Wiedźmin – książki o bohaterze uniwersalnym

Paweł Kaczorowski
Paweł Kaczorowski
Kategoria literatura · 30 listopada 2024

Białowłosy Geralt z Rivii, czyli postać łowcy potworów stworzona przez polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego wciąż zjednuje sobie nowych czytelników na całym świecie. Historia o wiedźminie to proza kultowa, wpisująca się nie tylko w obszar klasyki literatury fantastycznej, ale ma już ugruntowane miejsce w szeroko rozumianej popkulturze.



Książki z serii Wiedźmin to ciekawe pełna niebezpieczeństw przygody, ale także pełne refleksji moralnych dotyczących sprawiedliwości i ludzkiej natury. W historiach o Geralcie lojalność, zdrada, zagadnienia dotyczące dobra i zła mają szerszy wymiar znaczeniowy, przez co bohater zyskuje miano uniwersalnego.

Przygody Geralta popularne nie tylko w Polsce

Sława postaci Geralta z Rivii nie ogranicza się tylko do Polski. Przygody tego bohatera rozgrywające się w świecie fikcyjnym mają znaczenie uniwersalne, czyli bliskie każdemu. Wiedźmin, jako postać zbudowana ze sprzeczności, to jednocześnie zabójca potworów i człowiek, który ma kodeks moralny, niepozwalający być obojętnym wobec niesprawiedliwości.

Z jednej strony pragnie żyć w odosobnieniu, ale ma też duże poczucie obowiązku i w konsekwencji stoi wobec niełatwych wyborów i dylematów moralnych. To właśnie sprawia, że Geralt jest bliski współczesnemu czytelnikowi bez względu na geograficzne lub kulturowe różnice.

Książki o wiedźminie czymś więcej niż lekką rozrywką

Cykl o wiedźminie to z pewnością już klasyka literatury fantasy, ale jednocześnie coś więcej. Andrzej Sapkowski czyni swoje dzieła niezwykle bogatymi w najróżniejsze motywy kulturowe, historyczne i mitologiczne. Przedstawia nam świat, w którym nie brakuje odwołań do słowiańskich legend, podań i wierzeń. To właśnie dzięki temu seria książek o wiedźminie ma także ogromny wymiar poznawczy i edukacyjny.

Polski czytelnik z łatwością wychwytuje odwołania do własnej kultury, ale może także dowiedzieć się czegoś na temat zapomnianych przedchrześcijańskich wierzeń Europy Środkowej i Wschodniej. Autor wyjątkowo sprawnie łączy ze sobą baśniowe elementy z brutalnym wręcz realizmem. To właśnie dzięki temu przygody Geralta są pełne niespodzianek, magii i starych wierzeń, choć nie brakuje także zdrady, polityki korupcji.

Wpływ książek o Wiedźminie na kulturę masową

Na przestrzeni lat opowieści o Geralcie nabrały cech wyjątkowego fenomenu kulturowego. Z czasem książki z serii Wiedźmin do tego stopnia zaczęły wnikać w popkulturę, że adaptacje przeniknęły do świata gier komputerowych, które pozwoliły na bardzo intensywne zaistnienie postaci Geralta i książek Sapkowskiego daleko poza granicą i Polski. Wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt Red gra „The Witcher”, stała się bestsellerem na skalę światową.

Powstały także komiksy, gadżety inspirowane serią, ale również adaptacje telewizyjne. Wyprodukowano polski serial, w którym w Geralta wcielił się Michał Żebrowski. Z kolei w międzynarodowej produkcji Netflixa w roli tej możemy oglądać Henry’ego Cavilla oraz Liama Hemswortha.

Bez przesady można stwierdzić, że Wiedźmin to już ikona popkultury ceniona nie tylko przez miłośników literatury.