Karmienie ciężarnej suczki. O czym pamiętać?

Paweł Kaczorowski
Paweł Kaczorowski
Kategoria lifestyle · 24 września 2024

Okres ciąży i laktacji to wyjątkowy czas dla każdej suczki. Podanie jak u ludzi, jest to czas, gdy suczka powinna być objęta szczególną ochroną i uwagę. W przeciwnym razie ciąża i poród mogą wiązać się z poważnymi komplikacjami, a szczenięta mogą być w gorszej kondycji. O czym pamiętać podczas karmienia suczki w ciąży? Jak zadbać o jej zdrowie i zdrowie miotu?


Nadwaga i niedowaga tak samo groźne dla ciężarnej suczki


Zanim suczka zajdzie w ciążę powinno się zadbać o jej prawidłową wagę. Zarówno nadwaga, jak i zbyt niska masa ciała są dla niej groźne, gdyż powodują zwiększone ryzyko powikłań okołoporodowych. Jeśli ciąża wystąpi u suczki otyłej, po stwierdzeniu zapłodnienia nigdy nie wolno odchudzać pupilki. Należy skupić się na jej prawidłowym odżywieniu i dostarczać pełnowartościową karmę, stawiając na jakość, a nie ilość. Można kierować się przy tym zasadą, że pupilka powinna jeść dla siebie i szczeniąt, a nie za siebie i szczenięta.

Karmy specjalistyczne dla suczek w czasie ciąży i laktacji znajdziesz w ofercie https://www.zooplus.pl/

Z kolei w przypadku wychudzonych suk w ciąży, powinieneś zadbać o poprawę jej kondycji pod okiem weterynarza. Dotyczy to w szczególności pupilek znalezionych na ulicy lub odebranych właścicielom z powodu zaniedbania. Wychudzona suczka ma trudności z utrzymaniem ciąży i wydaniem na świat zdrowych, silnych szczeniąt. Może również nie mieć pokarmu do ich wykarmienia, co uniemożliwi jej późniejszą opiekę nad miotem. Wysokobiałkowa i odpowiednio zbilansowana Brit karma dla psa pomoże jej odbudować masę mięśniową i odżywić organizm przed porodem. Dzięki temu suczka lepiej zniesie poród, a jej organizm będzie mniej podatny na choroby i powikłania w okresie połogu i laktacji.



Wysoka zawartość białka i witamin


W karmie dla suczek w okresie ciąży powinno być przede wszystkim białko, które jest potrzebne do budowy nowych komórek. Dzięki niemu organizm pupilki prawidłowo odżywia szczenięta i sprawia, że po urodzeniu są silniejsze. Ich szanse na zdrowy rozwój rosną, gdyż małe pieski szybko zaczynają przybierać na wadze, są odporne na choroby i pełne energii do zabawy już po kilkunastu dniach od porodu. Wysokobiałkowe karmy dla suczek ciężarnych są także pozbawione "zapychaczy" w postaci zbóż, które niekorzystnie wpływają na układ trawienny i zwiększają ryzyko wystąpienia problemów z układem pokarmowym. Ograniczenie ryzyka wystąpienia biegunek, wzdęć i zaparć w czasie ciąży sprawia, że spada również ryzyko innych problemów zdrowotnych.

Dodatki witaminowe w karmach dla suk w ciąży są z kolei potrzebne, by pupilka zachowała dobrą kondycję do porodu oraz w trakcie laktacji. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i minerały wiąże się z pobieraniem mikroelementów przez rosnące w jej ciele szczenięta. Jeśli suczka nie otrzyma większej ilości niezbędnych składników odżywczych, jej futro straci blask i ulegnie przerzedzeniu, a odporność organizmu na choroby spadnie. Ponadto suczka po porodzie będzie dłużej osłabiona, co przełoży się na trudniejszą rekonwalescencję.

Dodatki witaminowe można znaleźć zarówno w gotowych karmach dla suczek w ciąży, jak i jako odrębne preparaty do podawania wraz z posiłkiem. Rodzaj witamin, które powinna otrzymywać suczka, wskaże weterynarz, który kontroluje jej stan zdrowia.