Wolna Amerykanka - Freestajlowe konfrontacje ze sztuką

Redakcja
Redakcja
Kategoria literatura · 25 lutego 2007

Konfrontacje sztuki w wolnym stylu. Wrocław, Otwarta Pracownia Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich 1.


Serdecznie zapraszamy na cykl wykładów prowadzonych przez Agnieszkę Kłos w Otwartej Pracownia Gepperta we Wrocławiu. Tematem spotkań i dyskusji jest przede wszystkim sztuka współczesna w różnych formach oraz jej związki z przeróżnymi dziedzinami naszego życia. Agnieszka porusza tematy trudne, kontrowersyjne i niewygodne, o których nie mówi się za murami uczelni plastycznych.

Program na marzec:

02 marca 2007 g. 18.00

Walka z pozą - Szaleństwo w najnowszej fotografii

Fotografuje bez względu na okoliczności, bez względu na stan ostrości widzenia czy rozpoznawalność obiektu. W dynamiczny, sprawny, obsesyjny sposób staje się agentką śmierci. Utrzymuje w sobie i dzięki temu również na zdjęciach, stan niesamowitej gęstości, natężenia, napięcia, które można porównać tylko z napięciem seksualnym, erotycznym. Z napięciem życia w człowieku. Ikona szaleństwa we współczesnej fotografii - Nan Goldin.

9 marca 2007 g. 18.00

Dokument doskonały: "Odessa, Odessa", reż. Michale Boganim, Francja, Izrael 2004

Do czego może zaprowadzić człowieka współczesna melancholia? Czy kamerę fotograficzną można porównać do konfesjonału? Jakie ramy przybiera dokument kreacyjny pośrodku Rosji, Nowego Jorku i Tel Awiwu? Diaspora i wykluczenie - jak oswaja się Żydów we współczesnym świecie.

16 marca 2007 g. 18.00

Wielki błękit kontra człowiek - Najnowsze trendy w sztuce i dziennikarstwie internetowym

Ponoć najtrudniejszą sztuką w sieci nie jest zaprojektowanie strony, ale całego systemu, który byłby w równym stopniu interaktywny, co rozwojowy. Sieć musi oddychać. Tymczasem pomysły większości polskich projektantów kończą się na kilku funkcjach, których nikt nie chce po kilku próbach używać. Czy ktoś pamięta jeszcze, że komunikacja to podstawowa cecha Internetu i ludzi?

23 marca 2007 g. 18.00

Miasta pedalskie i stepy akermańskie - Koncepcje współczesnej architektury europejskich miast

Berlin pozostaje modelowym miastem pedalskim, to znaczy karmiącym się tym, co powierzchniowe i atrakcyjne wizualnie, ale nie pozostawiające niczego w zamian. Berlin to miasto mistrzów oświetlenia, świata rozumianego jako tafla, powierzchni informacyjnej, płaszczyzny do sprzedaży reklam. Miasta Wschodu (stepy akermańskie), nie przyjmują technologii jako czegoś oczywistego. A jeśli się ona pojawia, przyjmowana jest jako znak - pozdrowienie od Obcego. Bywa niszczona, lekceważona, traktowana jako element burzący strukturę.

30 marca 2007 g. 18.00

Gdzie się podziały tamte dizajny? - Spotkanie z redaktorem pisma "2+3D"

Jaki jest światowy dizajn w sieci? To połączenie wszystkiego, co kojarzy się z nowością: radia, muzyki z pliku MP3, grafiki i animacji oraz video. W ich wykorzystaniu prześcigają się teraz właściciele stron. To tak, jakby dopiero co odkryli możliwości, drzemiące w Internecie. W sumie zatoczyli całkiem logiczne koło: od śmietnika do śmietnika. A w realu?

Agnieszka Kłos - znana jako agniusza. Stypendystka Ministra Kultury na warsztatach literackich prowadzonych przez Jerzego Pilcha, Tadeusza Słobodzianka i Ingmara Villqista. Laureatka wielu konkursów literackich, m.in. pierwszego internetowego konkursu literackiego organizowanego przez serwis Wywrota.pl i konkursu Uniwersytetu Gdańskiego, w którym otrzymała wyróżnienie ex aequo z Dorotą Masłowską. Pracowała w "Gazecie Wyborczej" i "Dużym Formacie". Jest redaktorką pisma "Rita Baum" i magazynu internetowego www.ritabaum.serpent.pl. Publikuje analizy, krytyki, felietony i recenzje m.in. w "Pozytywie", portalach www.e-teatr.pl, www.swaitobrazu.pl, www.feminoteka.pl. Wykłada fotografię prasową w Dolnośląskiej Szkole Wyższej Edukacji TWP we Wrocławiu. Prowadzi literackie i dziennikarskie blogi w sieci (www.agniusza.blog.pl, www.ifigenia.blog.pl).