 r. współpracuje z wrocławskim Teatrem Formy Józefa Markockiego. Od kilku lat zajmuje się sztuką performance.
Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5:
• godz. 18.00: PANEL „Powrót centrali?”
Udział biorą: Przemysław Czapliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Zdzisław Jaskuła („Tygiel Kultury”), Konrad Kęder („Fa-art”), Paweł Lekszycki („Kursywa”), Maciej Melecki („Arkadia”), Magdalena Rabizo-Birek („Fraza”)
Prowadzenie: Adam Poprawa (Uniwersytet Wrocławski)
Dyskusja wokół książki prof. Przemysława Czaplińskiego „Powrót centrali. Literatura w nowej rzeczywistości”, będącej szeroko zakrojoną próbą syntezy tendencji obecnych w literaturze współczesnej, omawiającej m.in. sytuację na rynku książki i czasopism literackich.
• godz. 20.00: KONCERT Ziemia Planeta Ludzi (Wrocław)
Ziemia Planeta Ludzi – istniejący od roku wrocławski zespół. Ich muzyka to połączenie lirycznej i medytacyjnej frazy, junglowych rytmów z ekspresją podbarwionego akcentami etnicznymi free jazzu. Muzycy starają się penetrować przestrzenie dźwiękowe omijane często w konwencjonalnych gatunkach, przestrzenie szmerów i nieartykułowanych dźwięków, które są tworzywem ich kompozycji. Zespół gra w składzie: Piotr Łyszkiewicz – tenor sax, didgeridoo, Janek Słowiński – perkusja, puszki, Michał Karbowski – git. elektryczna.
• godz. 14.00: PANEL „Weterani. O sytuacji czasopism w latach 90.”
Udział biorą: Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), Mariusz Grzebalski (b. „Nowy Nurt”), Marek Wasilewski („Czas Kultury”)
Prowadzenie: Maciej Melecki („Arkadia”), Aleksandra Zoń („Rita Baum”)
Debata poświęcona gwałtownemu rozwojowi czasopism literackich w latach 90. ubiegłego wieku, z udziałem Mariusza Grzebalskiego, redaktora naczelnego nieistniejącego już pisma „Nowy Nurt”, Pawła Dunina-Wąsowicza, szefa „Lampy i Iskry Bożej” (obecnie „Lampy”) oraz Marka Wasilewskiego z „Czasu Kultury”; swoista próba rekapitulacji boomu, rozliczenia wykorzystanych i zmarnowanych szans.
• godz. 16.00: PANEL „Pospolite ruszenie”
Udział biorą: Piotr Marecki („Ha!art”), Dariusz Nowacki („Opcje”), Wojciech Rusinek („artPapier”), Radosław Wiśniewski („Red”)
Prowadzenie: Urszula Glensk (Uniwersytet Wrocławski)
Dyskusja wokół książki „Pospolite ruszenie. Czasopisma kulturalno-literackie w Polsce po 1989 roku” pod redakcją Piotra Mareckiego, redaktora naczelnego „Ha!artu”, zbioru 28 rozmów z redaktorami najważniejszych nowych pism literackich w Polsce.
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58:
• godz. 16.00-18.00: projekt WITRYNA – Monika Konieczna
(performance / instalacja)
Monika Konieczna – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby, aktorka Teatru Formy, brała udział w festiwalach sztuki w kraju i za granicą, interesuje się symbolem i znakiem w sztuce, archetypami w kulturach i psychologią.
Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5:
• godz. 18.00: PANEL „Biblioteka Babel? Polityka wydawnicza czasopism”
Udział biorą: Jerzy Franczak („Nowy Wiek”), Roman Honet („Studium”), Paweł Kozioł („Wakat”), Piotr Marecki („Ha!art”), Marek Parulski („Portret”)
Prowadzenie: Piotr Czerniawski („Rita Baum”)
Debata poświęcona polityce wydawniczej czasopism, z udziałem redaktorów pism literackich, prowadzących własne biblioteki i serie, służąca omówieniu taktyk i strategii wydawniczych oraz przyszłości niszowej działalności tego typu.
• godz. 20.00: SHORT STORY SLAM – pula nagród 500 PLN
Konkurs na krótkie opowiadanie; biorący udział czytają zgłoszone do konkursu utwory (wymagania: maksimum 1 strona znormalizowanego maszynopisu, tekst w dwóch kopiach), głosuje publiczność oraz profesjonalne jury. Jedyny w Polsce slam prozatorski.
Jury: Jacek Bierut (Wrocław), Jerzy Franczak (Kraków), Mariusz Grzebalski (Poznań)
Prowadzenie: Paweł Piotrowicz („Rita Baum”)
• ok. godz. 22.00: KONCERT Ba-lan Soundsystem (Warszawa)
Ba-lan Soundsystem powstał na przełomie sierpnia i września 2005 roku. Pablopavo (Vavamuffin, Zjednoczenie Soundsystem, Sedativa) na mikrofonie, Dubbist (Vavamuffin), odpowiadający za wszelkiego rodzaju efekty specjalne (duby na żywo, skrecze) i selektor Rootsdrivah, specjalista od muzyki, wydobywającej się za pośrednictwem głośników z czarnych płyt – prezentują mieszankę praktycznie wszystkich odmian muzyki jamajskiej – od roots reggae i dubu po dancehall i jungle.
• godz. 14.00: PANEL „Marketing młodoliteracki”
Udział biorą: Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), Grzegorz Nurek („Studium”), Jan Sowa („Ha!art”)
Prowadzenie: Marcin Czerwiński (Uniwersytet Wrocławski)
Czy młoda literatura może odnieść sukces na wolnym rynku? Czy niszowa działalność wydawnicza powinna funkcjonować w twardych realiach ekonomicznych, czy też powinna polegać na dotacjach? Te i inne pytania padną podczas panelu dyskusyjnego, poświęconego „sprzedawaniu” czasopism młodoliterackich.
• godz. 16.00: PANEL „Piąta władza”
Udział biorą: Kinga Dunin („Krytyka Polityczna”), Ewa Miszczuk („Rita Baum”), Joanna Mueller („LiteRacje”), Igor Stokfiszewski („Krytyka Polityczna”)
Prowadzenie: Piotr Czerniawski („Rita Baum”)
Debata dotycząca celowości utrzymywania w pismach literackich i artystycznych wyrazistego profilu światopoglądowego oraz angażowania się redakcji czasopism w działalność polityczną.
_________________________________________________________
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58:
• godz. 16.00-18.00: projekt WITRYNA – Przemysław Sanecki
(performizm)
Przemysław Sanecki – ur. 1977. Artysta interdyscyplinarny, zajmujący się sztuką performance i wideo. Oprócz kilkudziesięciu indywidualnych wystąpień (od roku 1999) brał udział w festiwalach performance i wystawach zbiorowych. W roku 2005 ukończył ASP we Wrocławiu na kierunku grafika. Pracuje we Wrocławiu, mieszka pod Wrocławiem.
_________________________________________________________
Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5:
• godz. 18.00: PANEL „Debiuty”
Udział biorą: Maria Cyranowicz („Wakat”), Radosław Wiśniewski („Red”), Kamila Pawluś („Tekstualia”)
Prowadzenie: Paweł Piotrowicz („Rita Baum”)
Spotkanie z redaktorami czasopism debiutujących na rynku wydawniczym w ostatnich dwóch latach, realizujących odmienne podejścia i strategie – awangardowe, akademickie i tradycyjne.
• godz. 20.00: SPOTKANIE – Promocja książki Jerzego Franczaka pt. GRAWITACJE wydanej przez pismo „Rita Baum”
Prowadzenie: Piotr Czerniawski („Rita Baum”)
Jerzy Franczak (ur. 1978), prozaik i urlopowany poeta. Publikuje głównie w „Twórczości”, „Kresach”, „FA-arcie” i „Ricie Baum”. Redaguje pismo literacko-artystyczne „Nowy Wiek”. Jest autorem zbiorów wierszy: Samoobsługa (1997), Półmrok (1998), Języki lodowca (2000), Król rdzy (2006), zbiorów opowiadań: Trzy historye (2001), Szmermele (2004), Algi, kalki, zębatki (2004), powieści: Przymierzalnia (2007) oraz rozprawy o Sartrze i Gombrowiczu pt. Rzecz o nierzeczywistości (2002).
• godz. 22.00: KONCERT Brudne Dzieci Sida (Poznań), Glebogryzarka P-45 (Poznań)
Brudne Dzieci Sida/Glebogryzarka P-45 – koncert dwóch jednosobowych zespołów legendarnego Patyczaka, muzyka i wokalisty punkrockowego. Patyczak grający na gitarze akustycznej daje więcej czadu niż niejedna kapela w pełnym, elektrycznym składzie, a sztandarowy hit, od którego zaczyna się każdy koncert – „Trzy akordy, darcie mordy” – oddaje istotę jego grania. Proste, ale niezwykle ekspresyjne piosenki z wpadającymi w ucho refrenami oraz komentarze rzucane ze sceny w przerwach na wymianę pękających co chwilę strun – potrafią porwać i rozbawić nawet najbardziej oporną publiczność. Na koncercie Patyczak zaprezentuje, prócz żelaznych hitów Brudnych Dzieci Sida, swoje ostatnie muzyczne wcielenie: emigracyjny projekt GLEBOGRYZARKA P-45. Glebogryzarka to maszyna, na której pracował, zakładając tereny zielone pod Dublinem, a P-45 to kwit, który mu wręczono, wyrzucając go z pracy. Piosenki napisane podczas pobytu w Irlandii opowiadają o radościach i troskach emigracyjnego życia.
______________________________________________________________
PROJEKT Dariusza Sasa: „Tramwaj z poezją”
Tramwaj Konstal 102Na, ozdobiony wierszami poetów wrocławskich przez dwa miesiące będzie kursował po ulicach Wrocławia. Rozruch: 4 czerwca o godz. 11.00
______________________________________________________________
Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp wolny.
Organizatorzy zastrzegają, że program może ulec niewielkim zmianom.
Mapa zdarzeń festiwalu:
Festiwal dofinansowała Gmina Wrocław.
Festiwal zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerzy:
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu
MPK we Wrocławiu
Fundacja ART Transparent
Klub festiwalowy:
Klubokawiarnia Mleczarnia
Sponsorzy:
Hotel Savoy
Reklama Tęczowa
Klubokawiarnia Mleczarnia
Patronat medialny:
Akademickie Radio LUZ
G-punkt.pl
Relaz.pl
Independent.pl
„Aktivist”
„Gazeta Wyborcza”
Do udziału w dyskusjach zostali zaproszeni redaktorzy najważniejszych pism literackich, założonych w ostatnich dwóch dekadach, krytycy literaccy oraz redaktorzy-debiutanci z ostatnich lat.
W ramach festiwalu odbędą się liczne imprezy towarzyszące, m.in. koncerty (Ziemia Planeta Ludzi, Ba-lan Soundystem, Brudne Dzieci Sida/Glebogryzarka P-45), Short Story Slam – konkurs na krótkie opowiadanie, performance i instalacje.
Dokładny program festiwalu:
RITA FEST no. 1
ATAK CZASOPISM
Młode pisma literacko-artystyczne
Wrocław, 4-6 czerwca 2007
Poniedziałek, 4 czerwca
Instytut Filologii Polskiej, pl. Nankiera 15 (sala Nehringa):• godz. 16.00: PANEL „Lokalność, ale jaka?”
Udział biorą: Wojciech Brzoska („Kursywa”), Bernadetta Darska („Portret”), Zdzisław Jaskuła („Tygiel Kultury”), Iwona Łazicka-Pawlak („Borussia”), Piotr Michałowski („Pogranicza”), Magdalena Rabizo-Birek („Fraza”)
Prowadzenie: Wojciech Browarny (Uniwersytet Wrocławski)
Panel poświęcony problematyce związanej z funkcjonowaniem czasopism literackich w regionach, z udziałem redaktorów pism, wokół których koncentrują się lokalne środowiska, związane z młodą literaturą.
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58:
• godz. 16.00-18.00: projekt WITRYNA – Ewelina Ciszewska
(performance / instalacja)
Ewelina Ciszewska – dyplomowana aktorka pantomimy. W 2000 r. ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1996 r. współpracuje z wrocławskim Teatrem Formy Józefa Markockiego. Od kilku lat zajmuje się sztuką performance.
Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5:
• godz. 18.00: PANEL „Powrót centrali?”
Udział biorą: Przemysław Czapliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Zdzisław Jaskuła („Tygiel Kultury”), Konrad Kęder („Fa-art”), Paweł Lekszycki („Kursywa”), Maciej Melecki („Arkadia”), Magdalena Rabizo-Birek („Fraza”)
Prowadzenie: Adam Poprawa (Uniwersytet Wrocławski)
Dyskusja wokół książki prof. Przemysława Czaplińskiego „Powrót centrali. Literatura w nowej rzeczywistości”, będącej szeroko zakrojoną próbą syntezy tendencji obecnych w literaturze współczesnej, omawiającej m.in. sytuację na rynku książki i czasopism literackich.
• godz. 20.00: KONCERT Ziemia Planeta Ludzi (Wrocław)
Ziemia Planeta Ludzi – istniejący od roku wrocławski zespół. Ich muzyka to połączenie lirycznej i medytacyjnej frazy, junglowych rytmów z ekspresją podbarwionego akcentami etnicznymi free jazzu. Muzycy starają się penetrować przestrzenie dźwiękowe omijane często w konwencjonalnych gatunkach, przestrzenie szmerów i nieartykułowanych dźwięków, które są tworzywem ich kompozycji. Zespół gra w składzie: Piotr Łyszkiewicz – tenor sax, didgeridoo, Janek Słowiński – perkusja, puszki, Michał Karbowski – git. elektryczna.
Wtorek, 5 czerwca
Instytut Filologii Polskiej, pl. Nankiera 15 (sala Nehringa):• godz. 14.00: PANEL „Weterani. O sytuacji czasopism w latach 90.”
Udział biorą: Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), Mariusz Grzebalski (b. „Nowy Nurt”), Marek Wasilewski („Czas Kultury”)
Prowadzenie: Maciej Melecki („Arkadia”), Aleksandra Zoń („Rita Baum”)
Debata poświęcona gwałtownemu rozwojowi czasopism literackich w latach 90. ubiegłego wieku, z udziałem Mariusza Grzebalskiego, redaktora naczelnego nieistniejącego już pisma „Nowy Nurt”, Pawła Dunina-Wąsowicza, szefa „Lampy i Iskry Bożej” (obecnie „Lampy”) oraz Marka Wasilewskiego z „Czasu Kultury”; swoista próba rekapitulacji boomu, rozliczenia wykorzystanych i zmarnowanych szans.
• godz. 16.00: PANEL „Pospolite ruszenie”
Udział biorą: Piotr Marecki („Ha!art”), Dariusz Nowacki („Opcje”), Wojciech Rusinek („artPapier”), Radosław Wiśniewski („Red”)
Prowadzenie: Urszula Glensk (Uniwersytet Wrocławski)
Dyskusja wokół książki „Pospolite ruszenie. Czasopisma kulturalno-literackie w Polsce po 1989 roku” pod redakcją Piotra Mareckiego, redaktora naczelnego „Ha!artu”, zbioru 28 rozmów z redaktorami najważniejszych nowych pism literackich w Polsce.
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58:
• godz. 16.00-18.00: projekt WITRYNA – Monika Konieczna
(performance / instalacja)
Monika Konieczna – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby, aktorka Teatru Formy, brała udział w festiwalach sztuki w kraju i za granicą, interesuje się symbolem i znakiem w sztuce, archetypami w kulturach i psychologią.
Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5:
• godz. 18.00: PANEL „Biblioteka Babel? Polityka wydawnicza czasopism”
Udział biorą: Jerzy Franczak („Nowy Wiek”), Roman Honet („Studium”), Paweł Kozioł („Wakat”), Piotr Marecki („Ha!art”), Marek Parulski („Portret”)
Prowadzenie: Piotr Czerniawski („Rita Baum”)
Debata poświęcona polityce wydawniczej czasopism, z udziałem redaktorów pism literackich, prowadzących własne biblioteki i serie, służąca omówieniu taktyk i strategii wydawniczych oraz przyszłości niszowej działalności tego typu.
• godz. 20.00: SHORT STORY SLAM – pula nagród 500 PLN
Konkurs na krótkie opowiadanie; biorący udział czytają zgłoszone do konkursu utwory (wymagania: maksimum 1 strona znormalizowanego maszynopisu, tekst w dwóch kopiach), głosuje publiczność oraz profesjonalne jury. Jedyny w Polsce slam prozatorski.
Jury: Jacek Bierut (Wrocław), Jerzy Franczak (Kraków), Mariusz Grzebalski (Poznań)
Prowadzenie: Paweł Piotrowicz („Rita Baum”)
• ok. godz. 22.00: KONCERT Ba-lan Soundsystem (Warszawa)
Ba-lan Soundsystem powstał na przełomie sierpnia i września 2005 roku. Pablopavo (Vavamuffin, Zjednoczenie Soundsystem, Sedativa) na mikrofonie, Dubbist (Vavamuffin), odpowiadający za wszelkiego rodzaju efekty specjalne (duby na żywo, skrecze) i selektor Rootsdrivah, specjalista od muzyki, wydobywającej się za pośrednictwem głośników z czarnych płyt – prezentują mieszankę praktycznie wszystkich odmian muzyki jamajskiej – od roots reggae i dubu po dancehall i jungle.
Środa, 6 czerwca
Instytut Filologii Polskiej, pl. Nankiera 15 (sala Nehringa):• godz. 14.00: PANEL „Marketing młodoliteracki”
Udział biorą: Paweł Dunin-Wąsowicz („Lampa”), Grzegorz Nurek („Studium”), Jan Sowa („Ha!art”)
Prowadzenie: Marcin Czerwiński (Uniwersytet Wrocławski)
Czy młoda literatura może odnieść sukces na wolnym rynku? Czy niszowa działalność wydawnicza powinna funkcjonować w twardych realiach ekonomicznych, czy też powinna polegać na dotacjach? Te i inne pytania padną podczas panelu dyskusyjnego, poświęconego „sprzedawaniu” czasopism młodoliterackich.
• godz. 16.00: PANEL „Piąta władza”
Udział biorą: Kinga Dunin („Krytyka Polityczna”), Ewa Miszczuk („Rita Baum”), Joanna Mueller („LiteRacje”), Igor Stokfiszewski („Krytyka Polityczna”)
Prowadzenie: Piotr Czerniawski („Rita Baum”)
Debata dotycząca celowości utrzymywania w pismach literackich i artystycznych wyrazistego profilu światopoglądowego oraz angażowania się redakcji czasopism w działalność polityczną.
_________________________________________________________
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58:
• godz. 16.00-18.00: projekt WITRYNA – Przemysław Sanecki
(performizm)
Przemysław Sanecki – ur. 1977. Artysta interdyscyplinarny, zajmujący się sztuką performance i wideo. Oprócz kilkudziesięciu indywidualnych wystąpień (od roku 1999) brał udział w festiwalach performance i wystawach zbiorowych. W roku 2005 ukończył ASP we Wrocławiu na kierunku grafika. Pracuje we Wrocławiu, mieszka pod Wrocławiem.
_________________________________________________________
Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5:
• godz. 18.00: PANEL „Debiuty”
Udział biorą: Maria Cyranowicz („Wakat”), Radosław Wiśniewski („Red”), Kamila Pawluś („Tekstualia”)
Prowadzenie: Paweł Piotrowicz („Rita Baum”)
Spotkanie z redaktorami czasopism debiutujących na rynku wydawniczym w ostatnich dwóch latach, realizujących odmienne podejścia i strategie – awangardowe, akademickie i tradycyjne.
• godz. 20.00: SPOTKANIE – Promocja książki Jerzego Franczaka pt. GRAWITACJE wydanej przez pismo „Rita Baum”
Prowadzenie: Piotr Czerniawski („Rita Baum”)
Jerzy Franczak (ur. 1978), prozaik i urlopowany poeta. Publikuje głównie w „Twórczości”, „Kresach”, „FA-arcie” i „Ricie Baum”. Redaguje pismo literacko-artystyczne „Nowy Wiek”. Jest autorem zbiorów wierszy: Samoobsługa (1997), Półmrok (1998), Języki lodowca (2000), Król rdzy (2006), zbiorów opowiadań: Trzy historye (2001), Szmermele (2004), Algi, kalki, zębatki (2004), powieści: Przymierzalnia (2007) oraz rozprawy o Sartrze i Gombrowiczu pt. Rzecz o nierzeczywistości (2002).
• godz. 22.00: KONCERT Brudne Dzieci Sida (Poznań), Glebogryzarka P-45 (Poznań)
Brudne Dzieci Sida/Glebogryzarka P-45 – koncert dwóch jednosobowych zespołów legendarnego Patyczaka, muzyka i wokalisty punkrockowego. Patyczak grający na gitarze akustycznej daje więcej czadu niż niejedna kapela w pełnym, elektrycznym składzie, a sztandarowy hit, od którego zaczyna się każdy koncert – „Trzy akordy, darcie mordy” – oddaje istotę jego grania. Proste, ale niezwykle ekspresyjne piosenki z wpadającymi w ucho refrenami oraz komentarze rzucane ze sceny w przerwach na wymianę pękających co chwilę strun – potrafią porwać i rozbawić nawet najbardziej oporną publiczność. Na koncercie Patyczak zaprezentuje, prócz żelaznych hitów Brudnych Dzieci Sida, swoje ostatnie muzyczne wcielenie: emigracyjny projekt GLEBOGRYZARKA P-45. Glebogryzarka to maszyna, na której pracował, zakładając tereny zielone pod Dublinem, a P-45 to kwit, który mu wręczono, wyrzucając go z pracy. Piosenki napisane podczas pobytu w Irlandii opowiadają o radościach i troskach emigracyjnego życia.
______________________________________________________________
PROJEKT Dariusza Sasa: „Tramwaj z poezją”
Tramwaj Konstal 102Na, ozdobiony wierszami poetów wrocławskich przez dwa miesiące będzie kursował po ulicach Wrocławia. Rozruch: 4 czerwca o godz. 11.00
______________________________________________________________
Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp wolny.
Organizatorzy zastrzegają, że program może ulec niewielkim zmianom.
Mapa zdarzeń festiwalu:
Festiwal dofinansowała Gmina Wrocław.
Festiwal zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerzy:
Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu
MPK we Wrocławiu
Fundacja ART Transparent
Klub festiwalowy:
Klubokawiarnia Mleczarnia
Sponsorzy:
Hotel Savoy
Reklama Tęczowa
Klubokawiarnia Mleczarnia
Patronat medialny:
Akademickie Radio LUZ
G-punkt.pl
Relaz.pl
Independent.pl
„Aktivist”
„Gazeta Wyborcza”