Czy jesteś świadomy wszystkich aspektów swojego uzależnienia? Co zyskujesz rezygnując z palenia? Czy potrafisz wyobrazić sobie świat bez tytoniu?
Przemówienie podczas spotkania kolektywu uzależnionych, styczeń 2007
Drogie koleżanki, drodzy koledzy!
Tematem naszego spotkania jest uświadomienie wszystkim jakie korzyści płyną z abstynencji nikotynowej. Problem ten dotyczy całego społeczeństwa, a także środowiska naturalnego. Konsekwencje palenia ponoszą nie tylko osoby palące, ale również niepalące - poczynając od nienarodzonych dzieci, poprzez młodzież i ludzi w kwiecie wieku, aż po staruszków. Nieświadomość palaczy prowadzi do nieodwracalnych spustoszeń w naszym społeczeństwie i w całym środowisku naturalnym.
Zdrowie przede wszystkim
Podstawową korzyścią wynikającą z niepalenia tytoniu jest lepszy stan naszego zdrowia. Przekłada się to na zmniejszenie ryzyka zachorowań na raka płuc czy krtani, gruźlicę, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę... Choroby te mogą być przyczyną przedwczesnej śmierci, więc rezygnując z palenia w młodym wieku często zyskujemy kilka lat życia!
Drugim aspektem tego tematu jest dobro jakim jest zdrowie naszej rodziny i bliskich osób wśród których przebywamy. Ponoszą one straszliwe konsekwencje naszego palenia. Świadomie, bądź nie, pomału ich trujemy.
Bądź odpowiedzialny!
Sięgając po papierosa w miejscu publicznym - na przystanku, na ulicy, w barze nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wpływa to na młodzież. Już od coraz młodszych lat dzieci absorbuje dorosłość, co często przejawia się w bezwiednym naśladowaniu zachowań palaczy, przejmowaniu wzorców zachowań, a stąd już tylko krok do uzależnienia.
Jedną z najważniejszych korzyści abstynencji nikotynowej jest niewątpliwie higiena osobista, która przejawia się w świeżym oddechu, czystych zębach i czystej skórze - pozbawionej żółtych plam. Przekłada się to także na większą przyjemność płynącą z pożycia intymnego.
Czas zmarnowany na paleniu dezorganizuje myśli i zajęcia. Koncentracja osób palących jest w ciągu dnia wielokrotnie porywana przez głód nikotynowy, który nie pozwala się skupić na niczym innym, tylko obsesyjnie, bezwiednie ciągnie nas w kierunku kolejnego papierosa. Badania amerynańskich uczonych pokazały, że osoby niepalące mają zazwyczaj większą wydajność w pracy i są bardziej doceniani przez pracodawców. Przekłada się to także na wzrost zarobków! Dodając do tego kwoty przeznaczone na zakup tytoniu otrzymamy całkiem sporą sumę, która można spożytkować w szlachetnych celach.
Zła reputacja palaczy
Palacze są zazwyczaj źle postrzegani przez osoby niepalące. Ich ubrania śmierdzą, w ich mieszkaniu dywany, firany są przesiąknięte gryzącym, nieprzyjemnym zapachem tytoniu. Na szczęście powstaje coraz więcej miejsc wolnych od nikotyny. Wyobraźmy sobie świat, w którym idąc do restauracji możemy rozkoszować się zapachami potraw, idąc do kawiarni czujemy aromat palonej kawy. W barach i dyskotekach możemy swobodnie tańczyć i bawić się, rozkoszując się świeżym powietrzem przesiąkniętym zapachami delikatnych perfum i unoszących się feromonów. Czyż taki świat nie byłby piękny?
Last, but not least - rezygnując z kupowania papierosów nie wspierasz wielkich korporacji tytoniowych - okłamujących ludzi trucicieli, handlarzy śmiercią. Daje Ci to moralną przewagę, że nie przykładasz swojej ręki do masowego mordu w białych rękawiczkach.