Trądzik skutecznie uprzykrza życie większości nastolatków prawdopodobnie od zarania dziejów. To schorzenie, które daje się we znaki zwłaszcza ze względów estetycznych, co wpływa na obniżoną samoocenę i samopoczucie młodych ludzi. O jego przyczynach i o tym, jak z skutecznie walczyć nim walczyć, piszemy w poniższym artykule.
Jakie są przyczyny i objawy trądziku?
Prawdopodobnie każdy bez najmniejszego problemu umiałby rozpoznać trądzik. Objawia się on charakterystycznymi wypryskami na skórze twarzy, pleców oraz klatki piersiowej. Jego bezpośrednią przyczyną jest zachwianie gospodarki hormonalnej, co prowadzi do wzmożonej pracy gruczołów łojowych. W efekcie na naszej skórze pojawiają się krosty i zaskórniki. Trądzik ma podłoże genetyczne – w około 60 % przypadków dotyczy on osób, których rodzice lub dziadkowie zmagali się z tym problemem. Wpłynąć na jego powstanie może również nieprawidłowa dieta, zła higiena oraz stres.
Wiele młodych osób zastanawia się, kiedy trądzik się kończy, wiążąc jego występowanie z okresem wieku nastoletniego. I rzeczywiście, mamy dobrą wiadomość – zazwyczaj po 20. roku życia, gdy ustabilizuje się praca gruczołów łojowych, stan cery młodych ludzi wraca do normy.
W jaki sposób pozbyć się trądziku?
Trądzik jest schorzeniem dermatologicznym, dlatego skuteczną walkę z nim na pewno wspomoże odwiedzenie poradni dermatologicznej. Dermatolog wdroży odpowiednie leczenie, uzależnione od problemu pacjenta. Opiera się ono na stosowaniu maści zewnętrznych, antybiotyków lub witaminy A w tabletkach. Istnieje oczywiście wiele tradycyjnych metod leczenia, jednak nie są one tak skuteczne jak specjalistyczna pomoc lekarska. W przypadku lżejszych postaci trądziku można sięgnąć po zioła – polecamy zwłaszcza fiołek trójbarwny, nagietek oraz aloes.
Odpowiednia pielęgnacja – przepis na sukces w walce z trądzikiem
Wspomóc leczenie trądziku z całą pewnością może zachowanie właściwej higieny. Należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu, nawilżaniu i tonizowaniu cery. Raz na jakiś czas warto również złuszczać skórę za pomocą specjalistycznych peelingów. Ograniczymy w ten sposób produkcję łojotoku, który, jak wiadomo, jest sprawcą nieestetycznych wyprysków.
Jaka dieta pomoże uporać się z trądzikiem
Istnieją uzasadnione przypuszczenia, że spożywanie niektórych produktów spożywczych wpływa na rozwój trądziku. Z tego powodu zaleca się ograniczenie w diecie węglowodanów (zwłaszcza cukrów prostych!), zbóż i nabiału. Radzimy zastąpić je produktami bogatymi w kwasy omega-3 (ryby), witaminę A oraz witaminy z grupy B, cynk i błonnik, który oczyszcza organizm.