Podwyższenie ciśnienia krwi powyżej granic normy nazywamy nadciśnieniem tętniczym. Uważane za chorobę cywilizacyjną wciąż pozostaje najważniejszym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci na całym świecie. Jak rozpoznać tę chorobę? Czy można ją skutecznie wyleczyć?
O nadciśnieniu tętniczym możemy mówić w sytuacji, gdy wysokość ciśnienia skurczowego wynosi powyżej 140 mmHg, a wysokość ciśnienia rozkurczowego powyżej 90 mmHg. Wysokość ciśnienia tętniczego wykazuje związek ze śmiertelnością i zapadalnością na choroby układu krążenia takie jak między innymi: zawał serca, udar mózgu, czy niewydolność serca.
Czym się charakteryzuje nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze zazwyczaj na początku nie daje żadnych objawów. W niektórych przypadkach mogą się pojawić niespecyficzne dolegliwości, które mogą wskazywać na inne schorzenia, dlatego tak trudno wykryć tę chorobę.
Najczęstsze objawy nadciśnienia tętniczego:
- Zawroty głowy
- Zmęczenie
- Krwawienie z nosa
- Zaburzenia snu
- Ucisk w głowie
- Problemy z sercem
- Duszność
- Nerwowość
Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego?
W kwestii nadciśnienia możemy wyróżnić odmiany takie jak:
- Nadciśnienie pierwotne
- Nadciśnienie wtórne
- Nadciśnienie oporne
- Nadciśnienie tętnicze złośliwe
- Nadciśnienie białego fartucha
Nadciśnienie tętnicze pierwotne
Nadciśnienie tętnicze pierwotne nazywane jest również idiomatycznym. Stanowi ono 90% przypadków. Trudno znaleźć jednoznaczną jego przyczynę, najczęściej przyjmuje się, że jest ono spowodowane czynnikami genetycznymi i środowiskowymi, które negatywnie wpływają na działanie jednego lub kilku mechanizmów biorących udział w regulacji ciśnienia tętniczego.
Nadciśnienie tętnicze wtórne
Ten rodzaj nadciśnienia występuje na tle innej choroby. Pojawia się ono przeważnie u osób młodych. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:
- Zespół Cushinga
- Guz chromochłonny
- Przewlekłe choroby nerek
- Nadciśnienie naczyniowo-nerkowe
- Obturacyjny bezdech senny
Nadciśnienie tętnicze oporne, złośliwe i białego fartucha
Nadciśnienie tętnicze oporne to ciśnienie krwi utrzymujące się powyżej wartości docelowych mimo stosowania 3 leków hipotensyjnych z różnych grup. Bardzo niebezpiecznym jest nadciśnienie tętnicze złośliwe, które szybko doprowadza do niewydolności wielu narządów. Wyróżnia się również nadciśnienie tętnicze białego fartucha, uważane za reakcję lękową w obliczu obecności lekarzy podczas badania ciśnienia tętniczego.
Jeżeli zaobserwujesz u siebie takie objawy – w szczególności, gdy występuje kilka na raz, powinieneś skonsultować to z lekarzem w Poradni Kardiologicznej. Wczesne wykrycie tego schorzenia umożliwia zniwelowanie strat, jakie mogą pojawić się w organizmie.