Literackie wspomnienia – nadzieja w literaturze: cytaty, które dodają otuchy

Redakcja
Redakcja
Kategoria literatura · 16 lipca 2024

W trudnych chwilach często chętnie szukamy pocieszenia i otuchy w literaturze. Dobra lektura ma na nas kojący wpływ! W wielu utworach literackich czytelnik może znaleźć mądrość i siłę, które pozwalają przetrwać oraz spojrzeć w przyszłość z większym optymizmem. Oto cytaty, które dodają otuchy. Nadzieja w literaturze niejedno ma imię.

Słowo pisane może być źródłem rozrywki, ale również inspiracji i pocieszenia. Motyw nadziei w literaturze zachęca do wielu przemyśleń. Pomaga odnaleźć siłę oraz wiarę w lepsze jutro.

Cytaty o nadziei z literatury polskiej i światowej

 

Warto czerpać z mądrości zawartej w książkach. Tu znajdziecie zarówno złote myśli z literatury polskiej, jak i światowej. Wszystkie niosą za sobą przesłanie nadziei! Niektóre z tych cytatów są powszechnie znane, cieszą się popularnością i warto je sobie przypomnieć. Inne z kolei to treści, które czekają na odkrycie, ale również napełniają serce otuchą.

 

Oto przykład. „Nadzieja bierze mnie w ramiona i trzyma w swoich objęciach, ociera mi łzy i mówi, że dziś, jutro, za dwa dni wszystko będzie dobrze, a ja jestem na tyle szalona, że ośmielam się w to wierzyć”: napisała Tahereh Mafi w książce „Dotyk Julii”.

Motyw nadziei w literaturze na przykładzie złotych myśli

 

Nadzieje daje nam siłę do walki, pozwala podnieść się po upadkach i wierzyć w lepsze jutro. Oto kilka przykładów tematycznych cytatów z książek oraz wierszy.

 

1/ „Nie porzucaj nadzieje,/ Jakoć sie kolwiek dzieje/ Bo nie już słońce ostatnie zachodzi,/ A po złej chwili piękny dzień przychodzi”. Jan Kochanowski, „Pieśń IX”

W „Pieśni IX” Jan Kochanowski odwołuje się do filozofii stoickiej. Proponuje zachowanie nadziei nawet w obliczu najgorszego kryzysu. Przypomina, że fortuna może się w każdej chwili odwrócić.

 

2/ „Czekaj i nie trać nadziei”. Aleksander Dumas, „Hrabia Monte Christo”

Słynny cytat z powieści Dumasa. Nawet w najciemniejszych momentach życia nie powinniśmy tracić nadziei. Nie wszystko jest stracone!

 

3/ „Nadzieja jest tym upierzonym/ Stworzeniem na gałązce/ Duszy – co śpiewa melodie/ Bez słów i nie milknące”. Emily Dickinson, „Nadzieja jest tym upierzonym…”

Piękny wiersz Dickinson mówi o tym, co najważniejsze. Nadzieja daje nam siłę do przetrwania.

 

4/ „Miejmy nadzieję!… nie tę lichą, marną,/ Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera,/  Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno/ Przyszłych poświęceń w duszy bohatera”. Adam Asnyk, „Miejmy nadzieję!”

W wierszu „Miejmy nadzieję” autor pokazuje, że nadzieja ma dwa oblicza. Może być zalążkiem wielkich czynów i siłą pozwalającą przetrwać niepowodzenia.

 

 5/ „Głupio jest nie mieć nadziei”. Ernest Hemingway, „Stary człowiek i morze”

„Stary człowiek i morze” to ponadczasowa opowieść o uporze, niezłomnej sile ducha i pomysłowości pozwalającej wybrnąć z najgorszej opresji.

Literackie skrzydlate słowa, które dają siłę

 

To tylko kilka przykładów. Literatura obfituje w cytaty o nadziei, które dodają siły, otuchy, motywacji. Warto sięgać po książki i wiersze, otwierające przed nami nowe perspektywy. Pamiętajmy, że zawsze jest nadzieja. Nawet w najtrudniejszych chwilach! Nie traćmy jej z oczu, a ona poprowadzi nas ku lepszej przyszłości.

Na koniec jeszcze dwa znaczące cytaty. „Wiara i nadzieja są cnotami bliźniaczymi. Nadzieja nie jest matką głupich, ale wtajemniczeniem mądrych”: to słowa Jana Twardowskiego z książki „Elementarz Księdza Twardowskiego”. „Żyjmy nadzieją, jak mówią prorocy, dzień w końcu staje, po najdłuższej nocy”: napisał William Shakespeare w słynnej tragedii „Makbet”.

 

Inne cytaty o nadziei, a także cytaty o wspomnieniach oraz różne złote myśli, skrzydlate słowa czy aforyzmy z literatury znajdziecie na stronie urocznica.pl. To blog z recenzjami książek i nie tylko!