W związku z niedawną premierą rewolucyjnej książki Voki Ilnickiej pt. Uniesienie spódnicy. Seksualne doświadczenia i kobieca moc. Czy opowiedziała Ci o tym matka albo przyjaciółka? - redakcja serwisu Wywrota.pl ogłasza konkurs na krótki tekst o współczesnych rytuałach kobiet.
„Tytuł książki Uniesienie spódnicy to polska nazwa rytuału, który po grecku nazywa się ana-suromai i oznacza właśnie uniesienie spódnicy po to, aby ukazać moc joni. Nie jest to jednak rytuał związany z seksem, tylko z kobiecą mocą. Mocą, która mieszka w joni, w macicy, w seksualnym centrum kobiet.” – napisała o swojej książce Voca.
Dominika Ciechanowicz w swojej rezenzji książki Voki Ilnickiej pisze:
„Pierwsza księga w całości poświęcona jest miesiączce – pierwszej, ostatniej i wszystkim pomiędzy. I ta część zrobiła na mnie chyba najmocniejsze wrażenie, bo poruszając kwestię dojrzewania i wchodzenia w kobiecość, dotknęła najgłębszych traum z tego okresu. Traum, okazuje się, wcale niezaleczonych. Wciąż aż za dobrze pamiętam to poczucie bycia nagle wrzuconą w kobiecość, której nie chcę i nie akceptuję, bo z niczym dobrym mi się nie kojarzy. Wciąż aż za dobrze pamiętam złość i niechęć do własnego ciała, które nagle, nie pytając mnie o zdanie, zaczęło się zmieniać.”
W tej wspominanej przez Dominikę pierwszej części książki Voca napisała:
„Gdyby Ania z Zielona Wzgórza świętowała swoją pierwszą miesiączkę nazwałaby ją różaną zorzą”
A potem znajdujemy w Uniesieniu kobiet przykłady celebrowania menstruacji:
„Pierwszy raz na taką uroczystość zaprosiła mnie koleżanka. (…) Każda z nas opowiedziała, co jest dobrego w byciu kobietą, w tym, że się ma miesiączkę i dała dziewczynce prezenty. Ja dodatkowo malowałam ją henną. Gdy zapytałam, jaki chce rysunek, odpowiedziała, że węża. (…) Czułam, że tamtego dnia wydarzyło się coś ważnego dla nas wszystkich – nie tylko dla tej dziewięciolatki. Następnego dnia z relacji, którą podekscytowana zdała swojemu tacie, dowiedziałam się, że najważniejsze było dla niej to, że kobiety ją przyjęły. Tak to ujęła: Kobiety mnie przyjęły.”
Właśnie o takich współczesnych rytuałach jest nasz konkurs: Świętujesz menstruację? Nie świętujesz, ale chciałabyś to robić? Słyszałaś o rytuałach menstruacyjnych z odległych stron świata i zastanawiasz się, jak wprowadzić je do swojego życia? Celebrujesz inne aspekty swojej kobiecości? Jakie? W jaki sposób to Cię wzmacnia?Dlaczego uważasz, że warto? Napisz o tym do Wywroty.pl!
Zasady konkursu Rytuały kobiet:
1. Zadanie: Opisz jeden z kobiecych rytuałów, który wzmaga żeńską moc.
2. Długość tekstu i format: Prosimy aby teksty nie przekraczały jednej znormalizowanej strony (czcionka 12) i nie były krótsze niż jeden akapit. Przysyłajcie pliki doc, docx, odt.
3. Nasz adres: redakcja@wywrota.pl; w temacie napisz „Rytuały kobiet”.
4. Termin: Teksty prosimy przysyłać do 15 lipca 2020.
5. Przysłanie tekstu na adres redakcji jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na jego publikację na łamach serwisu Wywrota.pl.
6. Nagrody: Najciekawsze prace zostaną opublikowane w artykule zbiorowym i nagrodzone następującymi książkami:
Voca Ilnicka
Uniesienie spódnicy. Seksualne doświadczenia i kobieca moc. Czy opowiedziała Ci o tym matka albo przyjaciółka?
Wydano własnym sumptem, Wrocław, 2020
Natalia Miłuńska, Voca Ilnicka
7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność
Wydawnictwo Naya, 2016
Samuel Miller, Między nami chaos
przekład: Magdalena Grala-Kowalska
Wydawnictwo Burda Książki, 2018
Devney Perry, Lista życzeń
przekład: Maria Białek
Wydawnictwo Burda Książki, 2018
Dagmara Skalska, Żyj pozytywnie ze Skalską
Wydawnictwo Burda Książki, 2018
James Wyllie, Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy
przekład: Janusz Ochab
Wydawnictwo Agora, 2020
Redakcja serwisu Wywrota.pl serdecznie dziękuje Fundatorom nagród i zachęca do zapoznania się z ofertami Wydawców:
Voca Ilnicka – https://sklep.seksualnosc-kobiet.pl/
Wydawnictwo Burda Książki - http://www.burdaksiazki.pl/
Wydawnictwo Agora - http://wydawnictwoagora.pl/